1

Temat: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Witam

Szukam informacji na temat jaki kabel sieciowy dobrać do ftth. Przejrzałem morele i jest tam ogrom różniastych różności.
Jeżeli chodzi o długość kabla to będę potrzebować długość około 15metrów.
Szybkość internetu jaka na tym ma śmigać to mniej więcej do 300megabitów.
Zastanawiam się nad użyciem kategorii 6 bo kabel 5 kategorii ma jakiś limit do mniej więcej 200mega tak?
Czy jeżeli użyłbym kabla stp kat5 to będzie to działać i tak lepiej niż kategoria 6 utp?

Pozdrawiam

2 (edytowany przez gegu 2017-01-26 21:08:32)

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Na kategorii 5e można uzyskać 1Gb/s, a na kategorii 6 można uzyskać 10Gb/s.
Kategoria kabla (w dużym uproszczeniu) mówi nam jakiej częstotliwości sygnały można przesyłać z akceptowalnym tłumieniem.

Kabel stp jest ekranowany i lepiej go unikać, jeśli nie ma się zbyt dużej wiedzy na ten temat, bo w skrajnym przypadku można sobie uszkodzić sprzęt. Dodatkowo jest trochę droższy.
Dlatego jeśli potrzebujesz przewodu sieciowego pomiędzy modemem ftth, a swoim komputerem/routerem i prędkość łącza jest poniżej 1Gb/s, to kup zwykły kabel kat. 5e utp.

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

3

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Jeśli kupisz gotowy patchcord 15m to wystarczy ci UTP cat. 5e. STP stosujemy tylko w przypadku silnych pól elektro-magnetycznych w pobliżu. Masz może w garażu spawarkę?

GUI jest przereklamowane

ASUS WL-500gP v2, TP-Link TL-MR3420 v2, TP-Link TL-WR1043ND v3, TP-Link TL-WDR4300 v1, D-Link DWR-921 C3,
Netgear R6220

4 (edytowany przez oksymoron 2017-01-26 21:19:59)

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Witam.
Przy odległości 15m spokojnie wystarczy kat 5e UTP. Puścisz na tym nawet i 1 Gbit/s


EDIT.

Widać ktoś mnie już uprzedził smile

5

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Czyli rozumiem że lepszy będzie zwykły utp. Jeżeli chciałbym myśleć bardziej przyszłosciowo to lepiej wziąść już kat 6.
Teraz pytanie które kable z takich morele net kupić? Kable niby takie same a czymś oprócz ceny i firmy chyba się różnią.
Niby proste pytanie ale jak zobaczyłem ile tam tego jest to dostałem zawrotu głowy: )

6 (edytowany przez oksymoron 2017-01-26 21:43:11)

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Nie ma co myśleć przyszłościowo kartę i tak będziesz miał pewnie 1 Gbit/s. Nie ma się co bawić w biura gdzie okablowanie jest kat 7A a i tak podłączony jest telefon VOIP i PC xD. W PW wysłałem Ci linka co do zakupu.

7

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Zaczynają pojawiać się karty 10 w nowych płytach głównych do pc. Używam starego pca i kupiłem pod pci póki co tplinka 1gbit.  I na starym 1043nd v1 nie odnawia mi po lanie połączenia gbitowego.
Ftth się trochę opóźnia bo miało być już a będzie dopiero za około miesiąc więc mam chwilę żeby zrobić upgrade zmienić kabel i pomyśleć nad nowym routerem. Niestety lub stety najprawdopodobniej będzie konwerter ze światła na wan. Trochę mi to nie pasuje.
Pozdrawiam

8

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Mam jeszcze takie pytanie uzupełniające. Jeżeli  długość nawet lekko przekroczy 15 metrów to może być już jakiś problem? (Czy dla większych odległości musi być zastosowany kabel wyższej kategorii?
Jeżeli chciałbym pościć po jednym kablu dwa urządzenia to jak to wygląda czy cały kabel może mieć te "15m" wtedy czy musi być odpowiednio krótszy?

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za poprzednie wypowiedzi.

9

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Nie. Możesz spokojnie do 100 metrów "przekroczyć"

GUI jest przereklamowane

ASUS WL-500gP v2, TP-Link TL-MR3420 v2, TP-Link TL-WR1043ND v3, TP-Link TL-WDR4300 v1, D-Link DWR-921 C3,
Netgear R6220

10

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Gr4nd0 napisał/a:

Nie. Możesz spokojnie do 100 metrów "przekroczyć"

Dziękuję za odpowiedź.

11

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Kupiłem polski kabel 5e i nie odnawia 1000mega po lan. Kabla jest około 11metrów.

Karta sieciowa na odłączonym kablu pokazuje 1000mbps.
Chyba przyszedł czas na kabel kategorii 6.

12 (edytowany przez gegu 2017-02-11 15:57:14)

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Nic nie rozumiem z tego co napisałeś. Na kat. 5e, jeśli kabel jest nieuszkodzony, osiąga się po 1Gb/s (ok. 120MB/s)w każdą ze stron - zgodne ze standardem i sprawdzone wielokrotnie w rzeczywistości.

---edit---

Miałem na myśli to, że zmiana na kat. 6 Ci nie pomoże. Jednak zmiana na inny kabel (inny egzemplarz) może pomóc jeśli ten kabel jest uszkodzony. Jeśli na drugim kablu kat. 5e/6 nie wynegocjuje się link na 1Gb, to wina tkwi w urządzeniach dopiętych do tego kabla.

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

13

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

lee99 napisał/a:

Karta sieciowa na odłączonym kablu pokazuje 1000mbps.

Niby jak? Bez kabla powinna pokazywać brak połączenia i nic poza tym. Jak pokazuje, że jest połączenie 1 Gbps bez kabla wpiętego w kartę... to jest najpewniej uszkodzona.

14

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

w aida64 pokazuje link 1000mbps a windowsie samym z siebie nie.
teraz wiadomo wszystko hehe

15 (edytowany przez lee99 2017-02-17 07:22:44)

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Przetestowałem inny kabel 5e (trochę krótszy) i na innym porcie lan podziałało.  Co ciekawe pod samym biosem po włączeniu pc karta wykazywała link 100mega ale już pod windowsem zadziałał gigabit.
Inna kwestia to fakt że od tej pory nawet na tym wymienionym kablu odnawia mi gigabit a nie 100mega jak wcześniej.  Zaiste ciekawe ...

16

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

To są właśnie "Łindołsy" big_smile Czasem system pokazuje co chce. Ja miałem na jednym kompie Win7, który przez 3 lata działał wyświetlając w trayu że kabel sieciowy jest odłączony a był połączony i wszystko działało smile Problem zniknął po tym jak w końcu musiałem na tej maszynie system postawić na nowo.

17 (edytowany przez lee99 2017-02-17 13:27:32)

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

ech dziwne... dzisiaj znowu to samo na tym kablu jest co było
czyli jednak będzie trzeba go ściąć z obu stron ech...

EDIT:

pc odpalony na zimno dzisiaj odnowił mi tylko 100 ale... po wyłączeniu i po zostawieniu listwy zasilającej włączonej po 1h/2h i włączeniu karta zestawiła 1000.

Winny kabel, sterownik a może router nie trybi?

18

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Rjtki dobrze masz zarobione?

19

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Bartekk napisał/a:

Rjtki dobrze masz zarobione?

myślę ze tak.

Ten drugi kabel ma mniej niż 10 metrów.

ps. na chwilę obecną już nie ponawia 1gb/s - max 100mb/s

20

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

lee99 napisał/a:
Bartekk napisał/a:

Rjtki dobrze masz zarobione?

myślę ze tak.

Ten drugi kabel ma mniej niż 10 metrów.

ps. na chwilę obecną już nie ponawia 1gb/s - max 100mb/s

Sprawdź wtyczki, gniazda no i urządzenia po obu stronach.

21

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Jak to wygląda ze strony technicznej w 1043nd v1?  Router sam wykrywa jakie połączenie może zestawić? 
Na ofw nie ma niestety żadnej informacji co i jak.
Druga sprawa na jak długo sam zapamiętuje ustawienia jakie miał aktywne?
Pozdrawiam

22

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

W ogóle nie zapamiętuje. Jak każdy współczesny portu po podłączeniu masz autonegocjację prędkości. Jeżeli zestawia się na niższej to coś nie tak jest z kablem, gniazdem lub wtyczkami.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

23 (edytowany przez lee99 2017-02-17 20:50:44)

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Na testowym kablu odnowiło dobrze. Kabel dokładnie ma mniej więcej 920cm.
Już po pierwszym włączeniu wykryło się samo.
Bieżący kabel jest dłuższy o kilka metrów.
Czy jest taka możliwość że ten kabel jest zbyt długi (Pomimo tego że niby bez problemu powinno odnowić 1gb/s)?

EDIT:

jutro przyjrzę się jeszcze jednej wtyczce bo być może ona powoduje takie problemy z połączeniem.

24

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Wygląda na to że coś z końcówką jest nie tak.
W przyszłym tygodniu wymienię i zobaczymy czy pójdzie wszystko ok.
To wyjaśniało by chwilowe prawidłowe działanie karty na tym kablu.
Pozdrawiam

25 (edytowany przez snifer 2017-02-19 12:16:49)

Odp: Kabel sieciowy - jaki wybrać?

Wrzuć zdjęcie albo rozpiskę, jak masz zaciśnięte końcówki po obu stronach.

Archer C7 v.2 + LEDE by Cezary http://beta.speedtest.net/pl/result/6621599402