1 (edytowany przez Cezary 2015-09-12 11:56:07)

Temat: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

- dodanie nowego pola informacyjnego w pakiecie o konflikcie z innymi pakietami

- automatyczne wykrywanie i konfiguracja typu połączenia dla modemów (mbim/qmi/ncm/3g/directip)
Oznacza to tyle, że wystarczy zrobić sekcję

config wan
 option proto wwan
 option apn internet

I po włożeniu modemu samodzielnie zostanie rozpoznany jego protokół i nastąpi połączenie. Oczywiście nie jest to idealne, bo wykrywanie zależy od bazy modemów (/lib/network/wwan) i dla modemów które przedstawiają się identycznie (np. Huawei - 12d1:1506) może być problem z doborem odpowiedniego protokołu.

- dodanie nowego zdarzenia hotpluga - ntp. Wyzwala skrypty po synchronizacji czasu

- rozdzielenie pakietów językowych poszczególnych aplikacji dla LuCI. Nie ma już jednego pakietu z całością tłumaczeń, są oddzielne pliki luci-i18n-*-pl  dla większości aplikacji

- dodany baner wyświetlający się w trybie failsafe (to co dotychczas było w moich obrazach standardowo)

- wiele skryptów startowych wykorzystuje procd do weryfikacji konfiguracji i uruchamiania swoich demonów

- repozytoria (źródła pakietów) zostały podpisane cyfrowo

- przy okazji - brak pakietów z repozytorium oldpackages, więc niektórych rzeczy może oficjalnie brakować

- wiele nowych pakietów, w tym dnscrypt-proxy czy kmod-fs-exfat

- do pakietu ddns-scripts dodane dwa nowe - ddns-script_cloudfire oraz ddns-scripts_no-ip_com. Jeżeli używamy jednego z tych serwisów - muszą one zostać doinstalowane

- nie działa firstboot w trybie failsafe. Należy ręcznie skasować partycję rootfs_data (w niektórych przypadkach)

- przeniesienie linków do  repozytorium do /etc/opkg/*.conf (CC po 11.09.2015). Po upgrade z zachowaniem konfiguracji zachowane zostaną tylko /etc/opkg.conf i /etc/opkg/customfeeds.conf. /etc/opkg/distfeeds.conf  traktowany jest jako "systemowy" nie zostaje zachowany pomiedzy wersjami. Ma to na celu wyeliminowanie problemu ze starymi repozytoriami podczas aktualizacji do nowej wersji.

- wget (który jest domyślnie w systemie, z busyboxa) potrafi pobierać pliki z linków https o ile zostanie wcześniej zainstalowany pakiet openssl-util. NIe ma więc potrzeby dodatkowej instalacji pełnej wersji pakietu wget jeżeli chcemy go wykorzystać tylko do pobierania z https.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

James napisał/a:

- automatyczne wykrywanie i konfiguracja typu połączenia dla modemów (mbim/qmi/ncm/3g/directip)

Co to ma niby znaczyć?
Wgrałem CC plus pakiet wwan i nic automagicznego się nie wydarzyło.
Po "ręcznej" konfiguracji qmi działa, natomiast gcom nie działa:
Trying list of devices
comgt 19:43:02 -> -- Error Report --
comgt 19:43:02 -> ---->                       ^
comgt 19:43:02 -> Error @74, line 4, Could not write to COM device. (1)

Po tym błędzie o ncm można zapomnieć.

3

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Proto na wan musi być ustawione 'wwan'. Wtedy skrypt sam wykrywa na podstawie swojej "bazy danych" i samodzielnie ustawia typ połączenia właściwy dla danego modelu modemu (qmi, mbim, sierra_net, zwykłe 3g lub ncm).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Szkoda że pakiet 'wwan' nikogo nie interesuje, bo działa to naprawdę fajnie!
Po takim wpisie w /etc/config/network:
config interface 'wan'
    option proto 'wwan'
    option apn 'internet'

mogę zmieniać karty sim, modemy, routery i połączenie zestawia się "automagicznie"! smile

Testowałem z modemem HUAWEI E230, E398, Sierra Wireless Compass 885 i routerem MR3040, WR710n, WT3020F, MPR2.
Nie działa z modemem E3272 (ncm), jak jest w trybie RAS - działa.

5

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

secam7 napisał/a:

Szkoda że pakiet 'wwan' nikogo nie interesuje, bo działa to naprawdę fajnie![...]

Jak to nikogo nie interesuje? Niedawno w końcu to poprawili, bo w źródłach siedzi od dawna smile

6 (edytowany przez Sigma 2015-05-24 08:29:17)

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Hej Cezary,

Patrzyłeś może w wydaniu CC RC1 na zmiany w konfiguracji? Migracja z BB będzie w miarę prosta, czy trzeba będzie wszystko z ręki stawiać? smile

OpenWrt: WAX206/NWA50AX/EA6350v3 || W szufladzie: WNDR4300/TL-WDR4300/SR3200

7

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Konfiguracyjnie zmieniło się w jakiś detalach, więc w dużej ogólności powinno przeżyć.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8 (edytowany przez build000 2015-05-24 20:37:19)

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Nie sadzajcie CC RC1 - skopana/niepełna obsługa USB i kilka innych rdzeniowych spraw - w sumie w miarę udana wersja to min. r45702 wink

9

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Mnie działa podłączyłem kamerkę uvc i modem e3131 w konfiguracji wwan wszystko na wr842v2.

10

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

No właśnie - zawsze to kwestia danego modelu routera/peryferii - no ale sprawy tkwią głębiej - w obsłudze istotnych usług systemowych - tak czy inaczej doszedłem do wniosku, że warto o tym wspomnieć ku przestrodze wszystkich zainteresowanych. wink

11

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Cezary napisał/a:

- rozdzielenie pakietów językowych poszczególnych aplikacji dla LuCI. Nie ma już jednego pakietu z całością tłumaczeń, są oddzielne pliki luci-i18n-*-pl  dla większości aplikacji

Wydaje mi się, że to nie jest dobry pomysł. Paczka luci-i18n-base-pl jest niewiele mniejsza od całej paczki luci-i18n-polish z BB. Ciekawe czy chodziło o oszczędność miejsca na Flash czy o co innego?
Myślę, że jak ktoś będzie chciał spolszczyć LUCI (do np 5 dodatkowych aplikacji) to użyje znaków globalnych a wtedy dostanie tłumaczenie do wszystkiego. I okaże się że wszystko podzielone na małe paczki zajmuje więcej niż wszystko w jednej paczce smile


Jeśli chodzi o inne małe niedopatrzenie to występuje pakiet luci-app-radvd i nie ma odniesienia do radvd sad

* WNDR 4300v2 * ||  * Xiaomi Miwifi Mini * || Netgear R6220 *
* DVBT2 - T230C *

12

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

na moim tl-wr741nd już testuję skompilowany obrazik, narazie ok!

13 (edytowany przez build000 2015-06-16 02:53:46)

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Polecam sadzać CC od r45993 - teraz wszystko ładnie widać (konkretnie to widać od r45989 - tą polecam bo doszły jeszcze kluczowe aktualizacje rdzeniowych kwestii, chociaż na niezbyt popularne sprzęty, no i taką akurat skompilowałem - konkretnie to najnowsza w chwili pisania/edycji tego postu) po zalogowaniu do systemu przez ssh:

BusyBox v1.23.2 (2015-06-16 01:04:39 CEST) built-in shell (ash)

  _______                     ________        __
 |       |.-----.-----.-----.|  |  |  |.----.|  |_
 |   -   ||  _  |  -__|     ||  |  |  ||   _||   _|
 |_______||   __|_____|__|__||________||__|  |____|
          |__| W I R E L E S S   F R E E D O M
 -----------------------------------------------------
 CHAOS CALMER (Chaos Calmer, r45993)
 -----------------------------------------------------
  * 1 1/2 oz Gin            Shake with a glassful
  * 1/4 oz Triple Sec       of broken ice and pour
  * 3/4 oz Lime Juice       unstrained into a goblet.
  * 1 1/2 oz Orange Juice
  * 1 tsp. Grenadine Syrup
 -----------------------------------------------------
root@OpenWrt:~# 

wink

14 (edytowany przez DjPiotrus 2015-06-25 15:06:24)

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Miałem wgranego jakiegoś starego trunka CC chyba z marca tego roku , radio zapinało się ładnie na 300/300 w 2,4 a teraz max 144  na 15 r2 CC . W 5 GHz nie ma problemu laptop zapina się 300/300 , nie zmieniły się warunki a co ciekawe po wgraniu BB  działa jak wcześniej 300/300 . Czy coś się zmieniło w sterach , ktoś coś wie ?  Poszukuję starego repo z trunkami CC bo działały o niebo lepiej ( zapomiałem tplink 4300)

15

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Nikt trunka nie trzyma, to się zmienia co chwilę. I tak, sterowniki cały czas są zmieniane.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

16

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Wiem właśnie , a wywaliłem działającą wersje bardzo stabilnie bez restartu od 3 miesięcy , nowe trunki też nie działają jak potrzeba (mam ten sam problem co pisałem wyżej )

17

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Jak to jest z aktualizacją? Utworzyłem kopię konfigurację, dałem aktualizację z BB do CC na moim WDR3600 z zachowaniem bieżącej konfiguracji, no i nie mam extroota na penie. Ponadto zniknęło mi minidlna oraz samba sad coś poradzicie...

18 (edytowany przez build000 2015-07-19 14:26:41)

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Jest niepisana zasada, że przy tak poważnych zmianach jak z wersji na wersję nie wykonuje się aktualizacji z zachowaniem konfiguracji, dzięki mechanizmom sysupgrade (tym bardziej robi to sysupgrade z BB...więc...). Zachowujesz sobie konfiguracje w pliku/archiwum i tylko wzorujesz się na niej wprowadzając ręcznie zachowane ustawienia w tym danym plku/archiwum w poszczególnych plikach. Niektóre wejdą na czysto - inne będą powodować problemy, bo są niezgodne z nowszą wersją systemu/danych programów w nim - dlatego się tego nie robi - za to można wykorzystać zachowane informacje do nowej, ręcznej konfiguracji.

19

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Zachowanie konfigruacji zachowuje... konfigurację, nie zainstalowane pakiety. Podnad to - BB to całkiem inna wersja, więc exroot z niego niekoniecznie będzie działał poprawnie o ile sam nie zaktualizujesz na nim plików.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20 (edytowany przez Norbix1999 2015-08-26 15:49:52)

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Czy w wersji CC wszystko działa stabilnie ?
Planuję przejście z OpenWrt BB na MR3420
Czy na CC odpalę Dysk USB Extroot ProFTPD Sambę kartę dźwiękową dodatkową kartę wifi kamerkę internetową transmission i wysyłanie maila ?
Czy opłaca się przechodzić na OpenWrt CC czy lepiej zostać na BB ?

21

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

CC nie jest jeszcze ostateczne. Od ogłoszenia pierwsze rc już 4 razy kernel się zmienił ale tak, wszystko działa sprawnie. I lepiej CC, jest wydajniejszy od BB, choć nie wiem czy na tym routerze to doświadczysz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

22

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Okej a czy po każdej zmianie w CC muszę robić system od nowa ?

23

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Ostatnie tak, na razie trzymam moduły do kilku wersji wstecz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

24 (edytowany przez Norbix1999 2015-08-26 17:50:58)

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

A jak dokonać aktualizacji CC gdy coś się zmieni ?
Chciałbym przy aktualizacji nie robić ustawień fabrycznych i mieć pakiety i konfigurację

25 (edytowany przez build000 2015-08-26 18:10:45)

Odp: Zmiany w konfiguracji Chaos Calmer w stosunku do poprzedniej wersji

Było o tym wiele razy - zapisujesz kopię konfiguracji przed aktualizacją systemu, którą potem robisz bez zachowania zmian (Ty w końcu decydujesz co w niej będzie - np. w luci można graficznie i tym samym wygodnie dokładnie określić co chcesz zachować - jak odpowiednio to zaznaczysz nawet całe pakiety spoza podstawowego systemu w formie binarnej - oczywiście te które warto i można potem uruchomić w nowej wersji systemu), a potem na jej podstawie niekoniecznie ją wgrywasz na czysto na zasadzie przywrócenia swoich ustawień, ale masz za to całą niezbędną informację co i gdzie docelowo wgrać/skonfigurować (czasem wręcz całe pliki) aby sprawić by było jak przed aktualizacją systemu oraz żeby nie gryzło się z nowymi funkcjonalnościami w nowym systemie.
W praktyce da się nawet w 100 % zrobić by było tak jak przed aktualizacją (lecz niekoniecznie wszystko musi chodzić identycznie, co do zasady, jak przed aktualizacją).
Krótko mówiąc - lepsze to niż nic, a efekt końcowy i tak zazwyczaj zadowalający.