1 (edytowany przez enrike4 2014-09-08 12:29:17)

Temat: Serwerek Banana pi - prosty NAS

Witam !

Jako, że wpadł mi w ręce bananek, odpaliłem na nim Raspbiana ver 3.1 + OpenMediaVault
Główny system jest zainstalowany na karcie SD 8GB i z założenia OpenMediaVault  uniemożliwia udostępnienie jej jako zasobu.
Zainstalowałem dysk 2,5" Hitachi 250 GB i  aktualnie Samsung Momentus 500 GB i tak to pracuje " na szybko".

hdparm -tT /dev/sda

/dev/sda:
Timing cached reads:   726 MB in  2.00 seconds = 363.16 MB/sec
Timing buffered disk reads: 200 MB in  3.01 seconds =  66.36 MB/sec
root@lemaker:~# dd if=/dev/zero of=/dev/sda1 bs=1M count=4096
4096+0 records in
4096+0 records out
4294967296 bytes (4.3 GB) copied, 103.362 s, 41.6 MB/s

Z dyskami 3,5 " miałem problem z zasilaniem ( dwa różne )
Jako  , że zamierzam odpalić na nim parę usług ( OpenMediaVault - poprzez przeglądarkę) myślę że może to być fajne rozwiązanie.
Dla moich domowych potrzeb używałem do tej pory gargulca na wr 4300, ale na usb trochę wolno działaly dyski.
No, ale router to router .

ps. Cezary - pozdrawiam. Forum które stworzyłeś żyje i można  z niego wynieść wiele  wiedzy i inspiracji wink

Gdybyście chcieli więcej informacji na temat banana to piszcie, w miarę czasu  i umiejętności wink  mogę coś potestować.

Pozdrawiam

2

Odp: Serwerek Banana pi - prosty NAS

Próbowałeś testować transfery po ftp/sambie? Ze sprzętowym SATA propozycja całkiem ciekawa.

3 (edytowany przez enrike4 2014-09-29 20:24:21)

Odp: Serwerek Banana pi - prosty NAS

Witam!
Dopiero teraz będę miał trochę więcej czasu żeby się temu bliżej przyjrzeć.

Teraz wgrałem świeży obraz    "OpenMediaVault"

Nie wiem co jest nie tak, spróbowałem tego obrazu i efekt ten sam na różnych plikach , ftp pracuje a nie pozwala zapisywać do katalogu.
Już zmieniłem z palca na 777 dostęp do katalogów i dalej nic ;(
z błędem 550 pojawia się Operation not permitted

Jak to odpalę to zaraz podzielę się wynikami ( jak odpalę wink )

Na tej wersji mam tak :

root@bananas:~# hdparm -tT /dev/sda

/dev/sda:
Timing cached reads:   718 MB in  2.00 seconds = 358.64 MB/sec
Timing buffered disk reads: 326 MB in  3.02 seconds = 108.08 MB/sec
root@bananas:~# dd if=/dev/zero of=/dev/sda1 bs=1M count=4096

4

Odp: Serwerek Banana pi - prosty NAS

Co do dostępu i uprawnień - sprawdź jakie uprawnienia mają katalogi nadrzędne do tego, w którym chcesz pisać. Sam katalog może i ma 777, ale nadrzędny może nie być ogólnodostępny i stąd takie jajca. Zmień jeszcze może właściciela katalogu.
chown -R katalog
chmod -R 777 katalog

WDR4300 / BB OpenWRT+Luci / ZTE MF821 (Play LTE) w/ Extroot on uSD
MR3220 / OpenWRT (repeater WiFi)
FSC Futro S450 jako domowy serwer powered by Debian

5 (edytowany przez robert 2016-03-07 00:33:13)

Odp: Serwerek Banana pi - prosty NAS

Witam, mam tego Banana PI od jakiegoś czasu. Jeśli chodzi o użycie tego jako mini komputerka to totalna klapa, testowałem wszystkie systemy z wyjątkiem androida jakie są dostępne na niego i zero wsparcia dla grafiki MALI.
Ale..... jako serwer z OpenMadiaVault - REWELACJA. Konkuruje śmiało z posiadanym przeze mnie SYNOLOGY DS112. Nic tylko czekać na wersję 3.0 "Erasmus" która ma zostać zaktualizowana już do Debiana 8 (Jessie) Oby była stabilna jak obecna. Od pół roku bez zawieszki z dyskiem 2,5 cala. Jedynie zasilanie osobne, to z płyty dla dysku nie wystarcza.
Czy wam w trybie podłączonym do HDMI również zanika co kilka sekund obraz?

6 (edytowany przez snifer 2016-03-07 08:52:41)

Odp: Serwerek Banana pi - prosty NAS

Ostatnio nie używam go jako desktopa/playera ale jak testowałem to nic nie zanikało, może zasilanie coś nie domaga.
Co do dystrybucji serwerkowej (i nie tylko) to polecam dosyć mocno rozwijane http://www.armbian.com

Archer C7 v.2 + LEDE by Cezary http://beta.speedtest.net/pl/result/6621599402