1

Temat: T5740 jako router

Witam

Mam do dyspozycji terminal T5740. Chciałbym na nim postawić router. Niestety każdy opis jest z przed kilku lat.
Proszę o pomoc. Wgrałem obraz LEDE na pendrive ale zawiesza się podczas uruchamiania lub też przechodzi w stan uśpienia.
Proszę o kilka słów jak coś takiego uruchomić.
Terminal w przyszłości ma służyć jako mały NAS ale OpenMediaVault nie posiada opcji związanych z np wyborem źródła internetu (wifi lub w przypadku jego braku 3G) VPN itp.
A może ktoś ma obraz systemu dla takiej konfiguracji

Pozdrawiam

2

Odp: T5740 jako router

Na dysk wgraj, nie na pendrive. Generalnie openwrt/lede nie było przeznaczone do uruchomienia z usb, bo nie miało wkompilowanych na stałe sterowników usb - ładowane są jako moduły.

Dla x86 nic się nie zmieniło - musisz mieć dysk, obraz wgrać na dysk przez dd lub winimagera czy coś podobnego i już.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Dzięki za info. A powiedz mi proszę czy mogę to uruchomić na pamięci wewnętrznej. Posiadam w swoim modelu 4GB ATA Flash Disk. Wcześniej zrobie kopie partycji tejże pamieci a w przypadku niepowodzenia moze uda sie ja odtworzyć

4

Ten flash będzie widoczny jako dysk, więc tak.

5

Witam

Udało mi się uruchomić lede na wspomnianym flashu. Niesety do startu potrzebna była klawiatura PS.
Można coś zmienić aby uruchamiał się bez klawiatury?
Mam tylko jedno wejście lan.
Chciałbym aby internet pochodził z 3g. A rj45 pełniło rolę lana z dhcp. Jak powinien wyglądać plik network i pokrewne? W tej chwili nie mam innego routera z dhcp i nie mogę się do nie podpiąć.

6

Dwe opcje - albo zajdź w biosie czy jest taka opcja żeby startował bez klawiatury albo kup najtańszą, zwykłą plastikową klawiaturę za 4.99 czy mniej i ją rozbierz. Plastiki wyrzuć i zostania mała płyteczka na kablu, ale przynajmniej komputer nie będzie się upominał o klawiaturę.

Lan domyślnie już masz, na eth0, więc to zostawiasz w spokoju. Tworzysz sekcję wan od modemu (http://eko.one.pl/?p=openwrt-3g) ale musisz wcześniej zainstalować pakiety od modemu.

7

Witam

Chyba trzeba mnie prowadzić za rękę. Niestety walczę z tym lanem w T5740. Na linux mint działa.  Niestety na lede i openwrt nie działa.  Doszukalem się ze karta to bcm57780. Jak w prosty sposób dorzucić driver do lede?

8

Ale co nie działa? Sieć? kmod-tg3 zainstaluj + zależności, pewnie to on obsługuje. Zresztą - masz mina to możesz zobaczyć na czym działa.

9

Mam ten komputer. Działał z obrazem generic 15.05.1 ale musiałem zrobić
1. Instalacja kmod-phy-broadcom
2. cd /etc/modules-boot.d && ln -s ../18-phy-broadcom 18-phy-broadcom
Nie wiem jak z lede uruchomienie trunka mi słabo poszło.

10

Działa komuś to dobrze, wydajnie? Jak się sprawuje modem 3G/4G na nim?

TP-LINK MR3220v2 + Internet z Wi-Fi xD + Gargoyle 1.6.2.2 by Obsy.

Bloger. Radioamator. Przyszły mechatronik i elektronik. Programista. Linuxiarz.

11 (edytowany przez mmarek99 2017-03-10 22:56:29)

uruchomiłem lede na tym terminalu modem w wersji hi-link dostał eth0 internet jest w urządzeniu ale lan za boga nie ruszy mimo tg3 phy-broadcom jak komuś lan ruszył to niech napisze jak to zrobił

w końcu po wielu próbach lede działa trzeba sterowniki tg3 wkompilowac w kernel . nie potrzeba żadnej klawiatury do działania obraz generic upchany na 2gb dysk z mwan3 i minidlna .całkiem fajnie to działa

12

Obraz "generic" czy "legacy"? Czy przypadkiem po rozpakowaniu pliku img.gz obraz nie jest jakiś wielki (2GB czy nawet wyżej)?

13

Jest wielki bo to jest obraz dysku który masz nagrać na dysk (nie jako plik).

To zależy jaki masz procek w tym terminalu. Zwykle to będzie generic jeżeli masz coś nowszego.

14

Wiem, że to obraz do nagrania przez dd np. ale pamiętam, że na 2GB dysku (dom) nie mieścił się i kombinowałem coś z przycinaniem obrazu. To mnie powstrzymało przed przejściem na lede. Poza tym chyba wyleciały już całkiem paczki z oldpackages i w lede nie ma ich w ogóle a zależy mi na kilku. A co do procka to atom tam jest 32bit.

15

No to teraz mają 256M...

16

Testuję na t5735 bo został mi drugi, aktualnie poległem na usb2lan 0b95:772b ASIX Electronics Corp. AX88772B . Max co ciągnie z niego to 40mbit. Na tym samym terminalu pod xubuntu uruchomionym z pendrive`a osiąga 90mbit spokojnie. Nie wiem co jest.  Nie wiem czy nie lepiej będzie jakiegoś debiana na nim postawić w roli routera zamiast lede bo za dużo zabawy z tym jak widzę. Jakaś alternatywa dla lede/openwrt na x86?

17

debian/ubuntu/arch, co lubisz.

18

A nie znasz jakiegoś distro przeznaczonego typowo do routingu coś jak openwrt/lede, ale stricte pod x86?

19

https://www.pfsense.org/

20 (edytowany przez RGW 2017-03-23 23:30:28)

Dzięki, zobaczę co to ale pewnie na debianie/ubuntu zostanę bo najdłużej mam z nimi styczność smile

Cezary: zainstalowałem pfsense, wykrył bez problemu lan2usb, wifi, jak na razie mi się mega podoba, ale martwi mnie czy ruszę na nim domoticz i inne rzeczy, które pod ubuntu śmigają out of box praktycznie. Interfejs mi się bardzo podoba, przejrzysty, poukładany. W porównaniu do openwrt/lede jak na razie jest na bogato zrobiony.

21

pfsense to bsd jest. Więc mówiąc krótko: "witaj przygodo!"

22 (edytowany przez RGW 2017-03-25 18:12:15)

Wiem, ale zawsze chciałem jeszcze BSD zainstalować/spróbować, pobawię się i zobaczę. Ideałem były debian z takim interfejsem webgui jak ma pfsense, niby webmin od biedy jest, ale zawsze coś smile Bo konsola konsolą, ale dobrze mieć i gui.

Edit: pobawiłem się, pobawiłem, potem chciałem zaintaliować ubuntu server 16 lts, ale zapomniałem, że mam tylko 1gb flash, a dyku nie będę tam wrzucał na tę chwilę. Aktualnie wróciłem na LEDE tym razem snapshot legacy, tutaj mi lan2usb działa z pełną prędkością, więc na razie zostaję na lede, nawet jest skompilowany domoticz. Teraz tylko muszę zrobić 2 wany na nim jeden po kablu 2 po wifi. Multiwan zainstalowałem, będę działał. Pfsense jest fajny, ale mimo wszystko na moje zastosowania starczy LEDE bo ma większą społeczność a to najważniejsze w razie problemów.