Temat: Czytnik SD

Działa?! Doskonała wiadomość! Zaraz biorę sie do kompliowania kernela.
Poprzednia próba z 0.11 skończyła sie klęską - zablokowałem klawiaturę i poddałem się.

Za czas jakiś opisze swoje wrażenia.

2

Odp: Czytnik SD

No właśnie 0.11 działa. Zrobiłem urządzenia, włożyłem kartę, załadowałem moduły - klawatura jak zwykle zrobiła freeze. Podreptałem do kuchni po herbatę, wracam, a tu na pulpicie ikona od karty.  Potem okazało się, że nalezy przeczekać te timeouty i blokady, po kilku sekundach wszystko wraca do normy i działa. Ciekawe bardzo.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Pobawię się jeszcze modułami, bo ja mam w sterownikach wstawione parę różnych poprawek (wynikłych z mejlowania z Pierrem). Usunę je i zobaczę czy nadal działa.

Raport z pola bitwy, część 1.
Kernel 2.6.15, SDHCI wersja 0.11. Działa bez żadnych poprawek, z zastrzeżeniem co do timeoutów i potrzeby odczekania kilkunastu sekund.

A teraz złe wieści. Mam dwie karty - SD 128MiB Kingston i SD 512MiB Kingston (takie zwykłe, niebieskie z pomarańczową naklejaką). 128 działa bez problemu - wkładam w slot, czekam chwilę i jest. Natomiast 512 zgłasza się, partycja jest rozpoznawana, ale podsystem mmc zgłasza "unrecognised SCR structure version 1". SCR jest rejestrem konfiguracyjnym karty SD. Jeżeli jest tam zero (a chyba tak jest do pojemności 256) to jest to specyfikacja v.1.0 i karta będzie działać. W moim przypadku jest tam 1, a ponieważ specyfikacja protokołu SD jako takowa nie została udostępniona, to nie wiadomo co zrobić w takim przypadku - i nie działa. Proste zakomentowanie kodu w mmc.c

/*    if (scr_struct != 0) {
        printk("%s: unrecognised SCR structure version %d\n",
            card->host->host_name, scr_struct);
        mmc_card_set_bad(card);
        return;
    }
*/   

nic u mnie nie daje bo wywala błędy I/O (być może trzeba kartę potraktować fdiskiem). Wg google jedynym słusznym rozwiązaniem jest ... wymiana karty na inną (np. kupno MMC+). Jak nie urok to...

Raport z pola bitwy, część 2 (finale?) (h=12.44).
Działa. Moja cyfrówka jakoś "inaczej" formatuje kartę i stąd były te błędy. Wystarczył fdisk, założenie na nowo fat16, mkfs.vfat. Dodatkowo oczywiście potrzebne jest zdjęcie zabezpiecznia (patrz wyżej) - ciekawe jakie będą konsekwencje tego czynu... (w teorii żadne, bo to tylko odczyt SCR i sprawdzenie typu - przynajmniej wg specyfikacji Toshiby dla SD 1.0).

4

Ok. Działa. Po kilkunastu sekundach zablokowanej klawatury i klku time-outach w logach można zamotowac urządzenie /dev/mmcblk0p1, które udev pod Ubuntu tworzy automatycznie. Pracuję nad "mechanizacją rolnictwa" i chcę poprawić odrobinę ubuntowo-debianowy hotplug.

Aha, z kartą 16MB panasonica nie działa. W ogóle jej nie widzi, nie potrafi jej odczytać ani sformatować.

5

aceJacek napisał/a:

Aha, z kartą 16MB panasonica nie działa. W ogóle jej nie widzi, nie potrafi jej odczytać ani sformatować.

Nie jest jeszcze idealne, ale ważne że jest. Niech tylko nie spoczną na laurach i robią go dalej smile