1

Temat: swap na pendrivie z extrootem

Czy zrobienie partycji swap na tym samym pendive na którym jest extroot jest dobrym pomysłem?
Czy swap powinien byc na innym dysku/pendrivie?
Czy wogole na pendrivie nie robi sie swapa tylko na hdd?

2

Odp: swap na pendrivie z extrootem

zależy/zależy/nie powinno się go robić na pendrive.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: swap na pendrivie z extrootem

OK dzięki za odp. Zrobiłem swap na pendrivie na którym jest extroot i... jakoś działa, transmission sie nie restartuje.

4

Odp: swap na pendrivie z extrootem

Po prostu wykończysz pendrive szybko w ten sposób.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: swap na pendrivie z extrootem

No dobrze, jeśli nie na pendrive to czy da się zrobić swapa w RAM'ie? Np. TP-Linki 3600/4300/4900 mające 128MB RAM wykorzystują jej ok 20%. Da się z tego wydzielić 16 MB i przeznaczyć na swap?

Gargoyle fanatic user
WR1043ND v2 16MB / WR902AC v3 / MR3020 16MB+64MB / WR703N / WT3020 / E3372

6 (edytowany przez badziewiak 2013-06-10 09:50:53)

Odp: swap na pendrivie z extrootem

Czegos nie kumam: Przeciez swap jest po to, by zwolnic kawalek RAMu, a wiec zapisac go na dysku. Wydzielenie RAMu na swap jest jakby czyms nielogicznym, tak jak jazda "samochodem" Filinctonow z napedem noznym.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_wymiany

Linksys WRT3200ACM (Gargoyle)
PC Engines APU.4C4 Platforma 4x i211AT LAN, 4GB RAM, AMD GX-412TC CPU (Gargoyle)
Tp-link 1043NDv2 (Gargoyle)

7 (edytowany przez DarioX7 2013-06-10 10:03:34)

Odp: swap na pendrivie z extrootem

mikhnal napisał/a:

No dobrze, jeśli nie na pendrive to czy da się zrobić swapa w RAM'ie? Np. TP-Linki 3600/4300/4900 mające 128MB RAM wykorzystują jej ok 20%. Da się z tego wydzielić 16 MB i przeznaczyć na swap?

w tedy nie ma po co robić swap-a smile

Topton Intel Core i3-N305 16GB RAM 6x i226-V 2.5GbE
Turris Omnia 2GB
D-LINK DIR3060
WR1043ND

8

Odp: swap na pendrivie z extrootem

Bez sensu kompletnie smile Po  to się robi swap żeby wspomóc małą ilość ramu, a nie jeszcze ram zabierać i robić wolniejszy swap.

Jak już to kompresji ram można użyć.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: swap na pendrivie z extrootem

Ok, nie bijcie. Właśnie spalam się ze wstydu...

Gargoyle fanatic user
WR1043ND v2 16MB / WR902AC v3 / MR3020 16MB+64MB / WR703N / WT3020 / E3372

10

Odp: swap na pendrivie z extrootem

ok no dobra, na pendrivie swap to nie jest dobry pomysł ale na pendrive tez sciagam torrenty... w takim azie lepiej aby partycja swap byla na penie z extrootem czy penie na ktorym sciagaja sie torrenty ?? w drugim przypadku chyba czesciej pracowal by pendrivie z torrentami musialby jeszcze swapa zapisywac.

11

Odp: swap na pendrivie z extrootem

Swap nie powinien być na żadnym z pendrive'ów.
Co to za router? Ile masz tam RAM, że potrzebny Ci zewnętrzny swap?

12

Odp: swap na pendrivie z extrootem

tp-link mr 3420 mało ram 32mb..

13

Odp: swap na pendrivie z extrootem

luk napisał/a:

tp-link mr 3420 mało ram 32mb..

Można wymienić na 64 MB - info na PW.

14

Odp: swap na pendrivie z extrootem

ja mam z 3420V2 extrota na jednym pendrive a swapa na drugim, do wymiany danych dysk HDD

po zakupie routera zrobiłem na jednym extrota i swapa, ale szybko się to wysypało, teraz chodzi już ze 3 miesiące i jest OK

15

Odp: swap na pendrivie z extrootem

to jak masz HDD podpiety to lepisz na nim zrobic swapa

16

Odp: swap na pendrivie z extrootem

dla mnie nie, HDD jak nie potrzebny to się usypia

17

Odp: swap na pendrivie z extrootem

Lepszym rozwiązaniem jest wymiana kostki RAM na większą skoro brakuje pamięci... w dalszej perspektywie wyjdzie to taniej niż wymiana pendrive'a co 3-6 miesięcy.

18 (edytowany przez tplinkowicz 2015-09-18 13:15:05)

Odp: swap na pendrivie z extrootem

Mnie tam 1,5 roku chodzi swap na penie i nic się nie dzieje. Pendrive taki co i tak go nie szkoda (śmieszne 2GB) a kopie konfiguracji i tak trzeba robić. Peny natomiast nie bardzo lubią jak im się miesza w partycjach - inny początek i koniec partycji, inne parametry głowice/ścieżki/sektory. To nie przypadek że pierwsza partycja zaczyna się np. od 3 lub 4 MB (żeby klient miał mniej niż fabryka dała)
A tak się zastanawiam nad innym zagadnieniem. Czy większy swap wydłuża żywotność pendrive? Np swap 20MB w zupełności by wystarczyło. Przy takiej zajętości swap i tak router muli niemiłosiernie. A czy zrobienie swapu 200MB  zamiast 20MB wydłuża żywotność 10 razy?

"ale na pendrive tez sciagam torrenty" --> zapisywanie torrentów na pena jest jeszcze gorsze niż swap (skraca żywotność, mulenie routera, małe prędkości pobierania)

Czasem pendrive można odratować przez niskopoziomowe formatowanie.  Mój już 2 razy odratowany, a popsuł się nie od swapa a od mieszania w partycjach. Ten model z kolei musi mieć 4MB na końcu dysku - zapisywanie tam czegoś prowadzi do jego niestabilności.

Na  niektóre pendrive jest 5 lat gwarancji smile Ciekawe jak to się ma do swapa i mieszania w wielkość partycji.

19 (edytowany przez build000 2015-09-18 12:56:46)

Odp: swap na pendrivie z extrootem

I właśnie w czasach kiedy miały 2 GB robili najlepsze jakościowo - pewno dlatego dotąd Ci działa. Wielkość swap ma tylko odniesienie do warunków pracy systemu, kernela i przede wszystkim ilości RAM - trzeba wielkość dobierać eksperymentalnie aby była optymalna. Jej wielkość w stosunku do pena ma drugorzędne znaczenie, gdyż nawet jak wyłapie taki swap zepsute bloki to zwyczajnie z automatu je pomija cały mechanizm obsługi swapa i nijak się to ma do całej funkcjonalności - zwyczajnie nigdy tak nie będzie, żeby tyle bloków padło, że nagle swap zbojkotuje cały system.
Także teza o zwiększaniu swapa pod kątem przedłużenia żywotności samego pena to zwykła iluzja...
wink
Wiadomo - torrentów nie zapisuje się w czasie rzeczywistym na pena - są wtedy używane intensywne operacje dyskowe, które potrafią i dysk magnetyczny zdrowo przymulić, a co dopiero wielokrotny zapis do tych samych komórek pendraka przy wąskim gardle prędkości i/o w takim wynalazku - poroniony pomysł - w końcu pędrak nie ma pamięci dodatkowej/podręcznej, ani nie obsługuje operacji kolejkowania zadań, jak w normalnym dysku.
Ogólnie już same wykorzystanie pena pod extroot to i tak operacja z pogranicza sensu.

20 (edytowany przez tplinkowicz 2015-09-18 14:00:05)

Odp: swap na pendrivie z extrootem

"Także teza o zwiększaniu swapa pod kątem przedłużenia żywotności samego pena to zwykła iluzja... "
-> chodziło mi o to czy system zapisuje w różnych obszarach swapa, bo wtedy zużycie rozkłada się na większą ilość komórek pamięci.

"gdyż nawet jak wyłapie taki swap zepsute bloki to zwyczajnie z automatu je pomija cały mechanizm obsługi swapa i nijak się to ma do całej funkcjonalności"
-> chyba wtedy się zawiesi system lub pendrive w każdym sektorze zacznie zwracać błąd wejscia/wyjscia

Teoria nr 2: Duży swap wydłuża życie pena, ale tylko podczas długotrwałej pracy, bo w miarę fragmentacji pamięci zapisywane są coraz dalsze sektory w swapie, ale różnica może być niewielka, bo i tak początek swapu jest faworyzowany.

21 (edytowany przez build000 2015-09-18 15:08:39)

Odp: swap na pendrivie z extrootem

Ogólnie, żeby deko poprawić żywotność takiego cudaka jak pen, można w zasadzie zrobić to samo co w przypadku dysków SSD:

1).
# rc.local, przed exit 0
echo 1 > /proc/sys/vm/swappiness

albo

# sysctl.conf, dopisujemy linijkę
vm.swappiness=1

2).
tune2fs -o journal_data_writeback /dev/sdXX

3).
# /etc/config/fstab
[...]
option 'options' noatime,discard
[...]

Użycie natomiast tej opcji (tu konkretnie dla określonego dysku widzianego przez system):

echo deadline > /sys/block/sdX/queue/scheduler

...wymagałoby chyba przekompilowanie kernela (zależy w jakiej wersji kernela/openwrt - w trunk już to jest) i sporo poprawek w całym systemie, o ile już nie jest to domyślnie zapodane.
Sprawdzamy sobie jak mamy jakiś dysk, lub gwiazdką, żeby podejrzeć co lata domyślnie (i jednocześnie co jest w ogóle dostępne):

cat /sys/block/*/queue/scheduler
noop [deadline] 
noop [deadline] 
noop [deadline] 
noop [deadline] 
noop [deadline] 
noop [deadline] 
noop [deadline] 
noop [deadline] 
noop [deadline] 
noop [deadline] 
noop [deadline] 
none

Dla dopełnienia "co można zrobić" należałoby jeszcze dodać o "wyrównaniu partycji (ang. alignment)" - też nie bez znaczenia dla pendraków - zapis danych jest de facto inaczej zorganizowany sprzętowo, niż w normalnym dysku magnetycznym (ta sama sytuacja co w przypadku dysków SSD).

A tak całkowicie na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym co już jest w openwrt dostępne od dosyć dawna - zram.

22 (edytowany przez tplinkowicz 2015-09-19 12:32:26)

Odp: swap na pendrivie z extrootem

Zrobiłem eksperyment. Wyzerowałem swap, poużywałem systemu. Swap w użyciu max 12MB (przez ok 15 minut). Zwykle swap u mnie jest zajęty w okolicy 1MB, a zapisy są na prawie całym swapie - 100MB. Tak więc potwierdzam: duży swap wydłuża życie pendrive. A wcześniej się dziwiłem dlaczego exroot na dzień dobry proponuje 25% miejsca na swap czyli 1GB na penie 4GB.