1

Temat: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Od kilku dni bezskutecznie próbuję uruchomić kamerę Chicony na MDV 2008.0. Jestem nowym użytkownikiem Mandrivy 2008.0. Odwiedziłam stronę http://eko.one.pl/index.php?page=compalfl90 - mam Compala z taką samą konfiguracją, ale u mnie kamerka nie działa.. Oto wynik lsusb:

 bus 007 Device 001: ID 0000:0000
Bus 006 Device 002: ID 04f2:b018 Chicony Electronics Co., Ltd
Bus 006 Device 001: ID 0000:0000
Bus 004 Device 001: ID 0000:0000
Bus 005 Device 002: ID 15ca:00c3
Bus 005 Device 001: ID 0000:0000
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000

a lshw wyrzuca m. in. to:

*-usb
                   description: Video
                   product: USB 2.0 Camera
                   vendor: Chicony Electronics Co., Ltd.
                   physical id: 2
                   bus info: usb@6:2
                   version: 4.60
                   serial: SN0001
                   capabilities: usb-2.00
                   configuration: driver=uvcvideo maxpower=98mA speed=480.0MB/s

Mam kernela 2.6.24.2-laptop. Proszę o pomoc. Kupiłam Mandriva PWP Xtreme2 - czekam na przesyłkę, ale obawiam sie, że problem pozostanie ten sam.

2

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Z tego co napisałaś masz już driver do mniej - uvcvideo. Próbowałaś mplayerem/skype?

Jak by coś to na stronie masz kompletny przepis kompilacji.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Tak. Jak wpisuję

mplayer -tv driver=v4l2:width=640:height=480:device=/dev/video0:fps=30:outfmt=yuy2 tv://

to wyrzuca zielony ekran mplayera i takie coś

v4l2: ioctl dequeue buffer failed: Invalid argument, idx = 0
Błąd w obliczeniach zmiennoprzecinkowych

4

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Możesz mieć starą wersję drivera. wtedy czeka Cię niestety kompilacja nowego modułu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

A jak to zrobić? Jestem zdeterminowana odejść zupełnie od MS Windows. Czy jest gdzieś opis krok po kroku? Nawet nie wiem, co to kompilacja modułu ani czy zależy od dystrybucji smile

6

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

ls mod wyrzuca m. in. to:

uvcvideo               51816  0
compat_ioctl32          1888  1 uvcvideo
videodev               27040  1 uvcvideo
v4l1_compat            14244  2 uvcvideo,videodev
v4l2_common            16064  2 uvcvideo,videodev

Nie mogę znaleźć wyższego kernela niż kernel-laptop-2.6.24.2, o ile to ma znaczenie. Poza tym, znam angielski, więc mogę doczytać, ale niewiele znajduję w googlu pod hasłem "kompilacja modułu uvcvideo". Tak przy okazji, pod Ekigą mam obraz.

7

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

No u mnie na stronie jest smile, krok po kroku...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Jeśli masz na mysli to:

 cd /usr/src
    svn checkout svn://svn.berlios.de/linux-uvc/linux-uvc/trunk
    cd trunk
    make
    mkdir -p /lib/modules/`uname -r`/kernel/misc
    cp uvcvideo.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/misc
    depmod -ae
    rmmod uvcvideo
    modprobe uvcvideo

to właśnie tak robiłam smile I piękny zielony mplayer mi  wychodzi smile

9

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Dokładnie to. Zakładając oczywiście, że wywaliłaś poprzedni moduł o ile miałaś wcześniej w systemie. I ładuje Ci się właśnie ten a nie inny.

Weź jeszcze skype uruchom. Tam masz test video i zobacz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

W Skype nie mam testu video. gqcam wyrzuca komunikat "naruszenie ochrony pamięci", a camorama, że nie może sie połączyc z urządzeniem video na /dev/video0. Jak mam usunąć moduł uvcvideo, jeśli ładuje się z kernelem (czy tak to właśnie jest?)?

11

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Zainstaluj najnowszą wersję skype (2.0.0.63). Usunąć - w sensie fizycznie wywal plik z dysku. Skoro skompilowałaś nowy to masz nowy, stary tylko może powodować konflikty.

Zrób find /lib/modules/`uname -r` -name uvcvideo.ko
zobacz ile modułów wypisze - jak jeden to ok, jak więcej - to masz nadmiarowo - zostaw ten który skompilowałaś a usuń pozostałe i zrób restart systemu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Wyrzuciło, że jeden

/lib/modules/2.6.24.2-laptop-1.SoS./kernel/misc/uvcvideo.ko

13

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Więc masz ten co skompilowałaś. Skype - działa, mplayer (dev-SVN-r25315, tyle ze debianowy) działa. Co u Ciebie jest inaczej?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Żebym to ja wiedziała:) Wygląda, że robię, co trzeba, a kamerka nie daje obrazu. Ściągam tego najnowszego skypa. Sprawdzę jeszcze te ustawienia video.

15

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

W Skypie kamerka działa.

16

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Więc kamerka działa i po tej stronie masz dobrze. Albo programy których używasz nie wspierają v4l2 (bo uvc nie wspiera starszej wersji - v4l), albo coś z nimi nie tak (jak np. mplayer u Ciebie).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

17

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Camoramę mam w wersji 0.18 - chyba najnowszą. Zauważyłam jednak, że Skype rozpoznaje /dev/video0/, ale kiedy chcę otworzyć ten katalog w przeglądarce to mam komunikat:

Nie odnaleziono pliku .Frefox nie może odnaleźć pliku /dev/video0. 
    *   Sprawdź wielkość liter oraz upewnij się, że nazwa pliku nie zawiera literówek lub innych błędów w pisowni.
    *   Sprawdź, czy plik nie został przeniesiony, usunięty lub czy jego nazwa nie została zmieniona.

W Ekidze musiałam wybrać v4l2 ręcznie. Zainstaluję na nowo mplayera. Czy xine-arts mogą mieć coś wspólnego z kamerką? Kiedy piszę w konsoli urpmi xine-arts, pisze mi, że nie ma takiego pakietu, a ja nie wiem, skąd pobrać. Teoretycznie przy aktualizacji repozytoriów. Zrobiłam, a xine-arts ciągle nie ma smile

18

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Jeszcze jedna obserwacja. Kiedy w Centrum Sterowania chcę skonfigurować opcje aktualnego sterownika kamery, otrzymuję komunikat zwrotny, że sterownik nie posiada prawidłowego parametru konfiguracyjnego. Jak sprawdzić, czy programy, których używam obsługują v4l2?

19

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

To czy dany program obsługuje v4l2 to już musisz się dowiedzieć na stronie każdego z programów.

arts jest od dźwięku, więc z video ma mało wspólnego.

/dev/video0 nie otworzysz przez przeglądarkę. Na sieci wszędzie jest info, że camorama nie obsługuje v4l2, więc masz problem. Zobacz cheese (to nowy wynalazek gnomowy. może masz w repozytoriach już pakiet), on obsługuje bez problemu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Zainstalowała cheese z repozytoriów i po uruchomieniu w konsoli wyrzuca:

OIL: ERROR liboiltest.c 403: oil_test_check_impl(): function sad8x8_8xn_u8_psadbw in class sad8x8_8xn_u8 failed check (241309 > 0) || (outside=0)
creating new directory: /root/.gnome2/cheese/images/
creating new directory: /root/.gnome2/cheese/videos/
** Message: Probing the webcam, please ignore the following, not applicabable tries
** Message: Error running pipeline 'v4l2src ! fakesink': Could not get enough buffers from device '/dev/video0'. [v4l2src_calls.c(1034): gst_v4l2src_capture_init (): /pipeline0/v4l2src0:
we received 0 from device '/dev/video0', we want at least 2]
** Message: test pipeline for v4l2src failed:
[v4l2src ! fakesink]: Could not get enough buffers from device '/dev/video0'.
** Message: Error running pipeline 'v4lsrc ! video/x-raw-rgb,width=640,height=480 ! fakesink': Could not get/set settings from/on resource. [v4l_calls.c(409): gst_v4l_set_chan_norm (): /pipeline1/v4lsrc0:
Error setting the channel/norm settings: Zły argument]
** Message: test pipeline for v4lsrc failed:
[v4lsrc ! video/x-raw-rgb,width=640,height=480 ! fakesink]: Could not get/set settings from/on resource.
** Message: Error running pipeline 'v4lsrc ! video/x-raw-yuv,width=640,height=480 ! fakesink': Could not get/set settings from/on resource. [v4l_calls.c(409): gst_v4l_set_chan_norm (): /pipeline2/v4lsrc1:
Error setting the channel/norm settings: Zły argument]
** Message: test pipeline for v4lsrc failed:
[v4lsrc ! video/x-raw-yuv,width=640,height=480 ! fakesink]: Could not get/set settings from/on resource.
** Message: Error running pipeline 'v4lsrc ! video/x-raw-rgb,width=320,height=240 ! fakesink': Could not get/set settings from/on resource. [v4l_calls.c(409): gst_v4l_set_chan_norm (): /pipeline3/v4lsrc2:
Error setting the channel/norm settings: Zły argument]
** Message: test pipeline for v4lsrc failed:
[v4lsrc ! video/x-raw-rgb,width=320,height=240 ! fakesink]: Could not get/set settings from/on resource.
** Message: Error running pipeline 'v4lsrc ! video/x-raw-rgb,width=1280,height=960 ! fakesink': Could not get/set settings from/on resource. [v4l_calls.c(409): gst_v4l_set_chan_norm (): /pipeline4/v4lsrc3:
Error setting the channel/norm settings: Zły argument]
** Message: test pipeline for v4lsrc failed:
[v4lsrc ! video/x-raw-rgb,width=1280,height=960 ! fakesink]: Could not get/set settings from/on resource.
** Message: Error running pipeline 'v4lsrc ! video/x-raw-rgb,width=160,height=120 ! fakesink': Could not get/set settings from/on resource. [v4l_calls.c(409): gst_v4l_set_chan_norm (): /pipeline5/v4lsrc4:
Error setting the channel/norm settings: Zły argument]
** Message: test pipeline for v4lsrc failed:
[v4lsrc ! video/x-raw-rgb,width=160,height=120 ! fakesink]: Could not get/set settings from/on resource.
** Message: Error running pipeline 'v4lsrc ! fakesink': Could not get/set settings from/on resource. [v4l_calls.c(409): gst_v4l_set_chan_norm (): /pipeline6/v4lsrc5:
Error setting the channel/norm settings: Zły argument]
** Message: test pipeline for v4lsrc failed:
[v4lsrc ! fakesink]: Could not get/set settings from/on resource.

21

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

A jednak sie udało smile Próbując zainstalować luvcvideo musiałam zainstalować SDL. Okazało się, że po aktualizacji repozytoriów mam wszystkie rpmy. A potem ruszył luvcvideo i mplayer. Jakość taka sobie. Jeszcze nie wiem, gdzie konfigurować, bo mi konsola wyrzuca błąd frames, ale najważniejsz, że sie udało.
1) instalacja nowego kernela i devela - 2.6.24.2-laptop (rozwiązuje problem ALSY)
2) instalacja SDL (z repo)
3) instalacja luvcvideo z http://necropresto.wordpress.com/2007/1 … 0000000000 (nic to, że w obym bardzo języku)
4)

luvcview -f yuv

lub

mplayer -tv driver=v4l2:width=640:height=480:device=/dev/video0:fps=30:outfmt=yuy2 tv://

5) i działa - nawet bez kompilacji modułu smile

22

Odp: FL90 Compal - instalacja kamery internetowej

Działa smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.