301

Odp: [Gargoyle] Statystyki wykorzystania routerów

Kto używa routera który przedstawia się jako "NETGEAR WNDR3800CHOpenWrt"?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

302

Wykonałem małe zmiany w statystykach - wywaliłem bieżący dzień bo to i tak nic nie daje, obraz całości jest dopiero zakończeniu dnia. Tym samym statystyki będą po prostu generowane raz dzienne.

Dodałem także wykres dostępności dl.eko.one.pl, bo dopiero z połączenie tych dwóch widać czy spadek liczby routerów był spowodowany np. świętami i wyłączeniem sprzętów czy problemami z serwisem/łączem.

Fizycznie dostępność wykonuję jako trzy pingi do googli co 5 min. Ja łatwo policzyć, w ciągu dnia powinno ich być odpowiednia liczba, jeżeli tak jest - zakładam 100% dostępność serwisu.

303

Czy statystyki wysyłane są tylko po włączeniu tej opcji w systemie, czy również w innych sytuacjach, to jest bez wiedzy i zgody użytkownika?

Hame MPR-A2 + Huawei E3372 HiLink

304

"... i jeszcze wyciągają hasła do facebooka"

Wszystko masz opisane w pierwszym poście co i kiedy wysyła podczas normalnego działania systemu.

305

Przeczytałem i dlatego włączyłem statystyki. Uważam, że jest to przydatne narzędzie pomiarowe i chętnie udostępniłem statystyki całej społeczności eko.one.pl. Pytam jednak, czy oprócz "normalnego działania systemu" są jeszcze inne sytuacje (nienormalne działanie systemu), kiedy statystyki (lub inna informacja zawierająca token routera) są wysyłane bez wiedzy i zgody użytkowników.

306

Nie ma. Robi to tylko ten skrypt, więc o ile nie zostanie wykonany przez crona lub nie wykonasz go ręcznie to nie ma nic.

307

Dzięki za info, jednak ten skrypt (lub inny skrypt przekazujący token routera) musi być wykonywany również w innej sytuacji i to bez wiedzy i zgody użytkownika, gdyż w statystykach mojego routera, których zgłaszanie włączyłem wczoraj, widoczna jest również informacja o restarcie routera, który miał miejsce dwa dni wcześniej. Jak to wytłumaczyć?

308

Ehhh. Przecież skrypt przesyła uptime routera. Wysłałeś zgłoszenie, więc łatwo idzie wyliczyć że restart był właśnie "dwa dni wcześniej" bo tak z uptime wynika i to jest na statystyce zaznaczone. Pomyśl najpierw...

Jak podeślesz mi swój token to mogę pokazać ci wszystkie zgłoszenia jakie wykonał router. Wszystko co widzisz na statystach później to efekt przetwarzania i wyliczania z tych danych.

309 (edytowany przez slw 2016-07-16 16:31:12)

O tym, że data restartu może być wyliczana też pomyślałem, jednak wolałem się upewnić. Przepraszam Cię, jeśli moje przypuszczenie o wykonywaniu skryptu statystyk bez wiedzy i zgody użytkownika dotknęło Cię i bardzo dziękuję Ci za wyjaśnienia. Swoją drogą obliczanie daty restartu routera z uptime to bardzo ciekawy sposób na dodatkowe informacje w statystykach :-)

Co do tokena, to spoko. Widzę w statystykach zgłoszenia mojego routera i wyliczoną datę pierwszego restartu, więc jest ok i nie musisz mi pokazywać osobno wszystkich zgłoszeń mojego routera.

Mam jeszcze pytanie o sposób zapisu nazw poszczególnych routerów, np. nazwy routerów raz są w taki sposób, że wszystkie litery są wielkie (np. NETGEAR, TP-LINK), a innym razem, że tylko pierwsza litera jest wielka (np. Netgear, TP-Link). To trochę nieeleganckie :-) Nazwę routera nadają chyba programiści OpenWrt, a jeśli tak, to powinni ujednolicić sposób zapisu nazw routerów.

Dodano:
Czy istnieje możliwość zmiany nazwy routera?

310

Nazwy tak, masz w gui nawet.  Nazwę modelu - też, bo skrypty to robią.

Typ modelu zależy od tego jakiego firmware się używa. Zmieniało się to na przestrzeni czasu, gargoyle/AA/CC/Trunk mają niekiedy po swojemu lub w zależności co jak ktoś wyprostował.

311

Chodziło mi o nazwę maszyny (machine name).
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=58737

312

I dokładnie na to ci odpisałem - robią to też skrypty, więc przynajmniej dla przestrzeni programów można to zmienić. Pytanie tylko po co.

313

Jak na razie jest to pytanie czysto teoretyczne (z ciekawości). A po co? Chociażby po to, aby poprawić zapis z TP-LINK na TP-Link lub z NETGEAR na Netgear itp.

314

Zamiast poprawiać to zmień soft na aktualny, będziesz miał tak jak wszyscy.

315

Cezary, nie myślałeś, żeby zmienić mechanizm losowania czasu na wysyłanie logów? Moje logi były wysyłane w nocy po pierwszej. Ja swój router na noc wyłączam. Myślę, że robi tak sporo osób i sporo danych nie dociera na Twój serwis. Gdyby czas wysyłania logów był losowany od powiedzmy 8 do 22, to danych mogło by być więcej.

316

To też jakiś pomysł jest.

317

Godzinę wysyłania informacji można też samemu zmienić edytując parametry zadania w harmonogramie zadań (crone).

318

Wiem. Ale używam gargoyla od dwóch lat na dwóch routerach i w kalendarzyku zauważyłem, że statystyk nie ma. Jeden router mi wysyłał logi po 1 drugi po 7. A ja używam internetu głównie od 17 do 23. Myślę, że sporo logów innych userów się nie wysyła. I nie każdy wie jak w cronie grzebać.

319

Teraz zmień więc ręcznie.

320

Panowie, przyjrzałem się danym które ostatnio spływały do statystyk i nie wiem jaki cel przyświeca niektórym żeby usuwać prawie wszystkie dane. Jeżeli zmieniacie kompletnie skrypt żeby router nie przysyłał nic, ani modelu routera ani wersji zainstalowanego systemu to takie zgłoszenie nie ma sensu i nie rozumiem po co zostało w ogóle uruchomione.

321

Tragedia. Przecież te statystyki są dla Ciebie bardzo istotne bo wiesz kto i z czego korzysta. No i nie wiem co to za tajemnica z jakiego sprzętu się korzysta i jaką wersje oprogramowani się posiada.
Skoro komuś tak bardzo to przeszkadza może zrób wersje "prywatną" statystki w których dane użytkowników nie będą widoczne.

322

ookris napisał/a:

[..]statystki w których dane użytkowników nie będą widoczne.

W tym skrypcie jak i na stronie nie są widoczne a nawet wysyłane prywatne dane.
Oprócz modelu, uptime, wersji firmware z prywatnych danych to tylko zaszyfrowany MAC w MD5 aby zgłoszenie było przypisane do konkretnego sprzętu. Bardziej się tego nie da sprywatyzować.
No jest jeszcze widoczne (po stronie serwera) IP zgłoszenia, ale wystarczy wejść na forum czy pobrać firmware z tej strony aby te IP było pokazane.

Mi tam się te statystyki podobają i fajnie się patrzy jak ludzie wgrywają nowy soft.

https://tplinkforum.pl - Polskie forum poświęcone tematyce urządzeń firmy TP-Link i Neffos

323 (edytowany przez ookris 2016-08-27 21:38:52)

Heinz napisał/a:

W tym skrypcie jak i na stronie nie są widoczne a nawet wysyłane prywatne dane.

Mówiąc "prywatne dane" miałem na myśli właśnie to co pokazują statystyki na stronie, ale skoro ktoś nie chce ujawniać publicznie nawet takich danych to niech chociaż Cezary je widzi. Na pewno zmotywuje go to do dalszej pracy nad softem.

324

Popieram, Cezarego jeśli tak forma statystyk nie odpowiada, zrezygnujcie z Niej. Nie róbcie bałaganu w statystykach.

TL-WDR3600
TL-WR1043ND
TL-WR842ND

325

1. Pewnie jedyne sensowne wytłumaczenie wysyłania pustych zgłoszeń to chęć podbicia licznika przez użytkowników.
2. Im większa grupa userów tym gorzej o dyscyplinę w pewnych sprawach. Małą grupę lepiej upilnować ponieważ "wszyscy się znają" i nie ma anonimowości, w odróżnieniu od wielkich grup.
3. Gdzie 2 polaków tam 3 opinie - zawsze tak było smile
4. Bez sensu jest wysyłanie takich zgłoszeń jak np. RouterOS.6.x.  - czemu ma to służyć ? Niedługo będą zgłoszenia z DD-Wrt.
5. Również zgłoszenia z innych kompilacji np. Gargoyle. Czy ktoś chce się pochwalić, że ma lepszy obraz, czy to, że siedzi na własnej wersji ?

W jednej kwestii statystyka nie oddaje prawdziwego charakteru połączeń WAN. Chodzi o DHCP. Z tej puli ponad 4k być może 1-1,5k to są np. Hilinki, więc w prostej linii nie są to połączenia z "kablówki" tylko być może 3g.
Myślę że dużo ludzi instalowało Gargoyle ze względu na obsługę modemów a wg statystyk jakby tego nie widać.
Ale z tym to już raczej nic się nie zrobi....

* WR1043v1 16MB@64MB * || * WT3020-16MB * || * Xiaomi Miwifi Mini *
* E3276 HiLink + RTL2832 + IT9135 + Siano + EC103 *