1

Temat: Piszczący JFL92

Witam! Jakiś tydzien temu wreście dorobiłem sie swojego notebooka! mianowicie model JFL92. Jako ze już od dłuzszego czasu na pracuje z debianem na desktopie postanowiłem go zainstalować na moim Compalu. Wersja NETINST amd64 - Lenny. Problem jest następujacy: gdy postawie debiana na lapku w tle słychać dosyć cichy pisk który jest ciągły, wiem ze nie jest to ani głośniczek systemowy ani też dzwięk sie nie sprzęza. przykładajać głowe do klawiatury dzwiek mozna zlokalizować niedaleko chłodzenia (lewa strona nie opodal panelu funkcyjnego). jest to bardzo denerwujące wrecz irytujace. być moze miał ktoś z tym problem i postara mi sie pomóc. instalujac ubuntu lub win xp problem znika

2

Odp: Piszczący JFL92

Zobacz czy to nie robi jeden z modułów od apm/acpi.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Piszczący JFL92

nie mogłem dokładnie wykryć czy kto któryś z modułów acpi bo system zaczął totalnie fiksować, chwilowo stoi kubuntu.
ale po wczorajszej dłuzszej pracy na debianie laptop zaczął sie nadmiernie grzac a pisk zamienił sie w skiwierczenie, potem były nagłe wyłaczenia compala. poprostu tragedia, z wsciekłosci kubuntu zainstalowałem. dzisiaj jeszcze pokombinuje z tym debianem, narazie musze się uczyc na poniedziałek do szkoły

4

Odp: Piszczący JFL92

To znaczy ze w ogóle nie działało acpi i po prostu przegrzał się. Chodził wentylator? Powinnien, bo on działa samodzielnie bez względu na soft. Ale to i tak dziwne.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Piszczący JFL92

własnie postawiłem xp i problem pojawił sie równiez na tym OS. wydaje mi sie ze to grafika. po samym kupnie w spoczynku miała koło 60 C a teraz ma 75 i tez słychać pisk. pod lewym nadgarstkiem jest niezwykle ciepło. hmm moze zmienic paste termoprzewodzaca smile sam nie wiem. próbowałem tez pod xp obniżyc ntune taktowanie zegara grafiki lecz niestety po restarcie wszystko wraca do ustawien fabrycznych

6

Odp: Piszczący JFL92

Grafika tak sie grzeje i nic nie poradzisz, ale powinieneś mieć mniejsze temperatury. Jeżeli dopiero co go kupiłeś - oddaj go, bo źle go złożyli. Może coś grzebali - fabrycznie tam jest już pasta i temperatury na niej na pewno nie przekraczają 60st w spoczynku. Oddaj go.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Piszczący JFL92

sytuacja się chyba ustabilizowała. to jednak nie grafika. po wielo godzinnych obserwacjach okazało że to radiator szczela(skwierczy) podczas wzrostu temperatury chłodzonych podzespołow. temperatura grafiki, wacha się w granicach 60-68 C. chwilowo pracuje na windowsie ponieważ na wieksze zabawy z instalacja debiana nie mam narazie czasu smile Przygotowuje się równiez do kompilacji jądra dla mojego lapka. Niech mi pan powie na co zwrócić uwage podczas takiej kompilacji(jesli chodzi o moduły)

8

Odp: Piszczący JFL92

I tak nie ma praca cokolwiek się dziać z radiatorem....

Kompilacja jak kompilacja, nic niezwykłego z compalach nie ma, więc jakiś specjalnych opcji do tego nie ma.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9 (edytowany przez bart3k 2008-09-19 16:06:01)

Odp: Piszczący JFL92

o laptop nie piszczy, właśnie postawiłem debiana lenny + instalacja sterów nvidia + KDE3.5. CPUFREQD obniżało mi taktowanie na power save tylko do 1600 MHZ. jednak po większym kopaniu poprzez google wynalazłem program o bodajze o nazwie "powernowd". Deamon startuje i obniza taktowanie do 800MHZ. z dobrych rzeczy to chyba tyle. niestety jest skopana obsługa acpi, nie mogę konkretnie dojść co nie działa. wentyle bardzo żadko się włączają co powoduje nieziemskie temperatury. po instalacji power top, pisze mi ze acpi jest nie obsługiwane.po wydania komędy acpi w konsoli zwraca mi "Battery 0: Discharging, 35%, discharging at zero rate - will never fully discharge., design capacity 7200 mAh" w Kubuntu wykrywało ze mam Battery 1 itd. nie było takich problemów z temperaturami. Może mi pan coś poradzić!
Ewentualnie proszę o kontakt via Jabber, mój JID bart3k@jabber.org

10

Odp: Piszczący JFL92

To pewnie oznacza że nie są wszystkie moduły od acpi załadowane. Powinny być conajmniej processor, ac, battery. Jaka jest w lenny aktualna wersja kernela?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Piszczący JFL92

saturn:/home/bart3k# uname -a
Linux saturn 2.6.26-1-686 #1 SMP Thu Aug 28 12:00:54 UTC 2008 i686 GNU/Linux
saturn:/home/bart3k#

daemon.log
http://wklej.org/id/5319/

to by było tyle smile nie wiedzialem że bedzie tyle problemu z instalacja debiana na tym compalu.
Oczywiście nie oczekuje gotowca. Prosze tylko o ewentualne podpowiedzi jesli chodzi o to acpi

12

Odp: Piszczący JFL92

wynik lsmod bardziej by sie przydał.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13 (edytowany przez bart3k 2008-09-19 23:21:02)

Odp: Piszczący JFL92

http://wklej.org/id/5328/ 

prosze

14

Odp: Piszczący JFL92

Masz wszystko co potrzeba. Ciekawe co się dzieje.

Z poprzedniego wynika, że masz uruchomiony cpufreqd. Masz uruchomiony jednocześnie powernowd? Bo nie powinien być. Nie może też dostać się do danych o baterii, tak jak by coś było nie tak przy załadowaniu obsługi acpi. Nie masz jakiegoś starego biosu? Nie masz jakiś dziwnych opcji przy lilo/grubie?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: Piszczący JFL92

bios zmieniałem ze 4 dni temu na wersje 1.18
przy GRUBIE jeszcze pogrzebie