Temat: TP Link 1043 + vlan wn722n

Witam. Mam taką konfigurację że karta wifi wn722n podłączona do USB służy jako WAN do odbioru netu, natomiast oryginalne radio 1043 służy jako AP. Mam pytanie w jaki prosty sposób zrobić takie coś że karta na USB będzie się uruchamiała w momencie gdy do routera podłączą się jacyś klienci czy to po wifi czy po lanie. Chodzi mi o to żeby zbędnie karta na USB cały czas nie pracowała jak nikt nie korzysta z internetu smile Pewnie muszę stworzyć do tego skrypt więc pytania:
1. Jak odczytać czy do routera podłaczył  się jakiś klient.
2. W jaki sposób wydzielić komendę "wifi up, wifi down" tak aby działała tylko dla interfejsu radio1 czyli tego na USB, bo aktualnie te komendy wyłączają/włączają mi oba radia łącznie z tym wbudowanym.

2

Odp: TP Link 1043 + vlan wn722n

1 Jeżeli klienci pobierają adres z dhcp to dnsmasq potrafi skrypt wykonać w tym momencie. Więc tam to możesz zrobić.
2 wifi up wlan1 np. czy jak tam ci się interfejs nazywa. Ponad to ifup wan też to zrobi.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: TP Link 1043 + vlan wn722n

Cezary a możesz rozwinąć trochę myśl z dnsmasq? Owszem klienci dostają adresy z dhcp i wystarczy mi takie coś że jak pojawia się pierwszy to włącza radio, a jak znika ostatni to wyłącza radio. Tylko nie bardzo wiem jak tego użyć w dnsmasq. Plik /etc/dnsmasq.conf niewiele mi mówi

4

Odp: TP Link 1043 + vlan wn722n

Tu masz: http://wiki.openwrt.org/doc/uci/dhcp#us … smasq.conf Dopisz to do dnsmasq.conf i będzie się wykonywać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez kamillo 2013-10-17 17:58:50)

Odp: TP Link 1043 + vlan wn722n

ok dzięki smile tylko dziwnie mi to działa. Jak długo trwa wygaśnięcie dzierżawy dhcp po rozłączeniu? bo mam taki skrypt:

SW=`uci -q get wireless.@wifi-device[1].disabled`
if [ $SW == '0' ]; then
uci set wireless.@wifi-device[1].disabled=1
else
uci set wireless.@wifi-device[1].disabled=0
fi
wifi

i po włączeniu routera domyślnie radio1 jest wyłączone. Jak połącze klienta poprzez radio0 to działa ok bo uruchamia się radio1. Ale po rozłączeniu z radiem0, długo nic się nie dzieje i skrypt nie zostaje wywołany czyli radio1 jest nadal włączone. Jak w tym czasie znowu połącze się z radiem0 to skrypt zadziała i wyłączy mi radio1 czyli odetnie WAN big_smile po prostu skrypt musiałby być wywołany jak najszybciej po rozłączeniu klienta czyli dzierżawa dhcp musi być szybka. Jak to zmienić? no i druga rzecz to ten skrypt mi startuje przy każdym nowym urządzeniu które uzyska adres z dhcp a tak nie chciałem

6

Odp: TP Link 1043 + vlan wn722n

Tyle ile nie ustawiłeś. Jeżeli klient sam nie zwolnił dzierżawy bo brutalnie go wyłączyłeś to 12h.

PS - to jest złe ideologicznie - ba jak dwóch się podłączy, obaj dostaną adresy i dla obu wykona się skrypt. Pierwszy włączy wifi, drugi go wyłączy. A nie o to chodziło, prawda?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: TP Link 1043 + vlan wn722n

no właśnie nie o to chodziło więc chyba opcja z dnsmasq odpada bo on wykonuje skrypt przy każdym nowym urządzeniu które uzyska adres...

8

Odp: TP Link 1043 + vlan wn722n

Dokładnie tak się dzieje. Więc raz ze musisz sprawdzić czy wifi jest włączone jak jest to nic nie robić - dwa - jakoś sprawdzić że nie ma już userów i wyłączać wifi...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: TP Link 1043 + vlan wn722n

Może tak?

ip neigh show