1 (edytowany przez admin2 2015-05-31 12:33:12)

Temat: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Witam.

Pomysł jest taki, by jakaś tania platforma z WiFi logowała się do FTP i dopisywała wyniki pomiaru temperatury do pliku.
Jak myślicie, lepiej wykorzystać jakiś najtańszy router umożliwiający postawienie OpenWRT (znajdzie się taki), czy kombinować z modułami WiFi i jakimiś uC porządniejszymi?

Nie wiem jak te moduły 2.4GHz za 20-30zł się spisują, a potrzebuję sygnał słać pomiędzy dwoma budynkami.

2

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

esp8266 i możesz zrobić co chcesz w sumie. Niektórego mają gniazdo do anteny zewnętrznej a kosztuje to grosze, więc sprawdzić sobie możesz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

To właśnie jeden z tych modułów, których pełno na aukcjach, jednak jak teraz patrzę, to ciężko będzie z klientem FTP na AVR.

Z jeden strony jest instrukcja http://www.instructables.com/id/Low-cos … /?ALLSTEPS i nawet nie trzeba uC dodatkowego, jednak wolałbym zrobić projekt bardziej niezależny i chyba postawienie u siebie ThingSpeaka jest możliwe.
Gdyby dało się tak z trzy czujniki podpiąć pod ten moduł bez dodatkowego uC, to już byłoby całkiem miło.

4

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Czekaj. Po co ci dodatkowy uC? On sobie ma to co trzeba, wgrywasz nodencm i możesz sobie w lua napisać co chcesz. Podpiąć możesz 1wire czy i2c a wysyłać po prostu przez wifi gdzie chcesz, niekoniecznie do ThingSpeaka (nie wiem czemu wszyscy się na to tak napalili).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez admin2 2015-06-14 00:00:35)

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Zrobiłem na razie na WR740n v4, ma ktoś dobry pomysł jak obrobić dane?

rrdtool się nie zmieścił, także kombinuję pewne swoje rozwiązanie, OpenWRT zapisuje dane do pliku w formie data uniksowa temperatura, wrzucam to na kompa z Debianem i walczę.

1434226094 26.13
1434226095 26.13
1434226095 26.13
1434226096 26.13
1434226097 26.19
1434226098 26.19
1434226099 26.19

Jakby to sensownie zrobić? Może wydzielić poszczególne dni i na ich bazie rysować wykres?

Dodam, że dalej to już program w C i taka magiczna linijka;

./main | gnuplot -p -e "plot '-'"

6

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

W jakim sensie obrobić? Masz wszystko co trzeba.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

W sumie racja, w gnuplocie udało się daty/godziny wyświetlić, wykres przesunąłem (strefa czasowa) i może coś z tego będzie.

8

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Znacie jakąś darmową platformę, której klienta dałoby się na OpenWRT postawić?
FTP to dobry pomysł (po LANie działa aż miło), ale pewien hosting który chciałem wykorzystać niestety w nazwie usera ma znak @ i przez to yafc nie rozpoznaje poprawnie nazwy serwera, no chyba że jest na OpenWRT jakiś inny klient FTP jeszcze?

9

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Darmową w sensie?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

W takim sensie, że mógłbym przechowywać dane w formie plików czy bazy bez ponoszenia opłat, zaciekawił mnie ten ThingSpeak (miałbym chyba mniej kombinowania z wykresami), ale jakoś nie widzę tutoriala do OpenWRT.

11

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Tutorial? Ściągasz klucz i wysyłasz dane. poszukaj np. o esp8266, pełno tego jest.

Przechowywać możesz nawet w dokumentach google smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Ano racja, myślałem, że trzeba jakiś soft do tego, a tak zrobiłem skrypt co wgetem wysyła to przez HTTP GET i już wykresik się na ich serwerze pojawia, tylko stronka poza ograniczeniem co 15s wkurza jeszcze tym, że nie widzę by dało się tam oś x zmienić na własne źródło...
W sumie do takiego zastosowania starczy.

Nad ESP też myślę (może w innym miejscu zamontuję), ale jakiś tani hardware z Linuksem daje więcej możliwości, a skoro już mam TP-Linka, to szkoda żeby się marnował.

13

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Chodziło mi o tutoriale o esp, tam często ThingSpeak jest używany.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14 (edytowany przez wojciech_69 2016-06-29 09:30:24)

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Jeśli chodzi o dobór sprzętu:

- to jaki przewód będzie dobrym rozwiązaniem do podłączenia ok 10 szt. czujników na powierzchni ok 128m2 [pewnie odległości nie większe niż 20 m/szt. - jaka średnica i ilość linii (3x?) ] ?

- jakie jest najwłaściwsze umiejscowienie czujników w budynku (czy sufit tuż obok oświetlenia i w bliskiej odległości instalacji elektrycznej nie przekłamie wyników pomiarowych - a na pewno ułatwi same rozprowadzenie przewodu) ?

Ps. a może dać jakąś lepsza skrętkę, wtedy w przyszłości podłączy się coś więcej - tyle że lepsza bądź ekranowana to raczej 2x droższa niż za metr np kabla 3x0,5 który chodzi ok 0,69 gr/m ...

===========================================
WRT160NL v1 CUR01 with Gargoyle PL  by obsy

TL-MR3420 v2 (MiFi) + E3372h-153 (nie hilink) = Play

15

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Ja użyłem zwykłej skrętki telefonicznej (UTP pewnie nawet byłby lepszy), ale to były 3 czujniki i góra kilkanaście metrów.

Czujniki wewnątrz dałbym na niezbyt dużej wysokości (przeciętnego wzrostu), bo chyba bardziej interesująca jest temperatura, którą odczuwa przebywający niż ta przy samym suficie.

16

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Powróciłem do tematu.
Mam na 1 magistrali skrętkę o łącznej długości ok 50m.b. Czujników mam 7.
Zasilanie mam podłączone do każdego czujnika parą przewodów pomarańczowy- biał. pomarańczowy,
masa to niebieski i białoniebieski, natomiast sygnal DQ zielony-białozielony.

Odczyt temperatury próbuję zrobić na RPI.
Problem w tym że do odłegłości ok 20m.b. po wpięciu 1 i 2 czujnika wszystko jest ok, czujniki są widoczne.
Natomiast dopinając dalsze czujniki na magistrali wszystko zaczyna się sypać.
Nie wiem co może być tego przyczyną.

Mam zainstalowany rezystor 4,7kOhma pomiędzy VCC i DQ przy wejściu do maliny.

Jak podłączyłem wszystkie czujniki na końcu linii to metodą prób i błędów okazało się że musiałem pomiędzy VCC i DQ przy pinie maliny podłączyć rezystancję ok 300 Ohm'ów.
Wtedy po paru próbach odczytu większość temperatur jest widoczna.

Czy to może być przez skrętkę czy coś innego ? Podobno 1wire na 3 żyły działa bezproblemowo do 100m.b.

17

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Musisz to musisz. Widocznie przy takiej odległości spadek napięcia jest już za duży i czujniki nie są zasilane. Weź miernik i sprawdź.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

18 (edytowany przez viper_lasser 2018-03-28 19:10:27)

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Problem w tym że mierzyłem napięcia i nawet na ostatnim punkcie na końcu linii dochodzi ok 5V.
Zastanawia mnie skąd te ok 300 Ohm daje jako takie możliwości odczytu tych czujników, przy innej rezystancji jest ogólnie lipa. Nie widać czujników.

Edit: Pytanie podstawowe. Jeśli na 1 magistrali mam 7 czujników to czy muszę dać rezystor 4,7kOhm przy każdym czujniku czy wystarczy tylko 1 przy malinie ?

19

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Ma wystarczyć energii dla czujników. A jak zapewnisz dostarczenie to jak chcesz. Jak dasz je równoległe przy każdym to co się zrobi z rezystancją?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Zsumuje się.
Tutaj jest trochę szerzej opisana cała sprawa z 1wire
http://www.easy-soft.net.pl/artykuly/te … dowy-sieci
A tutaj jest przykładowy rysunek z podłączeniem.
https://osworld.pl/raspberry-pi-obsluga … w-ds18b20/

21

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Zsumowały by się jak by były szeregowo połączone.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

22

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Mój błąd,  oczywiście że dla połączenia rónoległego przy 2 rezystorach Rz=1/R1+1/R2 więc Rz=(R1*R2)/(R1+R2) więc czym więcej rezystorów tym rezystancja będzie bardziej malała.

23

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Niektorzy zalecaja przy kazdym czujniku do filtrowania napiecia przylutowac do nozek GND i Vdd  czujnika kondensator ceramiczny 100nF, a i jeszcze dodatkowo elektrolit 100uF tez nie zaszkodzi.

24

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Ano zaszkodzi, a nie pomoże. Kompletna nieznajomość zasady komunikacji z czujnikami 1W czy I2C mimo iż pełno w sieci porządnych toutoriali jak i samych DSów od Maxima. Podstawowym problemem w komunikacji z wszelkiego rodzaju cyfrowymi czujnikami nie są zakłócenia czy  spadek napięcia, a POJEMNOŚCI na liniach danych, które muszą by przeładowane  określonym czasie. Jeśli pojemność linii będzie duża, to nie zostaną one odpowiednio szybko przeładowane, co spowoduje rozmycie zbocza sygnału i tym samym jego nieczytelność. Tysiące razy pisane, a nadal herezje głoszone.

25

Odp: Dobór sprzętu (do DS18B20).

Podłączenie kondensatora pomiędzy Vdd i GND zwiększy pojemność lini danych ? W trybie pasożytniczym na pewno , ale nie przy trzech osobnych przewodach.