Temat: Słaba przepływność wifi - wifi

Mam sieć bezprzewodową, składającą się z 3-ch routerków. Połączone są w poniższy sposób:
R1--[wifi1]--R2--[wifi2]--R3

R1 to TL-WR842,
R2 to także TL-WR842, ma on dwa interfejsy bezprzewodowe - wbudowane wifi po stronie R1 oraz kartę USB po stronie R3,
R3 to NEXX WT3020H.

Nurtuje mnie kwestia przepływności, ponieważ:
R2 -> R3 osiągam do 20Mbps
R1 -> R2 osiągam do 54Mbps
R1 -> R3 osiągam maksymalnie 8Mbps

Pasmo mierzyłem używając iperf3.
Łącza bezprzewodowe używają:
wifi1 - kanał 9
wifi2 - kanał 13

Co może być powodem takiego spadku transferu? Firewall, czy może R2 nie wyrabia prądowo?

2

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

HT40 ustaw + niewykorzystywane kanały. Może był wszystko, łącznie z tym że masz dużo sieci w eterze.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez unreal 2016-01-06 23:20:22)

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

Ja bym się skupił na R2 i wydajności między jego radiami (tzn. między klientem a apekiem). Jaką masz kartą na usb? Bo jak popularną tl-wn722 albo podobną na tym chipie (driver ath9k_htc) to niestety tu jest wąskie gardło, kontrola przepływu w sofcie i dusi cpu routerka. To samo z każdą inną kartą usb, może w mniejszym stopniu bo wyżej wspomniany driver jest jednak mocno sprzętożerny. U mnie na ar9331@450MHz i 64MB RAM nie dałem rady nawet 8 Mbps osiągnąć z tą kartą, wr842 w nowszej revizji jest potencjalnie deczko szybszy.

4

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

Cezary napisał/a:

HT40 ustaw + niewykorzystywane kanały. Może był wszystko, łącznie z tym że masz dużo sieci w eterze.

Mieszkam w gęsto zaludnionej dzielnicy, wolnych kanałów praktycznie nie ma, dlatego wątpię że HT40 coś pomoże - raczej zaszkodzi.

unreal napisał/a:

Ja bym się skupił na R2 i wydajności między jego radiami (tzn. między klientem a apekiem). Jaką masz kartą na usb? Bo jak popularną tl-wn722 albo podobną na tym chipie (driver ath9k_htc) to niestety tu jest wąskie gardło, kontrola przepływu w sofcie i dusi cpu routerka. To samo z każdą inną kartą usb, może w mniejszym stopniu bo wyżej wspomniany driver jest jednak mocno sprzętożerny. U mnie na ar9331@450MHz i 64MB RAM nie dałem rady nawet 8 Mbps osiągnąć z tą kartą, wr842 w nowszej revizji jest potencjalnie deczko szybszy.

Tak, zapomniałem napisać - karta to TL-WN722N. Jednak to raczej nie wina karty - między R2 (ta karta USB) a R3 osiągam w porywach do 20Mbpsów. Rzeczywiście, karta kiedyś nie zaskakiwała prędkością, ale ostatnio chyba coś poprawili i transfery są ok.

Generalnie wygląda to tak jakby firewall na R2 spowalniał ruch. Podczas testu zużycie CPU na R2 skacze do 30-40%, ale nie widzę żadnego procesu który by zżerał procka.

5

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

flankerr napisał/a:

Generalnie wygląda to tak jakby firewall na R2 spowalniał ruch. Podczas testu zużycie CPU na R2 skacze do 30-40%, ale nie widzę żadnego procesu który by zżerał procka.

Procek musi tam obsłużyć dwa radia, w tym jedno na USB i stąd to obciążenie.
Poza tym, nie napisałeś o najważniejszym - jak to masz skonfigurowane. Jak masz na każdym z routerów NAT, to się nie dziw, że jest wolno.

6

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

pepe2k napisał/a:

Procek musi tam obsłużyć dwa radia, w tym jedno na USB i stąd to obciążenie.
Poza tym, nie napisałeś o najważniejszym - jak to masz skonfigurowane. Jak masz na każdym z routerów NAT, to się nie dziw, że jest wolno.

No jest NAT na R2.

Generalnie, wiem że z g-na cudów nie ukręcę. Niemniej chciałbym trochę tweak-nąć firewalla/cokolwiek, żeby uzyskać trochę cennego pasma.

7

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

flankerr napisał/a:
Cezary napisał/a:

HT40 ustaw + niewykorzystywane kanały. Może był wszystko, łącznie z tym że masz dużo sieci w eterze.

Mieszkam w gęsto zaludnionej dzielnicy, wolnych kanałów praktycznie nie ma, dlatego wątpię że HT40 coś pomoże - raczej zaszkodzi.

Więc nie spodziewaj się cudów. Tak samo jest u mnie - w normalnie dni widzę ze ~40 sieci, uzyskanie więcej niż 4-5MB/s graniczy z niemożliwością na paśmie 2.4GHz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

Tyle że u mnie wydajność wifi jest OK - linki śmigają tak jak powinny. Chodzi mi o sytuację kiedy dane przechodzą przez R2 - transfer zwalnia wtedy prawie trzykrotnie.

9

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

Linki to ja też mam zestawione na 300 smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

Ale ja linki mierzę nie poziomem sygnału/bitrate-em, tylko realnym transferem (iperf3). I z R2 do R3 mam realne 20 megabitów, co też mi wystarcza. Problemem jest dla mnie te 8Mbps pomiędzy R1 a R3.

11

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

Wywal nata na R2, zrób z relayd most na nim.

12

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

NAT nie obcina, aż tak mocno przy tych prędkościach. Prędkość 20Mbps nie zalewa router pakietami tak, żeby nie mógł nadążyć z NAT-em.
Kolega @frankerr musi źle robić te testy. Jeżeli warunki są te same:
*) ta sama ilość sąsiednich Wifi
*) ta sama odległość między routerami R1, R2 i R3
to oczywiście pasmo będzie obcięte ale nie o 60%

Dla sportu wykonałem u Siebie taki test. U mnie router R2 to tp-link 1043v1 więc jest podobna wydajność (jak nie gorsza).
pomiędzy R1 a R2:

root@OpenWrt:/# iperf -s
------------------------------------------------------------
Server listening on TCP port 5001
TCP window size: 85.3 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[  4] local 192.168.1.1 port 5001 connected with 192.168.1.114 port 47640
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  4]  0.0-10.0 sec  72.6 MBytes  60.7 Mbits/sec

Pomiędzy R2 a R3:

root@OpenWrt:/# iperf -s
------------------------------------------------------------
Server listening on TCP port 5001
TCP window size: 85.3 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[  4] local 192.168.5.1 port 5001 connected with 192.168.5.232 port 50342
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  4]  0.0-10.1 sec  50.9 MBytes  42.4 Mbits/sec

Interesujący nas przypadek pomiędzy R1 a R3

root@OpenWrt:/# iperf -s
------------------------------------------------------------
Server listening on TCP port 5001
TCP window size: 85.3 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[  4] local 192.168.1.1 port 5001 connected with 192.168.1.114 port 42166
[  4]  0.0-10.1 sec  40.5 MBytes  33.6 Mbits/sec

Użycie procesora w R2 przy tym transferze z NAT-em na Wifi USB:

Mem: 32396K used, 28592K free, 744K shrd, 3132K buff, 11096K cached
CPU:   0% usr  60% sys   0% nic   9% idle   0% io   0% irq  29% sirq
Load average: 0.37 0.20 0.18 3/45 2465
  PID  PPID USER     STAT   VSZ %VSZ %CPU COMMAND
    8     2 root     SW       0   0%  39% [kworker/u2:1]
 2410     2 root     RW       0   0%  30% [kworker/u2:3]
    3     2 root     SW       0   0%   8% [ksoftirqd/0]
 2464     2 root     SW       0   0%   5% [kworker/u2:0]
    4     2 root     SW       0   0%   5% [kworker/0:0]

Testy wykonywałem kilkakrotnie i nawet miałem więcej niż 35Mbps ale to były jednostkowe wyniki więc nie biorę je pod uwagę.
Proporcjonalnie licząc 33,6/42,4*100=79% czyli strata na routerze R2 wynosi ~21% a nie ~ 60%

* WNDR 4300v2 * ||  * Xiaomi Miwifi Mini * || Netgear R6220 *
* DVBT2 - T230C *

13

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

mar_w napisał/a:

[...]Proporcjonalnie licząc 33,6/42,4*100=79% czyli strata na routerze R2 wynosi ~21% a nie ~ 60%

No przecież tak to nie działa... jak zrobisz test w identycznych warunkach otoczenia (w praktyce niewykonalne) i z dokładnie tym samym sprzętem, oprogramowaniem, identycznymi ustawieniami (podałeś wyniki testów, bez podawania ustawień - jaki to ma sens?), to wtedy można sobie porównywać. Bez tego, to takie "u mnie jest xx, to u Ciebie też musi być".

14 (edytowany przez mar_w 2016-01-07 15:06:21)

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

@pepe2k
Rozumiem wszystko to co mówisz, ale idąc Twoim tokiem rozumowania, to każdy test routera w sieci powinien być opatrzony szczegółowymi ustawieniami oraz z wykazem wszystkich sieci panoszących się w okolicy oraz wszystkich zajętych kanałów.
Tylko, że każdy ma inne warunki i w zasadzie wszystkie testy byłyby do bani czyli np TAKI TEST też jest do bani bo u mnie jest 20 sieci WIFI i okaże się że ten router prześle dane z prędkością 2MB/s. Po co mi testy w laboratorium. Ja żyję w realnym świecie z wszystkimi jego zaletami i wadami smile

Test wykonany w tych samych warunkach, nie powinien odbiegać od średniej normy dla danej lokalizacji.
Wąskie gardło jest na karcie WiFi i to nie wymaga uzasadnień, ale skoro między R2 i R3 kolega @frankerr ma 20 Mbps to oznacza że złącze USB potrafi przesłać dane z taką zawrotną prędkością. Karta USB też potrafi. pomiędzy R1 i R2 kolega @frankerr ma 54Mbps więc ten odcinek też nie jest wąskim gardłem.
Udowodniłem (przynajmniej sobie) że router i jego NAT nie obcina aż tak bardzo przy prędkościach ~ 40Mbps.
Ustawienia? nie będę kopiował znanych linków z eko.one.pl ale ustawiłem tak:
[R1 - LAN-wifi-ap-192.168.1.1] <---> [WAN-192.168.1.114-wifi-STA - R2 - LAN-wifi-AP-192.168.5.1] <---> [WAN-192.168.5.178- R3]
Tylko że tu nie chodzi o Wifi, tylko o to, że dziwnie mu obcina transfer aż 60% przy żenujących 20 Mbps.
Moim zdaniem powinien mieć około 15 Mbps.
Wiem że proporcjonalnie nie można liczyć pewnych rzeczy, jak chociażby NAT na łączu 1Gbps bo u mnie obcina aż 77% ale nie o taki rząd wielkości jest tu mowa. Im mniejsza szybkość tym sprawność routera powinna być większa i jest większa smile

EDIT: Przecież wiadomo że @frankerr nie osiągnie tyle co ja 33 Mbps skoro między R2 i R3 ma tylko 20 Mbps. On startuje z innego pułapu i chodzi tutaj o szybkość względną (jeden względem drugiego) a nie bezwzględną, że tyle samo musi być w Rzeszowie, Poznaniu i Warszawie smile

* WNDR 4300v2 * ||  * Xiaomi Miwifi Mini * || Netgear R6220 *
* DVBT2 - T230C *

15

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

mar_w napisał/a:

@pepe2k
Rozumiem wszystko to co mówisz, ale idąc Twoim tokiem rozumowania, to każdy test routera w sieci powinien być opatrzony szczegółowymi ustawieniami oraz z wykazem wszystkich sieci panoszących się w okolicy oraz wszystkich zajętych kanałów.
Tylko, że każdy ma inne warunki i w zasadzie wszystkie testy byłyby do bani czyli np TAKI TEST też jest do bani bo u mnie jest 20 sieci WIFI i okaże się że ten router prześle dane z prędkością 2MB/s. Po co mi testy w laboratorium. Ja żyję w realnym świecie z wszystkimi jego zaletami i wadami smile

Obejrzyj sobie testy SmallNetBuilder.
Test z linka można sobie traktować jako bardzo orientacyjny, niekoniecznie od razu do bani, choć nie wczytałem się w szczegóły więc i tego nie wykluczam wink

mar_w napisał/a:

Test wykonany w tych samych warunkach, nie powinien odbiegać od średniej normy dla danej lokalizacji.

Ale przecież nie robiłeś tego testu w tej samej lokalizacji? Więc dlaczego nie powinien odbiegać?

mar_w napisał/a:

Wąskie gardło jest na karcie WiFi i to nie wymaga uzasadnień, ale skoro między R2 i R3 kolego @frankerr ma 20 Mbps to oznacza że złącze USB potrafi przesłać dane z taką zawrotną prędkością. Karta USB też potrafi. pomiędzy R1 i R2 kolega ma 54Mbps więc ten odcinek też nie jest wąskim gardłem.

Nie zgadzam się. Porównywanie przepustowości przy wykorzystaniu tylko karty po jednej, potem po drugiej stronie, a na koniec zrobienie testu przy wykorzystaniu kart po obu stronach... no przecież CPU będzie miał więcej do roboty jak musi przepchnąć ruch przez dwie karty, niż gdy tylko robi to po jednej stronie, nie sądzisz?

mar_w napisał/a:

Udowodniłem (przynajmniej sobie) że router i jego NAT nie obcina aż tak bardzo przy prędkościach ~ 40Mbps.
Ustawienia? nie będę kopiował znanych linków z eko.one.pl ale ustawiłem tak:
[R1 - LAN-wifi-ap-192.168.1.1] <---> [WAN-192.168.1.114-wifi-STA - R2 - LAN-wifi-AP-192.168.5.1] <---> [WAN-192.168.5.178- R3]

Czyli nie wiemy m.in. na jakich kanałach, w jakim trybie, z jaką mocą itd. pracowały radia w routerach...

16 (edytowany przez mar_w 2016-01-07 16:11:36)

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

pepe2k napisał/a:
mar_w napisał/a:

@pepe2k
Test wykonany w tych samych warunkach, nie powinien odbiegać od średniej normy dla danej lokalizacji.

Ale przecież nie robiłeś tego testu w tej samej lokalizacji? Więc dlaczego nie powinien odbiegać?

Przecież robiłem w tej samej lokalizacji mieszkaniowej. Testy robiłem co 10 minut przez godzinę. Średnie wyniki są takie jak wkleiłem. Wahają się od 32 do 35 Mbps. Nie będę wklejał 100 takich samych wyników. mówię o wynikach WZGLĘDNYCH.

pepe2k napisał/a:
mar_w napisał/a:

Wąskie gardło jest na karcie WiFi i to nie wymaga uzasadnień, ale skoro między R2 i R3 kolego @frankerr ma 20 Mbps to oznacza że złącze USB potrafi przesłać dane z taką zawrotną prędkością. Karta USB też potrafi. pomiędzy R1 i R2 kolega ma 54Mbps więc ten odcinek też nie jest wąskim gardłem.

Nie zgadzam się. Porównywanie przepustowości przy wykorzystaniu tylko karty po jednej, potem po drugiej stronie, a na koniec zrobienie testu przy wykorzystaniu kart po obu stronach... no przecież CPU będzie miał więcej do roboty jak musi przepchnąć ruch przez dwie karty, niż gdy tylko robi to po jednej stronie, nie sądzisz?

Oczywiście CPU ma więcej roboty, ale jak pokazują moje testy u mnie w jedną stronę przez kartę USB-WIFI jest 42 Mpbs natomiast
ruch przez dwie karty to tylko 33 Mbps. Spadek prędkości o 21% a nie 60% tak jak u kolegi @frankerr.

pepe2k napisał/a:
mar_w napisał/a:

Udowodniłem (przynajmniej sobie) że router i jego NAT nie obcina aż tak bardzo przy prędkościach ~ 40Mbps.
Ustawienia? nie będę kopiował znanych linków z eko.one.pl ale ustawiłem tak:
[R1 - LAN-wifi-ap-192.168.1.1] <---> [WAN-192.168.1.114-wifi-STA - R2 - LAN-wifi-AP-192.168.5.1] <---> [WAN-192.168.5.178- R3]

Czyli nie wiemy m.in. na jakich kanałach, w jakim trybie, z jaką mocą itd. pracowały radia w routerach...

To nie ma nic do rzeczy. Kolega @frankerr pytał o prędkość WZGLĘDNĄ a nie prędkość MAKSYMALNĄ. Takie dywagacje można prowadzić na temat, który router szybszy i dlaczego.

Problem kolegi @frankerr jest "Co może być powodem takiego spadku transferu?
Cały czas mieszka w tej samej lokalizacji, cały czas ma te same routery, cały czas zagłuszają go inne ale TE SAME sieci Wifi.
Prędkość między R2 i R3 ma 20 Mbps i cały czas zagłuszają go te same sieci Wifi a  mimo to osiąga 20Mbps.
A między R1 i R3 prędkość spada do 8 Mbps w tej samej lokalizacji, z tymi samymi routerami, z tymi samymi zagłuszającymi go sieciami Wifi.
Gdy robił test między R2 i R3 to przecież nie wyłączał routera R1. R1 też zagłuszał kartę USB-WIFI.
Jeżeli kolega @frankerr zmieniłby lokalizację i wyskoczył z takim pytaniem:
"Mieszkałem w Gdańsku i na tych samych routerach miałem 50 Mbps a teraz przeprowadziłem się do Warszawy i mam 8 Mbps, dlaczego?"
To wtedy Twoje pytanie "na jakich kanałach, w jakim trybie, z jaką mocą itd." miałoby większy sens , bo Warszawa ma więcej nadajników itd itd itd

Powtórzę jeszcze raz. Nie chcę udowodnić kto ma szybszą kartę, ale wydajność routera z cpu 400Mhz, który radzi sobie bez problemu z kartą Wifi-USB i prędkością 33 Mbps z NAT-em przez 2 sieci Wifi.
Dalsze dywagacje mogę prowadzić z osobami, które poprawnie zrobiły w realu taki test, i nie potrzebuję teoretycznej szermierki słownej.
Logi/ustawienia powinien pokazać kolega @frankerr bo to jemu słabo chodzi i wtedy dostanie (lub nie) wskazówkę.

Wiele razy pomyliłem się pisząc na tym forum i dziękuję wszystkim za poprawienie mnie, bo dzięki temu mogłem zweryfikować swoją nie-wiedzę, ale w tym przypadku zrobiłem test w realu i wiem co może router smile

* WNDR 4300v2 * ||  * Xiaomi Miwifi Mini * || Netgear R6220 *
* DVBT2 - T230C *

17

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

mar_w napisał/a:
pepe2k napisał/a:
mar_w napisał/a:

@pepe2k
Test wykonany w tych samych warunkach, nie powinien odbiegać od średniej normy dla danej lokalizacji.

Ale przecież nie robiłeś tego testu w tej samej lokalizacji? Więc dlaczego nie powinien odbiegać?

Przecież robiłem w tej samej lokalizacji mieszkaniowej. Testy robiłem co 10 minut przez godzinę. Średnie wyniki są takie jak wkleiłem. Wahają się od 32 do 35 Mbps. Nie będę wklejał 100 takich samych wyników. mówię o wynikach WZGLĘDNYCH.

Ja pisałem o tym, że nie robiłeś swoich testów w tej samej lokalizacji co @frankerr smile Nieporozumienie.

mar_w napisał/a:
pepe2k napisał/a:
mar_w napisał/a:

Wąskie gardło jest na karcie WiFi i to nie wymaga uzasadnień, ale skoro między R2 i R3 kolego @frankerr ma 20 Mbps to oznacza że złącze USB potrafi przesłać dane z taką zawrotną prędkością. Karta USB też potrafi. pomiędzy R1 i R2 kolega ma 54Mbps więc ten odcinek też nie jest wąskim gardłem.

Nie zgadzam się. Porównywanie przepustowości przy wykorzystaniu tylko karty po jednej, potem po drugiej stronie, a na koniec zrobienie testu przy wykorzystaniu kart po obu stronach... no przecież CPU będzie miał więcej do roboty jak musi przepchnąć ruch przez dwie karty, niż gdy tylko robi to po jednej stronie, nie sądzisz?

Oczywiście CPU ma więcej roboty, ale jak pokazują moje testy u mnie w jedną stronę przez kartę USB-WIFI jest 42 Mpbs natomiast
ruch przez dwie karty to tylko 33 Mbps. Spadek prędkości o 21% a nie 60% tak jak u kolegi @frankerr.

Jeszcze raz - inne warunki testowe, inny sprzęt (w stopce masz informację, że masz rozszerzony RAM w routerze, to też ma znaczenie), inny software. U Ciebie jest spadek 21%, u innych będzie inny.

mar_w napisał/a:

Problem kolegi @frankerr jest "Co może być powodem takiego spadku transferu?
Cały czas mieszka w tej samej lokalizacji, cały czas ma te same routery, cały czas zagłuszają go inne ale TE SAME sieci Wifi.
Prędkość między R2 i R3 ma 20 Mbps i cały czas zagłuszają go te same sieci Wifi a  mimo to osiąga 20Mbps.
A między R1 i R3 prędkość spada do 8 Mbps w tej samej lokalizacji, z tymi samymi routerami, z tymi samymi zagłuszającymi go sieciami Wifi.
Gdy robił test między R2 i R3 to przecież nie wyłączał routera R1. R1 też zagłuszał kartę USB-WIFI.

Rozchodzi się o to, że przy teście przepustowości z jednego końca do drugiego, w R2 obie karty są mocno wykorzystywane. Przy teście tylko z kartą USB, ta druga karta sobie odpoczywa i nic nie robi. Pomijam już kwestię, że stwierdzenie o tym że zagłuszają cały czas te same sieci wcale nie musi być prawdziwe. Nie byłeś, nie zmierzyłeś, więc nie wiesz tego smile

mar_w napisał/a:

Jeżeli kolega @frankerr zmieniłby lokalizację i wyskoczył z takim pytaniem:
"Mieszkałem w Gdańsku i na tych samych routerach miałem 50 Mbps a teraz przeprowadziłem się do Warszawy i mam 8 Mbps,dlacego?"
To wtedy Twoje pytanie "na jakich kanałach, w jakim trybie, z jaką mocą itd." miałoby większy sens , bo Warszawa ma więcej nadajników itd itd itd

W zależności od tych ustawień Twoje testy (spadek, o którym piszesz) mogą być różne. Teraz Ci wyszło 21%, a zmienisz kanały albo poprzestawiasz routery i będzie już 50%. Pytam i Ciebie, i autora wątku o podanie ustawień nie bez powodu.

mar_w napisał/a:

Powtórzę jeszcze raz. Nie chcę udowodnić kto ma szybszą kartę, ale wydajność routera z cpu 400Mhz, który radzi sobie bez problemu z kartą Wifi-USB i prędkością 33 Mbps z NAT-em przez 2 sieci Wifi.

Jak wyżej.

mar_w napisał/a:

Tylko że tu nie chodzi o Wifi, tylko o to, że dziwnie mu obcina transfer aż 60% przy żenujących 20 Mbps.
Moim zdaniem powinien mieć około 15 Mbps.

Gdybu, gdybu, moim zdaniem powinien mieć 10...

18

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

@mar_w
Nie napisałeś, jakiej karty wifi i wersji systemu używasz, albo przegapiłem coś..

19

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

pepe2k napisał/a:

Gdybu, gdybu, moim zdaniem powinien mieć 10...

Na razie to Ty gdybasz. Zrobiłem jak sobie życzyłeś. Poprzednie ustawienia miałem:
R1 kanał 5 HT40   R2 kanał 10 HT 40 i wyniki jak TYM POŚCIE
Teraz przestawiłem R1 kanał 1 HT 40 country PL,  R2 kanał 3 HT 40 (specjalnie tak dla jaj, żeby zachodziły na siebie) country PL i wynik:

 
root@OpenWrt:/# iperf -s
------------------------------------------------------------
Server listening on TCP port 5001
TCP window size: 85.3 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[  4] local 192.168.1.1 port 5001 connected with 192.168.1.114 port 39545
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  4]  0.0-10.1 sec  41.1 MBytes  34.2 Mbits/sec
[  4] local 192.168.1.1 port 5001 connected with 192.168.1.114 port 39546
[  4]  0.0-10.1 sec  41.3 MBytes  34.3 Mbits/sec

przy połączeniu R2 i R3:

root@OpenWrt:/# iperf -s
------------------------------------------------------------
Server listening on TCP port 5001
TCP window size: 85.3 KByte (default)
------------------------------------------------------------
[  4] local 192.168.5.1 port 5001 connected with 192.168.5.115 port 44780
[ ID] Interval       Transfer     Bandwidth
[  4]  0.0-10.1 sec  52.1 MBytes  43.4 Mbits/sec

Oczywiście różnica jest raz lepiej a raz gorzej, ale NIGDY nie mniej niż 32 Mbps smile
Kolejna różnica: ja robię testy w realu a Ty gdybasz. Kto ma możliwość to zrobi sobie testy, ale chyba nie będzie chciał wchodzić w dyskusję.

I nie chodzi mi o szybkość, bo ja się nie ścigam z nikim, ale o prędkość WZGLĘDNĄ:  34,3/43,4=79% - sprawność łącza (czyli ile włożymy a ile otrzymamy na wyjściu)
Inne info: Wilgotność powietrza mam 86% szansa opadów 4% i temperatura -4*C lub 25*F smile
Ogólnie to szanuję Ciebie i Twoją wiedzę, żeby nie było niejasności, ale zostanę w tej kwestii przy swoim zdaniu.

* WNDR 4300v2 * ||  * Xiaomi Miwifi Mini * || Netgear R6220 *
* DVBT2 - T230C *

20

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

mar_w napisał/a:
pepe2k napisał/a:

Gdybu, gdybu, moim zdaniem powinien mieć 10...

Na razie to Ty gdybasz. Zrobiłem jak sobie życzyłeś. Poprzednie ustawienia miałem:
R1 kanał 5 HT40   R2 kanał 10 HT 40 i wyniki jak TYM POŚCIE
Teraz przestawiłem R1 kanał 1 HT 40 country PL,  R2 kanał 3 HT 40 (specjalnie tak dla jaj, żeby zachodziły na siebie) country PL i wynik:[...]

No widzisz, a autor wątku nie ma HT40 smile
Mam nadzieję, że teraz zrozumiesz dlaczego pytam o ustawienia. I tyle w temacie.

21

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

O widzisz. Dodatkowo założyłem że autor wątku ma 842v2 a może mieć v1 bo tego też nie napisał.
Nie dodałem, że moja karta USB-Wifi była na lekkim przedłużaczu USB, żeby nie siedziała między antenkami R2 smile
Kwestia Wifi to temat bez dna. Dyskusja poszła trochę w złym kierunku ponieważ ja odpowiedziałem w TYM niemodyfikowanym POŚCIE na pewien "zarzut" odnośnie routera czy też firewall-a.
Więc dałem routerowi najwięcej pracy i warunki bardzo dobre do tego, żeby miał co przerzucać między radiami.
Dziękuję za debatę smile

* WNDR 4300v2 * ||  * Xiaomi Miwifi Mini * || Netgear R6220 *
* DVBT2 - T230C *

22

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

mar_w napisał/a:

[...]Kwestia Wifi to temat bez dna.[...]

I właśnie dlatego jak chce się coś porównywać i testować, to bardzo istotną kwestią jest pochwalenie się ustawieniami i parametrami sprzętu.

23

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

Uff... przeczytałem to co napisaliście smile
@mar_w - dzięki za testy. Wygląda na to że spadek jest dość wyraźny, choć nie jest taki jak u mnie - z 20 na 8 Mbit. Dodam że ta wartość nie jest stała - wieczorem, w czasie największego użycia internetu transfer spada nawet do 3-4 Mbps.

Co do sprzętu:
R1 i R2 to TL-WR842ND v1, czyli procek 400MHz
Karta USB jest na przedłużaczu.

Zużycie zasobów R2 podczas testu R1 -> R3:

Mem: 24904K used, 3836K free, 60K shrd, 1860K buff, 6588K cached
CPU:   0% usr   0% sys   0% nic  73% idle   0% io   0% irq  25% sirq
Load average: 0.01 0.03 0.05 2/37 2234

W czasie testu link jest obciążony tylko przez iperf-a.

Firewall raczej wykluczony. Obstawiam procka albo zasilanie.

Pytanie: Czy da się zobaczyć w top-ie/htop-ie ile proca zużywa karta wifi? czy to nie jest właśnie pole "sirq" (serial IRQ?)?

24

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

Zobacz jak mało RAM Ci zostaje na tej maszynie. Nie wywala Ci się tam sterownik albo kernel? Masz dostęp do konsoli szeregowej?

25

Odp: Słaba przepływność wifi - wifi

Możesz mieć rację bo kilka procesów ma nowe PID...

 2246 root         0 SW   [kworker/u2:2]
 2251 root      1220 S    /usr/sbin/dropbear -F -P /var/run/dropbear.2.pid -p 2
 2252 root      1368 S    -ash
 2265 root         0 SW   [kworker/u2:0]
 2693 root      1360 R    ps

Choć z drugiej strony 3836K to nie tak mało?

W każdym razie powywalam zbędne rzeczy i dam znać jak jest po reboocie.
Konsoli szeregowej nie mam, pracuję na nim zdalnie smile