1

Temat: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Witam,

Mam dwa routery:
* WR842ND jako główny (modem 3G, DHCP, firewall, etc.)
* MR3420 jako repeater - ustawiony w tryb mostu klienckiego.

Gdy na obu routerach był Gargoyle 1.5.11.1 wszystko ładnie działało, ale przestało gdy dokonałem aktualizacji obu routerów do wersji 1.5.11.2. Dokładniej mówiąc, jeśli klient wpinał się do sieci przez WR842 to dostęp do internetu był, a gdy przez MR3420 - dostępu do internetu nie było. Dostęp w obrębie intranetu był (no głowy sobie teraz nie dam uciąć za to wink). WR842 widział MR3420 na liście podpiętych urządzeń. Wszystko więc wyglądało OK, przynajmniej na pierwszy rzut oka.

Zdezaktualizowałem WR842 do wersji 1.5.11.1 (MR3420 pozostał na wersji nowszej) i wszystko zaczęło działać. Wygląda więc że to coś po stronie routera głównego.

W tej chwili oba routery mam na wersji 1.5.11.1 więc nie mogę nic potestować (no dobra, mogę ale musiałbym znowu aktualizować i rekonfigurować wszystko), ale tak pomyślałem, że dam znać, że jest potencjalny problem.

Pozdrawiam,
MiPr

p.s.
Może istotne jest, że główny router jest wpięty kablem do switcha, który rozprowadza sygnał dalej po kablach.

2

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Nie potwierdzę tego co napisałeś. 1.5.11.2 na WDR3600, jestem właśnie połączony przez niego jako most kliencki. Działa po prostu, tak jak powinien.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez Sebastian 2013-12-27 13:41:45)

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Nie chcę tworzyć nowego tematu, więc w mojej sprawie dopiszę się tutaj.
Moja działająca konfiguracja to:
1. AirRouter (brama sieciowa) + Huawei E 398 na Gargoyle 1.5.11.5 (IP 192.168.1.1)
2. Wrt160nl (most bezprzewodowy) na Gargoyle 1.5.11.5 (IP 192.168.1.2 ustawione na stałe)
1 i 2 połączone przez most kliencki bezprzewodowy (bo na razie nie mam tyle kabla)

Mam następujące uwagi:
1. Dlaczego ustawienie w wrt160nl "Połączenie przez WDS" powoduje to, że nie mogę się nijak skontaktować z tym routerem? Musiałem uciec się do firstboota.
2. System / Dodatki - kliknięcie "Odśwież" nie powoduje uzupełnienia listy dodatków.
3. System / Motywy nie istnieje, ale jak się ręcznie doda do

/www/themes/

katalog zawierający motyw (np. skopiowany żywcem z routera będącego bramą sieciową) i z konsoli zrobi

/etc/init.d/gargoyle_themes start

to się pojawi.
4. System / Czas - 2001-01-01 ... CET - nie mam pojęcia jak ustawić go automatycznie, tak jak na bramie.

Pozdrawiam wszystkich
Sebastian

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

4

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

3. Zakładka pojawia się tylko jak jest więcej niż jeden motyw
2,4 - Bo nie masz ustawionych np. dnsów nie mówiąc o samym połączeniu do internetu z niego.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Kupiłem 20 metrów kabla, nawierciłem się dziur, poroznosiłem routery po całym domu i ... problemy, problemy.
Moim celem jest skonfigurowanie na obu routerach sieci wifi o tych samych parametrach (SSID:37, kanał:1, hasło:xxx), plus działające LANy.

LAN Airroutera jest aktualnie połączony kablowo z WAN Linksysa.

Wariant 1. - brama sieciowa

GUI - Internet/WAN

Połączenie: DHCP (kablowe)
Interface WAN: (domyślny)
Aktualne IP: 192.168.1.2

GUI - Sieć lokalna / LAN

Adres IP urządzenia: 192.168.1.2
Maska podsieci: 255.255.255.0
Serwery DNS: Google (wstawiłem z ręki, bo nie miałem godziny przy "domyślnych")

Wariant 2. - most bezprzewodowy

GUI - Most bezprzewodowy/przekaźnik

Lokalny adres IP: 192.168.1.2
Maska podsieci: 255.255.255.0
Zdalny adres IP (AP/Bramy): 192.168.1.1
Port ethernet WAN: wyłączony
Serwery DNS: Brama jako serwer DNS

Połączenie przez most kliencki
Połączenie z SSID:37
Rozgłaszane SSID:37b

Wnioski:
a) Rozgłaszany SSID musiałem zmienić w obu wariantach na "37b", bo przy identycznym SSID'zie karta sieciowa laptopa wyłapuje dalszego AirRoutera z szybkością 1 Mb/s olewając bliższego Linksysa, który oferuje 54 Mb/s
b) W przypadku bramy nie potrafię dostać się do GUI Airroutera, bo adres 192.168.1.1 milczy
c) W przypadku bramy żeby móc się zalogować w sieci, DHCP musiałem zostawić włączone dla Linksysa, mimo iż gdzieś czytałem, że tego nie powinienem robić.

Czy mam rozumieć, że skazany jestem na dwie różne sieci w domu?

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

6

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

a) to już kwestia karty sieciowej a nie routera.
b) bo połączenia jednego z drugim nie miałeś co c) sugeruje,

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Dziękuję za opinię.
Mieszałem wczoraj długo w ustawieniach karty i nie znalazłem takiego ustawienia, które dałoby jakiś efekt.
Dzisiaj wykonałem spacer po domu i o dziwo działa. Dziwne.

Jedno pytanie - widzę, że router mostowy mimo iż jest podłączony kablem do bramy, to dalej jest połączony także z nią przez wifi. Przepływność jest kiepska i się zastanawiam, czy można by to połączenie wyłączyć skoro jest niepotrzebne? Czy to może wpływać negatywnie na siłę nadawanego przez mostowy router sygnału?

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

8

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

To wyłącz ap jak nie potrzebujesz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9 (edytowany przez Sebastian 2014-02-06 16:32:18)

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Nie mogę wyłączyć bo to jest główne zadanie tego routera.

Dzisiaj okazało się że jednak to połączenie wifi między routerami "szkodzi".
Dla laptopa podłączonego przez wifi do Linskysa, transfer plików z podpiętego do Linksysa pendrive osiąga prędkość 2 MB/s.
Dla laptopa podłączonego przez wifi do Airroutera, transfer plików z podpiętego do Linksysa pendrive osiąga prędkość 220 kB/s. Bez dwu zdań to nie idzie po kablu między Linsysem a Airrouterem.

Czy można wymusić na routerach mostowych aby łączyły się wzajemnie tylko po kablu? Reszta klientów niech się łączy jz routerami jak im wygodnie WLAN lub LAN.

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

10

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Pytasz się czy możesz wyłączyć skoro nie jest potrzebne a później piszesz że to główne zadanie routera....

Jak się łączą po kablu to żadnych "mostów" nie potrzebujesz - po prostu podłącz je.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Spróbuję to wyjaśnić w szczegółach, bo zaszło nieporozumienie.

Airrouter (skrótowo zwany R2) jest najważniejszym routerem w mojej sieci, bo ma do gniazda USB podpięty modem Huawei E398, czyli jest bramą. Oprócz tego, że jest bramą to jest także AP dla podłączonych do niego poprzez LAN i Wifi (SSID rozgłaszany: "37") klientów.

Linksys (skrótowo nazwany R3) jest klientem R2 a podłączonym do niego kablem (R2 LAN - R3 WAN) oraz Wifi, bo się "widzą". Oprócz tego R3 jest AP dla podłączonych do niego poprzez LAN i Wifi (SSID rozgłaszany: "37") klientów.

Jak widać na obu AP jest ten sam SSID abym mógł chodzić sobie po domu będąc podłączonym cały czas do tej samej sieci, co wreszcie mi zadziałało i jestem zadowolony z efektów.

Problem jaki zauważyłem powyżej to to iż mimo, że most jest przewodowy to w rzeczywistości jest bezprzewodowy. Chciałbym uniemożliwić obu routerom wzajemną (R2 - R3) komunikację poprzez Wifi nie eliminując AP dla ich pozostałych klientów.

Inni pewnie nie mają tego problemu przy połączeniu kablowym, bo routery się "nie widzą" i nie mając innego wyjścia muszą się komunikować "kablowo". U mnie robią to w taki sposób jaki im jest aktualnie wygodny.

Dziękuję z góry za odpowiedź.

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

12

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

R3 jest podłączony kablem i przez wifi do R2. Więc - po co? Zostaw kabel, wywal klienta z neiego. Tylko na zdrowie to linksysowi wyjdzie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Przepraszam, co to znaczy wywalić klienta? Wyłączyć wifi i zostawić sam LAN na Linksysie?

No to właśnie wróciłem do domu i korzystam z dostępu do sieci będąc podłączonym do R3.
Jak sobie wyłączę wifi to albo będę musiał szukać kabla, albo pójść w inną część domu i załapać się na R2.

Oba routery muszą mieć włączone wifi, ale także "banować" wzajemne połączenia przez wifi.
Nie wiem, czy to kwestia zbyt ogólnej konfiguracji routingu, czy czego.

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

14

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Nie rozumiem jak to masz połączone. Zrób rysunek czy coś bo co innego piszesz za każdym razem w postach.
"Linksys (skrótowo nazwany R3) jest klientem R2 a podłączonym do niego kablem (R2 LAN - R3 WAN) oraz Wifi, bo się "widzą". "
R3 jest podłączony kablem i jednocześnie przez wifi do R2?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15 (edytowany przez Sebastian 2014-02-08 10:07:51)

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Zrozumiał Pan prawidłowo. Oba routery połączone są przewodowo i bezprzewodowo. Być może w związku z tym, że jest to most BEZ przewodowy to gniazdo WAN w R3 wcale nie działa, a mnie się tylko wydaje, że routery są połączone przewodowo.

A kabel są wsadzone tak jak powiedziałem - w R2 gniazdo LAN 3 a w R3 gniazdo WAN.

http://i61.tinypic.com/1fd9xv.jpg

Próbowałem alternatywnie skonfigurować na R3 bramę używając "DHCP (kablowe)" oraz "Statyczny IP (kablowe)" i niestety połączenie nie działało.

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

16

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Więc ponawiam pytanie - po co jest to tak zrobione? Podłącz tylko kablem.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

17

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Buuuuuuuuuuuuuu. Ja chce do mamyyyyy.

Jak mam skonfigurować na R3 sieć wifi o SSID identycznym z siecią wifi na R2, przy połączeniu obu routerów kablem ?

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

18

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Po prostu ustaw takie same ssid, przecież nie ma w tym problemu żadnego. Jak podłączysz przez wan będziesz miał drugiego nata, jak przez lan (przy wyłączonym serwerze dhcp i ip lanu ustawionym na jeden z ip z r2) - uzyskasz głupiego ap i tą samą klasę adresową nadawaną przez r2.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

19

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Pisałem wcześniej, że próbowałem postawić na R3 bramy.
Jedna konfiguracja "DHCP (kablowe)"
http://i58.tinypic.com/24fwot0.jpg
a potem testowałem "Statyczny IP (kablowe)"
http://i57.tinypic.com/2qv76mf.jpg.
Obie nie zadziałały. Nie ma internetu, nie ma nawet odpowiedzi na ping 192.168.1.1

Mam nadzieję, że jak zwykle coś sp...., bo jak nie, to się popłaczę.

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

20

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Pewnie że to jest źle, bo przecież wan i lan nie może mieć takie samego adresu.

Druga konfiguracja - wyłącz wan, wyłącz serwer dhcp, kabel przepnij do jednego z portów lan, zrestartuj.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

21

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

WAN i LAN mogą mieć ten sam adres, ale nie wolno podłączać wtedy kabla do gniazda WAN, ale LAN.
Tu był pies pogrzebany.

DZIĘĘĘKUJĘĘĘ!!! Działa.

RUTX11, wrt160nl, AirRouter

22 (edytowany przez xsunnyx 2015-09-30 16:24:20)

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Próbuję zmienić opcję z bramy sieciowej na most bezprzewodowy i nie mogę tego zrobić, ponieważ nie mogę przejść z jednej opcji na drugą.

http://zapodaj.net/709171ed1e5d5.jpg.html

23

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Tak, dla mr3420/mr3220 ta opcja nie jest dostępna.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

24

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Przecież to jest jeden z najpopularniejszych routerów. Mam mr3420 v2.. na pewno nie da się nic z tym zrobić?

25

Odp: Most bezprzewodowy nie działa na Gargoyle 1.5.11.2

Nie da się bo jest za mało flash. Zainstaluj z gargoyle-router, będziesz miał tą opcją ale nie będzie obsługi usb.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.