1 (edytowany przez r43k3n 2017-09-02 15:50:22)

Temat: TP-Link C2600 - Opinie?

Witam,

Czy ktoś z Was ma może do czynienia z routerem TP-Link C2600?
Aktualnie można ten model dostać w okolicach 500-600zł, gdzie jego konkurent Netgear R7800 kosztuje prawie drugie tyle. Ciekaw jestem jak stabilny jest ten sprzęt pod kontrolą LEDE. Czytałem, że wersja HW1.1 posiada problem z losowymi rebootami. Czy ten problem nadal występuje? Jeszcze jakieś inne usterki?

Pozdrawiam.

2

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Od co najmniej roku jest mowa o tym routerze, tu i na openrouter.info.

Na moim firmware nie będziesz miał problemów z rebootem. Reszta działa.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

A jak wygląda wsparcie developerów dla tego modelu?
Widziałem, że większość developerów skupia się wokół Netgeara R7800 ale oba urządzenia są na tej samej platformie więc chyba TP-Link też korzysta z tych usprawnień? Posiadasz może to urządzenie?

4

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Jakie chcesz jeszcze wsparcie? Urządzenie w całości działa, nie ma już w nim nic do zrobienia. Zwykły flash, zwykła platforma w pełni wspierana.

Miałem. Nawet link do opisu jest na eko.one.pl.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Wsparcie w przyszłości. Gdy coś się zepsuje albo się zmieni w LEDE co będzie wymagało np.: patcha dla tego konkretnego urządzenia to czy taki patch się pojawi. Chodzi mi chyba o coś w roli opiekuna? Dla R7800 cały czas wprowadzają jakieś poprawki itp.

Orientujesz się może jakie sprzętowe różnice są między R7800 a C2600? Wiem, że CPU to 1.7 Ghz vs 1.4Ghz w C2600. TP-Link ma też mniejszy Flash (32MB). Coś jeszcze powinienem wiedzieć o C2600 przed ewentualnym zakupem?

Ta różnica w CPU wpływa jakoś znacząco na wydajność? Kiedyś wspomniałeś o 800Mb/s NAT w C2600. Z Fast Path będzie pewnie lepiej. Jeszcze pytam jak tam jest Switch podłączony. Wszystkie LANy mają łącznie 1Gb/s czy każdy jest osobno?

6

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Ale kręcisz, martwisz się dziwnie na zapas smile Wsparcie jest takie samo jak innych urządzeń, jak się coś zepsuje to naprawią.

Lany nie są osobne w sensie interfejsów, jest jeden switch 1Gps na czterech portach, jak w każdym routerze. C2600 nie ma zewnętrznego portu SATA. R7800 ma inny model SoCa.

A teraz Twoja teoria o "wprowadzaniu poprawek dla R7800" - nie wiem gdzie to widziałeś. Zobacz:

https://github.com/lede-project/source/ … m/boot/dts
https://github.com/lede-project/source/ … ux/ipq806x

I pokaż gdzie te cały czas poprawki są wprowadzane.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Może faktycznie nowych poprawek w LEDE jeszcze nie ma ale tutaj się dzieje sporo.
https://forum.lede-project.org/t/build- … gear-r7800

Jest to jeden z aktywniejszych tematów na forum LEDE.

8

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

hnyman po prostu buduje obrazy dla ten router i stąd ten wątek.  I jeżeli go czytałeś uważnie to wiesz że wychodzą błędy dla których poprawki są zgłaszane do repo. Jak wejdą oficjalnie do źródeł to będą dostępne dla wszystkich urządzeń.

O C2600 też znajdziesz osobny olbrzymi wątek w forum openwrt.org: https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=54973

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9 (edytowany przez r43k3n 2017-09-03 20:12:39)

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

I jeżeli go czytałeś uważnie to wiesz że wychodzą błędy dla których poprawki są zgłaszane do repo. Jak wejdą oficjalnie do źródeł to będą dostępne dla wszystkich urządzeń.

Czytałem.
Właśnie o to pytałem, skoro poprawki są dostępne dla całej platformy to super.

Gdyby nie to, że w EdgeRouter X nie ma DNSCrypt i nie ma planów na wprowadzenie tego rozwiązania a do tego Ubiquiti nie udostępnia żadnego sposobu na wykonanie firmware recovery to pewnie bym się skusił na ER-X.

Rozważałem jeszcze Xiaomi WiFi Router 3G ale informacje o praktycznym braku rozwoju sterownika MT76 mnie znacząco zniechęciły.

Akuratnie ten TP-Link C2600 w cenie 555zł posiada mocny, wydajny CPU. Zadowalającą ilość Flash, aż 512MB RAM oraz WiFi 2.4 Ghz oraz 5 Ghz na chipach Qualcomma, dla których sterowniki są chyba najbardziej aktywnie rozwijane ze wszystkich dostępnych platform.

Jest jeszcze Linksys ale część osób ma problemy ze stabilnością i wydajnością WiFi, przynajmniej w tych wyższych modelach. Akuratnie model WRT1200AC wydaje się pracować z nich wszystkich najstabilniej. Cena tego Linksysa to ok. 625zł także nie jest najgorzej ale to już całkowicie inna platforma.

Jest jeszcze ten Netgear, który oferuje wyższą wydajność niż TP-Link i Linksys WRT1200AC ale za to kosztuje ok. 850zł a jego obudowa jest mało praktyczna. Na C2600 coś postawię i mi ta wielka obudowa tak przeszkadzała nie będzie.

Jeżeli coś źle powiedziałem albo ktoś chciałby coś dorzucić, doradzić to bardzo proszę.

10

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Linksys ma cały czas problem ze sterownikami wifi. C2600 będzie chyba jednym z najtańszych z tych obecnych rozwijanych.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Cezary napisał/a:

Jakie chcesz jeszcze wsparcie? Urządzenie w całości działa, nie ma już w nim nic do zrobienia.

Oj tam,oj tam smile
W LEDE leżą odłogiem dwa rdzenie NSS procesora w R7800 ale już jest portowany kod z SDK Qualcoma, więc szykuje się coś na kształt HWNAT, a przynajmniej odciążenie głównych rdzeni CPU. I zamiast 2 rdzeni faktyczne wykorzystanie 4 rdzeni z IPQ8065. Szykuje się niezły potworek smile

Pewnie znajdzie się jeszcze coś do zrobienia po głębszym przekopaniu SDK Qualcoma.

Wally

12

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Jeszcze dopytam czy może miał ktoś doświadczenie w kupowaniu w niemieckim Amazonie?
TP-Link C2600 stoi tam poniżej 500zł a słyszałem, że wsparcie klienta jest tam "niebo a ziemia" w porównaniu z Polskimi sklepami.

13

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Zakupiłem ten router i jego rozmiary są nieprawdopodobne. Jest większy niż 13 calowy laptop.
Ogólnie wszystko super. W LuCi jest błąd przy WiFi AC. Nie wszystkie kanały tam podane faktycznie działają. WiFi nie startuje, w logach jest informacja o nieobsługiwanym kanale przez sprzęt. Ustawiłem kanał ręcznie i pozbyłem się LuCI.

Niestety SQM nie działa najlepiej. Przy łączu 250/20 Mb otrzymuje coś w okolicach 160-180 przy dwóch urządzeniach. Spodziewałem się lepszych wyników. Sprawdzałem również snapshot ze strony LEDE i tam jest w ogóle masakra. Całe urządzenie tak strasznie laguje przy włączonym SQM, że konsola ledwo działa. Ustawienia były takie same jak w przypadku 17.01-SNAPSHOT od Cezarego.

P.S. Wie ktoś jakie temperatury dla tego CPU są akceptowalne?

14 (edytowany przez r43k3n 2017-09-09 19:09:49)

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Dodatkowo na sieci 2.4 Ghz N mam takie wielkie opóźnienia, że nie idzie tego używać.
300-800 ms opóźnienia to jakiś dramat. Ktoś chce logów albo confingów?

Nie chce nic mówić ale miało wszystko działać.

15

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Masz wybitnie jakieś dziwne problemy. Żadnych opóźnień na 2.4G nie zauważyłem tak samo jak z samym obciążeniem systemu (choć ja sqm nie używałem). To była nówka sklepowa?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

16

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Problem z 2.4 Ghz może być problemem z kartami w moich urządzeniach. Mam karty 150 Mb/s i gdy dobijam do 100 Mb/s to się bufferbloat pojawia dość znaczący. Niższe prędkości działają lepiej. Przy kartach w standardzie G mam bufferbloat w okolicach 4000 ms. Może to akuratnie nie jest wina routera.

Problem z SQM jednak nadal nie jest rozwiązany. Nadal nie mogę osiągnąć prędkości rzędu 200 Mb/s po kablu czy WiFi 5 Ghz.
Brat zauważył, że podczas streamowania obrazu do Twitcha po kablu nie jest w stanie utrzymać bitrate w okolicach 3500 Kb/s, natomiast na WiFi 5 Ghz wszystko jest super.

Spotkałem się również z opiniami, że platforma IPQ806x nie radzi sobie z SQM i NATem przy prędkościach 250 - 300 Mb/s i większych. Natomiast ich konkurenci w postaci Linksysa tych problemów nie mają. Podobno w IPQ806x tylko jeden rdzeń jest wykorzystywany a drugi leży odłogiem. Prawda to?

17

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Ale linksysy leżą na łopatkach jeżeli chodzi o jakoś sterowników wifi.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

18

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Jestem tego świadom. Dlatego zdecydowałem się na IPQ806x. Nie wiedziałem jednak, że będzie taki problem z NAT-em i SQM-em.

19 (edytowany przez Heinz 2017-09-11 10:57:31)

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Dość długo używałem C2600 i porównywałem jego WiFi do WRT3200ACM i mogę powiedzieć że w 5GHz C2600 bez problemu pokonuje 400Mbit/s kiedy WRT ma problem z przekroczeniem 350 o ile się nie rozsypie.

+ dla linksysa za szybkość obsługi dysku przez USB3 oraz eSATA gdzie prędkości osiągam powyżej 100MB/s gdzie C2600 powyżej 80 rozsypywał magistralę USB.

C2600 na starych LEDE obsługiwał natowanie na poziomie 800Mbit/s gdy ostatnio miałem go używałem z obrazem który ma pozmieniane coś w switchu to problem się robi już przy 500Mbit/s
SQMa nie używałem więc nie powiem.
Obecnie używam wrt z jakimś starszym wydaniem snapshotu LEDE i wifi dość dobrze stoi. podłączone mam od  3 do 9 urządzeń i nic się nie sypie. Jeśli potrzeba więcej szybkości to uruchamiam C2600

w C2600 jest do zrobienia sterowanie LED od WIFI jednak jest to w sterowniku ath10k. Na forum openwrt.org jeden koleś wprowadził łatkę która pozwalała na stałe zapalenie ledów po załadowaniu sterownika jednak nie była ona wysłana do obsługi ath10k.

https://tplinkforum.pl - Polskie forum poświęcone tematyce urządzeń firmy TP-Link i Neffos

20

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Cena WRT3200ACM jest prawie dwukrotnie wyższa od ceny C2600. Mimo wszystko dzięki za info.
Nie znasz może więcej szczegółów odnośnie tych zmian w switchu?

21 (edytowany przez shevchenko1987 2018-08-14 05:04:42)

Odp: TP-Link C2600 - Opinie?

Heinz napisał/a:

W C2600 jest do zrobienia sterowanie LED od WIFI jednak jest to w sterowniku ath10k. Na forum openwrt.org jeden koleś wprowadził łatkę która pozwalała na stałe zapalenie ledów po załadowaniu sterownika jednak nie była ona wysłana do obsługi ath10k.

Coś się ruszyło w tym temacie?

---
Edycja:

W najnowszej wersji rozwojowej diody od Wi-Fi w końcu działają big_smile

Internet: JMDI (1000/200 Mbps) | Router: QNAP QHora-301W | NAS: QNAP TS-233 + 2 x WD RED PLUS 2TB