1 (edytowany przez groovee 2015-06-30 11:24:06)

Temat: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

Witajcie,

Muszę "na szybko" przygotować dostęp do sieci dla 20-40 urządzeń.
Chodzi o zapewnienie internetu w środku lasu smile

Modem z zewnętrzną anteną mam (MF821), przetestowany na Gargoyle z TL-MR3420, działa stabilnie.
Wszyscy użytkownicy będą w jednym pomieszczeniu, zasięg WiFi nie jest priorytetem.
Bardziej chodzi mi o dobór routera, który z Gargoyle na pokładzie wytrzyma tych 40 użytkowników na WiFi..

Pozdrawiam, Kacper

2

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

Standardowa odpowiedź - najmocniejszy router na jaki cię stać...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

Mogę wydać ok 500zł netto o ile będzie pewność, że będzie chodził stabilnie.

Z TP-LINKa TL-WDR4300 wystarczy?
Tp-linka uzywałem do celów domowych z powodzeniem, nie mam doświadczenia z innymi producentami bezprzewodówek.

Z tego, co wyczytałem, na nowszych (archer C9) mogą być problemy ze stabilnością, więc się boję...

Kacper

4

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

Może być i WDR4300.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez build000 2015-07-01 07:02:46)

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

groovee napisał/a:

Mogę wydać ok 500zł netto o ile będzie pewność, że będzie chodził stabilnie.

Z TP-LINKa TL-WDR4300 wystarczy?
Tp-linka uzywałem do celów domowych z powodzeniem, nie mam doświadczenia z innymi producentami bezprzewodówek.

Z tego, co wyczytałem, na nowszych (archer C9) mogą być problemy ze stabilnością, więc się boję...

Kacper

Do mielenia takiej ilości klientów (i to po radiu) + pojawiające się potrzeby na rozbudowany routing + ilość połączeń tcp/udp/inne + inne cuda wianki to potrzebujesz mocniejszy sprzęt niż wymienione - polecam minimum Netgear R7000.
Dużo RAM + mocny procek + mocne radio (i nie chodzi o zasięg - dla Ciebie zresztą zasięg to drugorzędna kwestia).

6

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

build000 napisał/a:

polecam minimum Netgear R7000.

Dziękuję za podpowiedź, hardware wygląda dobrze, ale to chyba te same Broadcomy, co w Archer C9?
Używasz tego z OpenWrt?

http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=9174
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php … 17&p=2

7

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

groovee napisał/a:
build000 napisał/a:

polecam minimum Netgear R7000.

Dziękuję za podpowiedź, hardware wygląda dobrze, ale to chyba te same Broadcomy, co w Archer C9?
Używasz tego z OpenWrt?

http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=9174
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php … 17&p=2

Generalnie, zapomnij na razie o OpenWrt i Broadcomach, wsparcie jest ciągle rozwijane.
I na Twoim miejscu nie słuchałbym rad teoretyków.

Poza tym, Twoje pytanie powinno zostać uzupełnione o:
- o jakim paśmie rozmawiamy
- czy jest możliwość wykorzystania dwóch pasm (2,4 i 5 GHz)
- jak bardzo istotna jest przepustowość na pojedynczym kliencie

O Wi-Fi to ja bym się tak nie martwił, widziałem jak malutki WR703N dawał radę z 15-20 klientami na radiu (przepustowość na kliencie nie była istotna). 40 klientów to już praktyczny limit dla N150, przy N300 teoretycznie zmieści się ze 3-4x więcej (przy paśmie na poziomie xxx Kbpx na klienta). Sam protokół ma limit chyba na poziomie 2000... praktycznym ograniczeniem jest oczywiście wydajność CPU, ale jak darujesz sobie szyfrowanie, to ja bym się kwestią Wi-Fi tak bardzo nie martwił i skupił na... modemie. Zastanów się, czy będzie w stanie uciągnąć tysiące połączeń, które wygeneruje taka liczba klientów (załadowanie pierwszej z brzegu strony typu wp lub onet to 50-100 połączeń).

8 (edytowany przez groovee 2015-07-01 10:13:51)

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

Uzupełniam:

- pasmo dowolne
- będzie tam 20 apple iPhone/iPad, 20 "tabletów" samsung 7 slate i kilka przypadkowych urządzeń, nie wszyscy wszystko na raz podłączą oczywiście
- jest możliwość wykorzystania 2,4 i 5GHz i podziału "manualnego" (dwa osobne SSID - "tablet" i "telefon" smile
- przepustowość na pojedynczym kliencie nie jest bardzo istotna, ważne aby nie wywalało wifi, nie trzeba było go restartować itp.
- szyfrowanie wolałbym zachować (chciałbym urządzenia później używać w innych lokalizacjach jak hotel), lepiej zainwestować w mocniejsze urządzenie. Jeśli pojawią się problemy wydajnościowe na miejscu, wyłączymy szyfrowanie
- modem faktycznie może być wąskim gardłem, spróbuję mu sztucznie wygenerować sesje i sprawdzę, kiedy się wywali. Urządzenie z wbudowanym modemem LTE też może być w takim razie, choć tu pewnie od razu pojawi problem z alternatywnym OS i tak samo - żadnych gwarancji co ilości sesji, które obsłuży.

9

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

groovee napisał/a:

Uzupełniam:

- pasmo dowolne
- będzie tam 20 apple iPhone/iPad, 20 "tabletów" samsung 7 slate i kilka przypadkowych urządzeń, nie wszyscy wszystko na raz podłączą oczywiście
- jest możliwość wykorzystania 2,4 i 5GHz i podziału "manualnego" (dwa osobne SSID - "tablet" i "telefon" smile
- przepustowość na pojedynczym kliencie nie jest bardzo istotna, ważne aby nie wywalało wifi, nie trzeba było go restartować itp.
- szyfrowanie wolałbym zachować (chciałbym urządzenia później używać w innych lokalizacjach jak hotel), lepiej zainwestować w mocniejsze urządzenie. Jeśli pojawią się problemy wydajnościowe na miejscu, wyłączymy szyfrowanie
- modem faktycznie może być wąskim gardłem, spróbuję mu sztucznie wygenerować sesje i sprawdzę, kiedy się wywali. Urządzenie z wbudowanym modemem LTE też może być w takim razie, choć tu pewnie od razu pojawi problem z alternatywnym OS i tak samo - żadnych gwarancji co ilości sesji, które obsłuży.

Podział klientów na dwa pasma to dobre rozwiązanie. Jak chcesz zostawić szyfrowanie, to szukaj czegoś z mocnym CPU. WDR4300 sobie poradzi, ale nie jest to najnowsza konstrukcja i jeżeli celujesz też w lokalizacje typu hotel, to może jednak zastanów się nad czymś od MikroTika, z wyższą mocą dostępną na radiu.

Jeżeli chcesz OpenWrt, to z mojej strony prosta rada - zrezygnuj z Gargoyle. To już niestety staruszek, wygodny, ale bazuje na leciwym OpenWrt AA. Trzymaj się najnowszego wydania (CC) - w kwestii Wi-Fi sporo się zmieniło, głównie na plus.

10 (edytowany przez build000 2015-07-01 11:35:35)

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

pepe2k napisał/a:
groovee napisał/a:
build000 napisał/a:

polecam minimum Netgear R7000.

Dziękuję za podpowiedź, hardware wygląda dobrze, ale to chyba te same Broadcomy, co w Archer C9?
Używasz tego z OpenWrt?

http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=9174
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php … 17&p=2

Generalnie, zapomnij na razie o OpenWrt i Broadcomach, wsparcie jest ciągle rozwijane.
I na Twoim miejscu nie słuchałbym rad teoretyków.
(...)

Tak pepe2k - jak zwykle wszystkie rozumy pozjadałeś i wszystko wiesz najlepiej - to już się robi nudne.

pepe2k napisał/a:

(...)
Podział klientów na dwa pasma to dobre rozwiązanie. Jak chcesz zostawić szyfrowanie, to szukaj czegoś z mocnym CPU. WDR4300 sobie poradzi, ale nie jest to najnowsza konstrukcja i jeżeli celujesz też w lokalizacje typu hotel, to może jednak zastanów się nad czymś od MikroTika, z wyższą mocą dostępną na radiu.
(...)

...I co apropos Twojego komentu - wyje...ć kasy nie wiem ile i mieć podobne parametry co w R7000 ?

groovee napisał/a:
build000 napisał/a:

polecam minimum Netgear R7000.

Dziękuję za podpowiedź, hardware wygląda dobrze, ale to chyba te same Broadcomy, co w Archer C9?
Używasz tego z OpenWrt?

http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=9174
https://forum.openwrt.org/viewtopic.php … 17&p=2

No raczej tomato - chociaż chyba w trunku openwrt pojawiło się już wsparcie - ze znalezionych komentów w sieci to póki co nie za ostro jest dla tego routera (R7000). Lub posadzić sobie na nim DD-WRT lub jakieś kombinowane rozwiązania https://github.com/magellannh/rtl-wx/bl … -r7000.txt . A dlatego ten router polecam bo już można wyrwać po 450 zeciszów (ostatnio staniały) i to normalnie w sklepach - od strony możliwości sprzętowo/funkcjonalnych chyba nie wymaga zbytnio się rozpisywać - wiadomo - jest git.

11

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

build000 napisał/a:

Tak pepe2k - jak zwykle wszystkie rozumy pozjadałeś i wszystko wiesz najlepiej - to już się robi nudne.

Nie rób burdelu w wątku. Poza tym, w przeciwieństwie do Ciebie...

build000 napisał/a:

No raczej tomato - chociaż chyba w trunku openwrt pojawiło się już wsparcie - ze znalezionych komentów w sieci to póki co nie za ostro jest dla tego routera (R7000). A dlatego ten router polecam bo już można wyrwać po 450 zeciszów (ostatnio staniały) i to normalnie w sklepach - od strony możliwości sprzętowo/funkcjonalnych chyba nie wymaga zbytnio się rozpisywać - wiadomo - jest git.

... ja wiem z praktyki, o tym, o czym piszę. To co Ty wiesz, to głównie znalezione w sieci "komenty" smile

build000 napisał/a:
pepe2k napisał/a:

(...)
Podział klientów na dwa pasma to dobre rozwiązanie. Jak chcesz zostawić szyfrowanie, to szukaj czegoś z mocnym CPU. WDR4300 sobie poradzi, ale nie jest to najnowsza konstrukcja i jeżeli celujesz też w lokalizacje typu hotel, to może jednak zastanów się nad czymś od MikroTika, z wyższą mocą dostępną na radiu.
(...)

...I co apropos Twojego komentu - wyje...ć kasy nie wiem ile ?

Nie komentuję bełkotu.

12 (edytowany przez build000 2015-07-01 12:00:35)

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

Sam jesteś bełkot i burdel - wciskasz farmazony na okrągło i liczysz na to, że każdy to łyknie - też mi się już nie chce komentować tych Twoich "mądrości"...
Trochę więcej samokrytyki leszczu...Już Ci kiedyś to pisałem - ode mnie to na kilometr z takimi tekstami odnośnie moich wypowiedzi - że inni na to pozwalają to nie znaczy, że każdy na to się będzie godził. wink

13

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

build000 napisał/a:

Sam jesteś bełkot i burdel - wciskasz farmazony na okrągło i liczysz na to, że każdy to łyknie - też mi się już nie chce komentować tych Twoich "mądrości"...
Trochę więcej samokrytyki leszczu... wink

Wrzuć na luz teoretyku... wink EOT.

14 (edytowany przez build000 2015-07-01 12:04:36)

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

Taaa..."z praktyki" to jak do tej pory to Ci najlepiej wychodzi obrażanie i krytykowanie innych. A co do mojej praktyki to ch... Ci do tego - pilnuj i wypowiadaj się o swojej. wink

15

Odp: Gargoyle/openWrt + LTE + ?JAKI ROUTER? - dla 40 urządzeń

Panowie...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.