Temat: Compal Fl90 pm1 i problem z touchpadem elantech i synaptics

Witam na tym forum,

Załatałem jądro patchem z tej strony. Skonfigurowałem X-y, aby korzystały ze sterownika synaptics, nie działa jednak przewijanie przy prawej krawędzi tabliczki (funkcjonowało prawidłowo gdy touchpad nie pracował na sterowniku synaptics). Próbowałem róznych wpisów w xorg.conf, zainstalowałem ksynaptics i próbowałem konfiguracji przy jego pomocy, ale bezskutecznie. Ponoć to kwestia odpowiedniego dobrania współrzędnych krawędzi touchpada (LeftEdge, RightEdge, TopEdge i BottomEdge)... jednak mnie się nie udało takowych znaleźć.

Trochę szczegółów:

wynik dmesg |grep -i elantech:

elantech.c: Synaptics identify query result 0x06, 0x00, 0x50.
elantech.c: Synaptics modes query result 0x02, 0x00, 0x04.
elantech.c: Synaptics capabilities query result 0x10, 0x02, 0x64.
input: ETPS/2 Elantech Touchpad as /class/input/input4

wynik cat /proc/bus/input/devices:

I: Bus=0011 Vendor=0002 Product=000d Version=0063
N: Name="ETPS/2 Elantech Touchpad"
P: Phys=isa0060/serio1/input0
S: Sysfs=/class/input/input4
U: Uniq=
H: Handlers=mouse0 event4
B: EV=f
B: KEY=6420 0 7000f 0 0 0 0 0 0 0 0
B: REL=143
B: ABS=1000003

Wpisy w xorg.conf:

Section "ServerLayout"
    InputDevice "TouchPad" "CorePointer"
EndSection

Section "InputDevice"
       Driver      "synaptics"
       Identifier  "TouchPad"
       Option      "SendCoreEvents"
       Option      "Protocol" "auto-dev"
       Option      "SHMConfig" "on"
EndSection

Z góry dziękuję za pomoc.

2

Odp: Compal Fl90 pm1 i problem z touchpadem elantech i synaptics

Ja w ogóle nie próbowałem synaptica bo mam przewijanie i taka funkcjonalność mi wystarcza. Jest jakaś funkcjonalność w elantechu której potrzebujesz?

PS. Przewijak powinien działać od reki, bo te parametry to tylko kwestia szerokości funkcjonowania scrola i na domyślnych powinien działać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Propo: próbowałeś grzebać po rejestach w elantechu? Może masz coś wyłączone po prostu (Documentation/input/elantech.txt)

4

Cezary napisał/a:

Ja w ogóle nie próbowałem synaptica bo mam przewijanie i taka funkcjonalność mi wystarcza. Jest jakaś funkcjonalność w elantechu której potrzebujesz?

PS. Przewijak powinien działać od reki, bo te parametry to tylko kwestia szerokości funkcjonowania scrola i na domyślnych powinien działać.

Że zacytuję: 
   1.  Movement with adjustable, non-linear acceleration and speed.
   2. Button events through tapping (Click and Double-Click).
   3. Dragging.
   4. Middle and right button events on the upper and lower corners.
   5. Vertical scrolling (button four and five events) through moving the finger on the right side.
   6. The up/down button sends button four/five events.
   7. Horizontal scrolling (button six and seven events) through moving the finger on the lower side.
   8. The multi-buttons send button four/five events, and six/seven events for horizontal scrolling.
   9. Adjustable finger detection.
  10. Multifinger taps: two finger for middle button and three finger for right button (Requires hardware support).
  11. Run-time configuration. This means you can change parameter settings without restarting the X server.

a najbardziej zależy mi na automatycznej deaktywacji touchpada w czasie pisania.

Propo: próbowałeś grzebać po rejestach w elantechu? Może masz coś wyłączone po prostu (Documentation/input/elantech.txt)

spróbuję...

5

U mnie też nie działa. Przełączenie w absolute mode (echo -n 0x16 > /sys/bus/serio/drivers/psmouse/serio?/reg_10) nie powoduje możliwości włączenia scrolla.