1 (edytowany przez mathorv 2014-07-24 11:12:40)

Temat: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

Mam TL-WR1043ND v1.x (OpenwRT 802.11b/g/n)

Potrzebuję czegoś szybszego(o większej przepustowości), wreszcie sensownej obłsugi USB-HDD i mniejszych opóźnień z samego routingu.

Rozwazałem:

TP-Link ARCHER C7 v2, ale cena w Polsce ma jakiś przelicznik 1USD=1,1EUR. Również zasięgi/prędkości 2.4 GHz ze względu na brak zewnętrznych budą moje wątpliwości. Cena 430zł(w USA $100)

TP-LINK TL-WDR7500 czyli "krab" nie ma jeszcze wersji europejskiej, tłumaczenie skryptami greasemonkey. Nie wiem nawet czy będzie OpenWR - patrząc po specyfikacji pewnie ath10k. Na allegro po "jedyne" 567zł(w ChRL $100)

Karty klienckie będą Intel® Dual Band Wireless-AC 7260 więc i tak będe miał limitowane do MIMO 2x2

I tu pytania do WAS.
Co warto wybrać w OpenWRT z AC(niekoniecznie pozycja z mojej listy)?
Czy już warto, czy czekać na jakieś ciekawsze routery?
Czy oceniacie, że ceny spadną w jakim najbliszym okresie czasu?

PS
Za rogiem czeka Barrier Breaker będą nowe obrazy RC?

2

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

1. Compex (http://www.compex.com.sg/index.aspx) z ich zmodyfikowaną wersją OpenWRT AA.
2. Jeżeli liczysz na magię, to się przeliczysz - nie oczekuj zbyt wiele po AC. Ale przesiadka z 1043NDv1 i tak może być szokiem.
3. To chyba naturalny proces.

Z tanioszek masz już, nawet u nas na rynku, Archer C2 i C5. Dla C5 dzisiaj wylądowało w trunku wsparcie.
Cezary ma C2, C5 i C7v2 więc pewnie może się wypowiedzieć bardziej subiektywnie.

3

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

BB oficjalnie będzie dopiero po RC2. To co buduję z trunka jest następcą RC1

C7 v2 jest dobrym wyjściem choć nie masz tam HNATa więc zależy ile tego routingu potrzebujesz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4 (edytowany przez mathorv 2014-07-24 17:44:59)

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

pepe2k napisał/a:

1. Compex (http://www.compex.com.sg/index.aspx) z ich zmodyfikowaną wersją OpenWRT AA.
2. Jeżeli liczysz na magię, to się przeliczysz - nie oczekuj zbyt wiele po AC. Ale przesiadka z 1043NDv1 i tak może być szokiem.
3. To chyba naturalny proces.
Z tanioszek masz już, nawet u nas na rynku, Archer C2 i C5. Dla C5 dzisiaj wylądowało w trunku wsparcie.
Cezary ma C2, C5 i C7v2 więc pewnie może się wypowiedzieć bardziej subiektywnie.

@1. Dzięki, ale bardziej chciałem badziej jak dla soho.
@2. 1043NDv1 mam świat czasu, jeśli na coś mogłem narzekać to na niestabilność softu, wyniakającego z rewizji routera, nie mniej poprostu  licze na odczuwalną różnicę i router na parę lat, kupowałem go(1043) gdy na półce TP-Linka był produktem premium.
@3. Tak, lepsze wrogiem dobrego. Na Archer C2 bym się nie skusił, przypomina mi wyglądem ceratowe siedzisko krzesła. Od Archer C7 jest tylko 15% droższy od C5. A więcej anten C7 może dac mi lepszy zasięg ,większą siłę sygnału i ma potencjał, jakbym chciał MIMO 3x3.



Cezary napisał/a:

BB oficjalnie będzie dopiero po RC2. To co buduję z trunka jest następcą RC1
C7 v2 jest dobrym wyjściem choć nie masz tam HNATa więc zależy ile tego routingu potrzebujesz.

@BB super trzymam kciuki.
@C7 v2 ma być do domu poprostu komputery i całe to badziewie internetu wszechrzeczy(IoT) do 15 urządzeń, w 4 lub 5 sieciach WiFi(w odseparowanych od siebie VLANach).
@Cezary lubie cie za tą nieznośną lakoniczność, pewnie najbardziej przydaje ci się przy progrmowaniu.

PS.
Wszystko na razie wskazuje mi na C7 v2.

5

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

mathorv napisał/a:

A więcej anten C7 może dac mi lepszy zasięg ,większą siłę sygnału i ma potencjał, jakby chciał MIMO 3x3.

Nie da Ci ani większego zasięgu, ani większej siły sygnału. 1043NDv1/v2 potrafią więcej. Nie sugeruj się też tym, że anteny na wierzchu, bo w tym routerze anteny w antenie to jest może w środku ze 4 cm wink

A jak już naprawdę brakuje Ci mocy, to może WDR4900v1? Tylko ze wsparciem nadal tak sobie, ale ponoć da się używać.

mathorv napisał/a:

Wszystko na razie wskazuje mi na C7 v2.

Ja bym go nie kupił. To już w gruncie rzeczy stary sprzęt, a w tej samej (przekręconej do granic możliwości) cenie można mieć lepsze rozwiązania.

6 (edytowany przez mathorv 2014-07-24 17:53:16)

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

pepe2k napisał/a:

Ja bym go nie kupił. To już w gruncie rzeczy stary sprzęt, a w tej samej (przekręconej do granic możliwości) cenie można mieć lepsze rozwiązania.

O ile możesz wskaż proszę konretne lepsze rozwiązania(producent/model/rewizja), pod które robi obrazy Cezary(aka Obsy)albo też wspierane oficjalnie przez twórców OpenWRT. Mam na myśli rozwiązania o dużym wolumenie sprzedazy.

7

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

mathorv - z działu tanich soho nie ma pasującego dla Ciebie/pod Twoje wymagania routera.

8

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

mathorv napisał/a:
pepe2k napisał/a:

Ja bym go nie kupił. To już w gruncie rzeczy stary sprzęt, a w tej samej (przekręconej do granic możliwości) cenie można mieć lepsze rozwiązania.

O ile możesz wskaż proszę konretne lepsze rozwiązania(producent/model/rewizja), pod które robi obrazy Cezary(aka Obsy)albo też wspierane oficjalnie przez twórców OpenWRT. Mam na myśli rozwiązania o dużym wolumenie sprzedazy.

Nie było mowy o tym, że szukasz sprzętu, który swoimi obrazami wspiera Cezary smile
Tak czy inaczej, przy budżecie w okolicy 450 PLN zacząłbym się zastanawiać nad jakąś płytą od MKT, do którego bym sobie po prostu dołożył porządną kartę AC i obudowę.

9 (edytowany przez mathorv 2014-07-27 14:36:18)

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

O całkowitym customie też nie bylo tongue.

Tak poważnie to nie wiem. Znacie kogoś zaufanego na Aliexpress, bo może bym to kupił u źródła bez przelicznika 1USD = 1.1EUR.
Oferta Aliexpress(Alibaba) jest bogata, problem tylko, jeśli chodzi o krętaczy(produkt z wadami, czy uszkodzony), złodziei(przelew to ostatni twój kontakt ze sprzedawcą), czy ludzi na luzie(2 mies póżniej o rzeczywiście zapomniełem wysłać) bywa ich czasami za dużo. Gwarancja staje się również tematem lekko mówiąc problematycznym.

10

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

mathorv napisał/a:

Tak poważnie to nie wiem. Znacie kogoś zaufanego na Aliexpress, bo może bym to kupił u źródła bez przelicznika 1USD = 1.1EUR.
Oferta Aliexpress(Alibaba) jest bogata, problem tylko, jeśli chodzi o krętaczy(produkt z wadami, czy uszkodzony), złodziei(przelew to ostatni twój kontakt ze sprzedawcą), czy ludzi na luzie(2 mies póżniej o rzeczywiście zapomniełem wysłać) bywa ich czasami za dużo.

Przesadzasz... ja od kilku lat robię więcej zakupów w Chinach i innych egzotycznych krajach niż w Europie smile
Przy takiej kwocie może "spaść" na Ciebie 23% VAT więc sobie przekalkuluj.

11 (edytowany przez mathorv 2014-07-24 21:22:24)

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

Archer C7 mniej niż 399 + dostawa:
http://www.redcoon.pl/B458967-TP-LINK-Archer-C7_Routery
Zielonego pojęcia nie mam o ich wiarygodności.
EDIT
Mniej niż 400

12

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

mathorv napisał/a:

Archer C7 mniej niż 399 + dostawa:
http://www.redcoon.pl/B458967-TP-LINK-Archer-C7_Routery
Zielonego pojęcia nie mam o ich wiarygodności.

Kupowałem od nich ale ponad 1,5 roku temu WDR3600 (wówczas za 209zł w promocji z darmową przesyłką), towar za 2 dni dostarczył kurier. Jak jest teraz nie wiem, poszukaj na allegro i ceneo.pl-ludzie piszą na bieżąco oponie. smile

13

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

mathorv napisał/a:

Archer C7 mniej niż 399 + dostawa:
http://www.redcoon.pl/B458967-TP-LINK-Archer-C7_Routery
Zielonego pojęcia nie mam o ich wiarygodności.

Sklep jest wiarygodny i sprawdzony, przynajmniej przeze mnie.
Ale oni bardzo często mają towar spoza polskiej dystrybucji - głównie Niemcy. Poza tym, warto się upewnić, czy to jest na pewno v2, a nie v1.

14 (edytowany przez mathorv 2014-07-27 14:32:51)

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

Udało mi się znaleźć Archera C7 za 406zł, ale jeszcze wstrzymuję się z decyzją.

Tak popatrzyłem - nadchodzą nowe c8 i c9:

C8 ma:
beamforming
1x usb3.0 i 1x USB 2.0
3x dwuzakresowe anteny.
http://www.tp-link.com/lk/products/deta … her+C8#fea

C9 ma:
beamforming
2x usb3.0(chyba)
3 x dwuzakresowe anteny.
AC1900
w 2.4 GHz 600MBps  256-QAM(czyli TurboQAM Broadcom)
http://www.cebit.de/product/archer-c9/4 … source=pkl

Pytania:
Jak z zasięgami 2.4 w Archer c7 v2 - nie proszę o linki, bo np smallnetbuilder pisał, że takie sobie, ale to było na oryginalnym sofcie. Tylko o dane z doświadczenia. Tu będzie lepiej czy gorzej niż 1043nd dla klientów 2x2?
Archer c7 ma beamforming? - EDIT:sprawdziłm NIE MA Beamformingu.
Czy warto w ogóle czekać na c8 i c9?

15

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

mathorv napisał/a:

Jak z zasięgami 2.4 w Archer c7 v2 - nie proszę o linki, bo np smallnetbuilder pisał, że takie sobie, ale to było na oryginalnym sofcie. Tylko o dane z doświadczenia. Tu będzie lepiej czy gorzej niż 1043nd dla klientów 2x2?

Będzie gorzej.

mathorv napisał/a:

Archer c7 ma beamforming?
Czy warto w ogóle czekać na c8 i c9?

Z takim podejściem, to będziesz się zastanawiać i czekać... aż na rynku pojawi się Archer 15... Po prostu wybierz z tego, co masz dostępnego na rynku i kup.

Poza tym, C8 to najprawdopodobniej Broadcom.

16

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

Odkopię trochę temat. Czy Archer C5 jest już w pełni wspierany przez openwrt? Jak z jego wydajnością? Czy wifi ac działa z pełną prędkością? Znalazłem coś takiego - http://www.przyspieszwifi.pl/ i zastanawiam się nad zakupem. W laptopie mam whiteliste i tragiczne wifi, a taki zestaw pewnie poprawiłby transfery przy kopiowaniu danych po sieci.

@pepe2k: przewidujesz wypuszczenie swojego uboota na archery?

Home: ZyXEL NBG6817 (OpenWrt)
NAS: HP ProLiant MicroServer Gen8 E3-1265L V2, 16 GB (PVE)

17

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

C5 nie wiem czy ktoś mierzył (ja nie mam jak) dla c7 - http://openrouter.info/forum/viewtopic. … amp;t=3514

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

18

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

Gruberek napisał/a:

[...] @pepe2k: przewidujesz wypuszczenie swojego uboota na archery?

Tak.

19

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

@pepe2k:
To super informacja z tym ubootem. Robiłeś już moje jakieś testy z podkręcaniem QCA9558 ?

@Cezary:
Tak przy okazji napiszę , że na Twoim obrazie w Archerze C7V2 nie działają ledy od Wi-Fi.

WRT1900ACS @ OpenWrt
WNDR4300 @ OwpenWrt

20

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

Nie działają. Tak zostało openwrt zaprojektowane (albo zjeb*, jak kto woli).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

21

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

co do ledów to trzeba samemu ustawić jednak brakuje do 5GHz trigera phy0tpt ale można ustawić phy0tx

https://tplinkforum.pl - Polskie forum poświęcone tematyce urządzeń firmy TP-Link i Neffos

22

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

slg napisał/a:

@pepe2k:
To super informacja z tym ubootem. Robiłeś już moje jakieś testy z podkręcaniem QCA9558 ?

Tak, na WR1043NDv2, ale aktualnie skupiam się na QCA953x.

23

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

Dzięki Heinz , zrobiłem sobie dwa ledy na phy0tx smile

WRT1900ACS @ OpenWrt
WNDR4300 @ OwpenWrt

24

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

Chyba phy0tx i phy1tx chciałeś smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

25

Odp: Co kupić -> OpenWRT 802.11ac

Tak tak smile

config led 'led_wlan2g'
        option name 'WLAN2G'
        option sysfs 'tp-link:blue:wlan2g'
        option trigger 'phy0tx'

config led 'led_wlan5g'
        option name 'WLAN5G'
        option sysfs 'tp-link:blue:wlan5g'
        option trigger 'phy1tx'

Tak jest bardzo fajnie , myślę że może tak być w obrazie dla Archera.

WRT1900ACS @ OpenWrt
WNDR4300 @ OwpenWrt