1

Temat: mwan3 failover i serwery dns

Od jakiegoś czasu mam mały problem z serwerami dns.
Sytuacja wygląda tak że podstawowe łącze ma swoje serwery dns które nie działają na łączu zapasowym (aero2) i na odwrót.
Reasumując router dostaje w sumie 4 serwery dns po dwa od każdego isp i niestety czasem nie potrafi rozwiązać nazwy i trzeba odświeżyć okno przeglądarki. Póki co poradziłem sobie z tym problemem w ten sposób że statycznie skonfigurowałem podstawowe łącze i przybiłem mu dnsy googla. Dla połączenia 3g dodałem opcje peerdns 0. Tak więc oba wany używaja dnsów googla. Zdaję sobie sobie sprawę że nie jest to zbyt wydajne rozwiązanie (dedykowane dnsy dla każdego z dwóch moich isp są sporo "bliżej" ).

WRT1200AC @ OpenWrt
WNDR4300 @ OwpenWrt
WT3020 @ OpenWrt
WRT1900ACS @ OpenWrt

2 (edytowany przez hanti 2015-07-01 21:47:26)

Odp: mwan3 failover i serwery dns

blizej od googla ? sprawdz sobie ping to zobaczysz ze te googla sa calkiem blisko wink
btw ja uzywam dnsow opendns

3

hanti napisał/a:

btw ja uzywam dnsow opendns

https://www.opendns.com/cisco-opendns/ smile

WYPRZEDAJO SPRZĘT WIFI!
Modyfikacja U-Boot dla routerów (obrazy)

Naprawię routery, wymienię RAM i FLASH na większy

4

hanti, jak bym miał bliżej do googlowych to nie zakładałbym tego tematu smile

WRT1200AC @ OpenWrt
WNDR4300 @ OwpenWrt
WT3020 @ OpenWrt
WRT1900ACS @ OpenWrt

5 (edytowany przez build000 2015-07-02 10:35:31)

Używam tylko dns-ów opendns i całego dodatkowego "szczęścia" jakie oferuje ten serwis - zamiast tracić zasoby routera na rozbudowane filtrowanie stron/adresów i.t.d. zrzucam to na barki opendns (większość co bardziej znanych i tych mniej znanych kłopotów dzięki temu da się wyfiltrować). Port 53 zablokowany globalnie i pełna operatywność dnscrypt-proxy + dnsmasq-full - polecam wszystkim taką "mieszankę"...
wink