226

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Tzn po co więcej tych statystyk? Masz top 5, a wiadomo że te najstarsze będą miały siłą rzeczy największy uptime. To że ktoś 1.6.0.2 masz od 2 tygodni to żadna rewelacja bo własnie wtedy soft wyszedł.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

227 (edytowany przez m80 2014-02-21 22:11:41)

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

To chociaż top 10:)

30 dni uptime'u już trochę mówi o stabilności routera i firmware'u.

228

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

m80 napisał/a:

To chociaż top 10:)

+1 ode mnie.

229

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

No macie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

230

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Dzięki

231

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

No! Załapałem się już na pierwszą dziesiątkę! wink

232 (edytowany przez m80 2014-02-21 22:44:21)

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Żeby nie było, nie kierowała nami wyłącznie ambicja znalezienia się na liście big_smile cool wink

233

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

m80 napisał/a:

Żeby nie było, nie kierowała nami wyłącznie ambicja znalezienia się na liście;)))))

Ani trochę! wink

234

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Dwu miesieczny uptime wczoraj padł u mnie, i się zawiesił ;<

RB760iGS + RB260GS / Ryzen 5 2660 / 16G DDR4 / MiniITX - Inea 1G (https://i.imgur.com/TLbJVDw.png)
RB951-2HnD / Celeron J1900 / 4G DDR3 / MiniITX - Satpol 100M

235

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

zdzichu6969 napisał/a:

Dwu miesieczny uptime wczoraj padł u mnie, i się zawiesił ;<

Dobra, dobra wink

236

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

pepe2k napisał/a:
m80 napisał/a:

Żeby nie było, nie kierowała nami wyłącznie ambicja znalezienia się na liście;)))))

Ani trochę! wink

No to teraz top 10 nie będzie aktualizować fw big_smile Btw. ja jestem tuż za pierwszą dyszką - czekam na potknięcie przeciwników tongue

237

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

sugnuf napisał/a:

No to teraz top 10 nie będzie aktualizować fw big_smile Btw. ja jestem tuż za pierwszą dyszką - czekam na potknięcie przeciwników tongue

hmm... chyba zaraz pójdę po dodatkowy akumulator do garażu i następny modem do salonu Playa big_smile wink

238

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

pepe2k napisał/a:
zdzichu6969 napisał/a:

Dwu miesieczny uptime wczoraj padł u mnie, i się zawiesił ;<

Dobra, dobra wink

Następnym razem SS bedzie wink

RB760iGS + RB260GS / Ryzen 5 2660 / 16G DDR4 / MiniITX - Inea 1G (https://i.imgur.com/TLbJVDw.png)
RB951-2HnD / Celeron J1900 / 4G DDR3 / MiniITX - Satpol 100M

239

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

1000 pękło. Tydzień wcześniej niż się spodziewałem, ale wczoraj zgłosiło się w ciągu całego dnia ponad 1000 routerów. Wiarygodność statystyk jest już dość duża - najczęściej używanym do gargoyle jest 1043 v1 tplinka, gdzieś tam na horyzoncie jest wdr3600. TP-Link trzyma w garści całe środowisko, nie ustępując w ogóle innym producentom.

Pytanie: jeżeli na rynku pojawił by się sprzęt dość wydajny o fajnej architekturze (mocne cpu, dużo flash/ram itd), ze wsparciem dla gargoyle (albo i nie, w każdym razie soft rodzimej produkcji oparty na openwrt) - to czy zmienilibyście swój dotychczasowy sprzęt żeby posmakować "nowego"?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

240

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Tak, ale tylko w przypadku awarii obecnego sprzetu

RB760iGS + RB260GS / Ryzen 5 2660 / 16G DDR4 / MiniITX - Inea 1G (https://i.imgur.com/TLbJVDw.png)
RB951-2HnD / Celeron J1900 / 4G DDR3 / MiniITX - Satpol 100M

241

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Z jednej strony statystyki mówią wiele... ale z drugiej przecież nie wiemy nic o tych instalacjach, w których ludzie nie wyrazili zgody na przesyłanie informacji. Może warto by dodać statystyki pobrań plików (na zasadzie unikatowego IP)?

242

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Cezary napisał/a:

Pytanie: jeżeli na rynku pojawił by się sprzęt dość wydajny o fajnej architekturze (mocne cpu, dużo flash/ram itd), ze wsparciem dla gargoyle (albo i nie, w każdym razie soft rodzimej produkcji oparty na openwrt) - to czy zmienilibyście swój dotychczasowy sprzęt żeby posmakować "nowego"?

Myślę, że to zależy od dwóch rzeczy: ceny oraz gwarancji.
Oprócz cpu/flash/ram ważny też jest zasięg wifi (dobre, czułe anteny). W końcu to wifi dało 1043 pierwsze miejsce smile

243

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

rufik napisał/a:

Myślę, że to zależy od dwóch rzeczy: ceny oraz gwarancji.

Nie ma na rynku zbyt wielu firm, które produkują routery w dziesiątkach milionów sztuk i są w stanie zaoferować je w śmiesznie niskich cenach (idealny przykład - WR740N v4, kosztujący u nas jakieś ~50 PLN z VAT), a co więcej - przymykać oko na użytkowników, którzy reklamują routery, które sami uwalili smile TP-Link jest taką firmą i jeszcze długo nie będzie miała u nas konkurencji.

Generalnie, to jest tak zwany problem błędnego koła. Klient chciałby super produkt (pod względem sprzętowym, ale i od strony wsparcia - oprogramowanie, gwarancja itd.), ale w niskiej cenie. Nawet taki WDR4900 lub Archer C7 od TP-Linka, które należy traktować jako górną półkę dla klienta detalicznego, są dla większości użytkowników tego forum po prostu za drogie (szczerze mówiąc, sam nie widzę sensu wydawania więcej niż około 200 PLN na domowy router). I nawet statystyki Cezarego bardzo dobrze to obrazują, bo w pierwszej piątce z top 10 dominują tanie rozwiązania dla tzw. mas. Rzecz w tym, że wyprodukowanie hardware'u to jeden z mniejszych kosztów wprowadzenia urządzenia na rynek (przy założeniu produkcji masowej). W koszt urządzenia przecież trzeba wliczyć produkcję oprogramowania, jego rozwijanie w trakcie życia produktu na rynku, wsparcie dla klienta końcowego, serwis, logistykę, itp., itd.

Zastanawiające jest natomiast co innego - jak duży wpływ na popularność tanich rozwiązań od TP-Linka ma dostępność alternatywnego oprogramowania. Jakby wyglądał rozkład sił na rynku routerów, gdyby Cezary zaprzestał rozwijania Gargoyle i wspierania użytkowników tutaj i na forum OpenRouter, albo gdyby w ogóle nie było wsparcia dla TP-Linków w OpenWrt i DD-WRT? Pytanie można skrócić do takiej postaci: czy TP-Link nadal byłby głównym rozgrywającym, gdyby nie miał wsparcia ze strony otwartego oprogramowania? smile

PS. Czułość to parametr odbiornika, a nie anteny (zysk).

244

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

pepe2k napisał/a:

Nawet taki WDR4900 lub Archer C7 od TP-Linka, które należy traktować jako górną półkę dla klienta detalicznego, są dla większości użytkowników tego forum po prostu za drogie (szczerze mówiąc, sam nie widzę sensu wydawania więcej niż około 200 PLN na domowy router). I nawet statystyki Cezarego bardzo dobrze to obrazują, bo w pierwszej piątce z top 10 dominują tanie rozwiązania dla tzw. mas.

PS. Czułość to parametr odbiornika, a nie anteny (zysk).

Pewnie wiele osób się zgodzi z tym progiem 200zł, włącznie ze mną. Gwarancja jest głównie potrzebna dla osób, które nie są techniczne, zwykli użytkownicy. Dla nich ważne jest, że "jak sie popsuje, to oddam na gwarancje". Dlatego też trudno mi namówić osoby z otoczenia, aby instalować u nich OpenWRT/Gargoyle, które jest niejako naruszeniem warunków gwarancji...

PS. Wiem, tylko tak upraszczam dla mniej zorientowanych smile

245

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

pepe2k napisał/a:

Nie ma na rynku zbyt wielu firm, które produkują routery w dziesiątkach milionów sztuk i są w stanie zaoferować je w śmiesznie niskich cenach (idealny przykład - WR740N v4, kosztujący u nas jakieś ~50 PLN z VAT), a co więcej - przymykać oko na użytkowników, którzy reklamują routery, które sami uwalili smile TP-Link jest taką firmą i jeszcze długo nie będzie miała u nas konkurencji.

                                                                                                                               Jest bardzo wiele firm które są w stanie cenowo i masowo wypuścić na rynek nawet miliony szt.-sztuką jest przekonać do marki, rozpoznawalności-w skrócie wyprodukować można, lecz sztuką jest to sprzedać. Co do wymiany gwarancyjnej uwalonego sprzętu przez klienta to TL nie jest wyjątkiem-jest to powszechnie stosowana praktyka przez wielu producentów (nikomu się nie opłaca zatrudniać ludzi aby to sprawdzali-koszty pracy). Prawda jest niestety smutna TL się u nas przyjął masowo dzięki cenie jak sieć dyskontów Bied..., ba podejrzewam że wielu klientów nawet nie skupia uwagi jak on działa w praktyce. Choć wiele produktów tej marki sprawdza się wydajnościowo i jakościowo.

pepe2k napisał/a:

Generalnie, to jest tak zwany problem błędnego koła. Klient chciałby super produkt (pod względem sprzętowym, ale i od strony wsparcia - oprogramowanie, gwarancja itd.), ale w niskiej cenie. Nawet taki WDR4900 lub Archer C7 od TP-Linka, które należy traktować jako górną półkę dla klienta detalicznego, są dla większości użytkowników tego forum po prostu za drogie (szczerze mówiąc, sam nie widzę sensu wydawania więcej niż około 200 PLN na domowy router). I nawet statystyki Cezarego bardzo dobrze to obrazują, bo w pierwszej piątce z top 10 dominują tanie rozwiązania dla tzw. mas. Rzecz w tym, że wyprodukowanie hardware'u to jeden z mniejszych kosztów wprowadzenia urządzenia na rynek (przy założeniu produkcji masowej). W koszt urządzenia przecież trzeba wliczyć produkcję oprogramowania, jego rozwijanie w trakcie życia produktu na rynku, wsparcie dla klienta końcowego, serwis, logistykę, itp., itd.

                                             Dwieście zł t.j. dobry odnośnik-myślę że to właściwa proporcja, fakt jestem w stanie zapłacić 2x tyle za produkt który będzie dysponował kilka razy wyższą mocą obliczeniową (tak należy przeliczać proporcje ceny & możliwości CPU), tzw. liderzy technologiczni tej branży są już na innym etapie walki o prestiż marek-walka o standardy i prędkości wifi-ac staje się powszechne w wiodących produktach-co jest u nas: w 3/4 ofert sprzedaży komputerów w dużych sieciach handlowych które mają największy udział w rynku, sprzęty nie dysponują kartami nawet dual-band, a standard ac to kosmos. Z punktu widzenia samego openwrt/gargoyle nie jest to nawet takie ważne jak wypuszczenie na rynek wydajnego routera-aż wstyd pisać że od tylu lat nie ma godnego następcy RS Pro Ubiquiti. OT

pepe2k napisał/a:

Zastanawiające jest natomiast co innego - jak duży wpływ na popularność tanich rozwiązań od TP-Linka ma dostępność alternatywnego oprogramowania. Jakby wyglądał rozkład sił na rynku routerów, gdyby Cezary zaprzestał rozwijania Gargoyle i wspierania użytkowników tutaj i na forum OpenRouter, albo gdyby w ogóle nie było wsparcia dla TP-Linków w OpenWrt i DD-WRT? Pytanie można skrócić do takiej postaci: czy TP-Link nadal byłby głównym rozgrywającym, gdyby nie miał wsparcia ze strony otwartego oprogramowania? smile

                                                                                                                                                                                                                                                Dawno temu pisałem już o tym, że TL powinien regularnie Cezarego wspierać finansowo (sam w ogóle bym nie kupił żadnego sprzętu tej marki gdyby nie można było zainstalować na niego firmware z eko), hardware to jedno a software to drugie (koszt może być wyższy od pierwszego i trudno czasami jest ocenić co ma większy wpływ na efektywność ostateczną sprzętu). smile

246

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

jarek7714 napisał/a:

wstyd pisać że od tylu lat nie ma godnego następcy RS Pro Ubiquiti

WAT? Jak RS to kalka routerboardów z ta różnicą ze Łotysze mają do swoich produktów własny soft.

Cezary napisał/a:

Pytanie: jeżeli na rynku pojawił by się sprzęt dość wydajny o fajnej architekturze (mocne cpu, dużo flash/ram itd), ze wsparciem dla gargoyle (albo i nie, w każdym razie soft rodzimej produkcji oparty na openwrt) - to czy zmienilibyście swój dotychczasowy sprzęt żeby posmakować "nowego"?

Monotematyczny post będzie ale teraz powoli Mikrotik wchodzi na segment soho. Ale mi osobiście byłoby trochę zal wgrywać openwrt kosztem rb. Metarouter+wykorzystanie usb przez system potomny byloby super ale raczej tego nie zrobią.

247 (edytowany przez jarek7714 2014-02-23 17:46:49)

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

sakson napisał/a:

WAT? Jak RS to kalka routerboardów z ta różnicą ze Łotysze mają do swoich produktów własny soft.

Monotematyczny post będzie ale teraz powoli Mikrotik wchodzi na segment soho. Ale mi osobiście byłoby trochę zal wgrywać openwrt kosztem rb. Metarouter+wykorzystanie usb przez system potomny byloby super ale raczej tego nie zrobią.

Pobożne życzenie aby Mikrotik miał zastąpić OpenWRT/Gargoyle by obsy, znam i korzystam od lat, RS nie jest żadną kalką, jest wiele firm produkujących podobne płyty (niestety raz są drogie, dwa wsparcie do nich daje w większości tylko DD-WRT). Mikrotik jest używany przez wielu ISP ze względu na dobre i stabilne oprogramowanie,obsługujące sieć, już do samej obsługi WiFi używają bardziej sprawdzone, tanie, pewne i szybkie rozwiązania Ubiquiti Networks. Wyrafinowany, skuteczny QoS (pozwalający wycedzić łącze na maxa, też powiedzmy to wyraźnie że dający możliwości oszukiwania klienta przez wielu ISP). Bardziej zawiła konfiguracja na dziś też nie jest problemem (pomaga Google i przede wszystkim YT), ma wpływ że Tomato ma godnego konkurenta (choć nie okiełznany Chińczyk ma całkiem fajne możliwości). No fajnie tylko przeciętny użytkownik nie ma na takie wyrafinowane ustawienia czasu ale i coraz częściej potrzeby-gdyż coraz większa liczba abonentów ISP zaczyna dysponować szybkimi łączami DL od 10Mbps już do 250Mbps, UL od 1Mbps do 250Mbps i w domowym użyciu wszystkie ww możliwości z chodzą na drugi plan lub całkiem są zbędne (np. na internecie nie limitowanym 6Mbps/512kbps mam ustawiony QoS, a na LTE jest mi całkiem zbędny gdyż przy osiąganym transferze 50Mbps/48Mbps nie jestem w stanie wysycić łącza, lecz limit, sorki upload limituję do 32Mbps, gdyż przy wyższym transferze wiesza mi USB smile ). W Gargoyle by obsy ustawiam wszystko sprawnie i szybko-dodatkowo mam fajne dodatki: 3ginfo, openvpn, webcam support, tor, print serwer...ect. Dużo wody upłynie w Wiśle do chwili łatwego supportu takowych dodatków w Mikrotiku. smile

248

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Wlasnie fajnie byloby dodac moze jakies extra dane dotyczace geolokalizacji np miasto albo cos takiego.
Moze co byloby nawet lepsze to dodac 2 dowolne vartosci var1 var2 i zobaczmy co tam bedzie najczesciej wstawiane , spolecznosc juz cos wymysli.

smile

249

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

To już było. Przeczytaj kilka wcześniejszych postów (i nie miasto tylko kraj).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

250

Odp: Statystyki wykorzystania routerów

Uruguay => 2
Australia => 1
Taiwan => 4
Sweden => 2
Russian Federation => 16
Switzerland => 1
United Kingdom => 10
Bulgaria => 3
Korea, Republic of => 1
Norway => 1
China => 12
Ethiopia => 1
Angola => 1
Singapore => 1
Indonesia => 12
Ukraine => 10
Finland => 1
Ireland => 3
Portugal => 8
Austria => 2
Czech Republic => 1
Philippines => 1
Italy => 8
Germany => 7
Serbia => 6
Mexico => 1
Chile => 3
United States => 1
Myanmar => 1
Brazil => 10
Netherlands => 1
Japan => 1
France => 1
Slovakia => 1
Ecuador => 1
Poland => 1614
Slovenia => 1
Spain => 6

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.