1

Temat: Jak uruchomić modem LTE - huawei E398

Witam
Na początek napiszę że pomimo tego iż używam linuksa już od kilku lat to jestem raczej, a właściwie całkiem zielony w temacie systemu, programów itd. Nie wiem czy to dobra kategoria na tym forum...
Mam zainstalowaną Mandrivę 2011 i właśnie kupiłem sobie z Plusa modem Huawei E398 i internet LTE. No i komp. w ogóle nie widzi modemu, nie mówiąc o połączeniu. Tzn. widzi, ale tylko jako zewnętrzny dysk, gdy zamontuję kartę pamięci. Doczytałem, że trzeba zainstalować OpenWRT, ale nie mam pojęcia jak to zrobić. Szukam wiedzy, ale jedyne co znajduję to jak skonfigurować router. Nie mam rutera, potrzebuję tylko podpiąć modem i korzystać z internetu, tak jak przedtem z iPlusa.
Proszę o pomoc, bo sam sobie z tym nie poradzę, ale jak wspomniałem na początku, słabo orientuję się w temacie więc proszę o proste informacje, jak dla 5-cio latka smile
Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

pozdrawiam

2

Odp: Jak uruchomić modem LTE - huawei E398

Więc... to nie to forum. Tutaj właśnie mówi się o instalacji openwrt na routerach, E398 jest na dodatek.

Potrzebujesz mieć zainstalowane na komputerze pakiety (zakładam że o linuksie mówimy) usb-modeswich i usb-modeswitch-data (nie wiem jakiej dystrybucji używasz, więc konkretnych nazw paczek Ci nie powiem). Po tym, po podłączeniu modem automatycznie się przełączy,  a później możesz skonfigurować połączenie przy pomocy Networkmanagera czy dowolnej innej metody.

Jeżeli jeszcze nie znalazłeś to Huawei daje także swój program - MobileParnter także w wersji dla linuksa, wiec możesz go zainstalować i używać.

Masz niepotrzebny ruter, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez janptak 2012-02-27 13:01:33)

Odnośnie uruchomienia E398 tu masz link: http://eko.one.pl/?p=openwrt-huaweie398

Proponuję przeczytać ten opis. Głównym problemem jest przełączenie modemu na LTE.

Jeśli używasz desktopowego linuxa to nie możesz po prostu "doinstalować" OpenWrt / Gargoyle ponieważ to są osobne dystrybucje linuxa przeznaczone do ruterów a nie program typu "mobile partner".

edit:Ach, widzę że Cezary już zdążył napisać. A skoro jest oprogramowanie Huawei pod linuxa to sprawę masz rozwiązaną.

Netgear WDNR3700 v2
Gargoyle 1.6.2.2 (r42647)
Modem 3G: Huawei E372

4

witam ponownie
Dzięki za pomoc. Mam Mandriwę 2011, Cezary czy mógłbyś podać nazwy konkretnych paczek, bo próbowałem zainstalować te pakiety przez urpmi i instalator systemowy ale nie chcą się znależć. Szukałem na stronie Huawei i też nie mają nic na linuksa. Napisałem do nich maila, ale to potrwa zanim coś napiszą. Link, który podał janptak czytałem już wcześniej, ale prawdę mówiąc nic z tego nie rozumiem... sad

5

Dokładnie tak się pakiet nazywa: http://rpmfind.net/linux/rpm2html/searc … &arch=

6

Cezary napisał/a:

Dokładnie tak się pakiet nazywa: http://rpmfind.net/linux/rpm2html/searc … &arch=

tyle tego, że nie wiem który plik wybrać..

7

Tak, jasne. Masz 2011, są tam cztery pliki. dwa są dla 64bit, dwa dla 32bit. Jedna jest starsza druga nowsza wersja. I piszesz że nie wiesz którą wybrać... Najnowszą dostępną.

8

Witam ponownie
zainstalowałem już wcześniej usb_modeswitch i usb_modeswitch-data, ale myślałem że coś zrobiłem nie tak, dlatego chciałem się upewnić, ale zainstalowałem dobre pliki, a komputer nadal nie widzi modemu.
Nie wiem co dalej robić...

9

Pytaj na forum mandrive co z nią jest nie tak.

Na ubuntu odpala się od ręki.

10

Cezary napisał/a:

Pytaj na forum mandrive co z nią jest nie tak.

Na ubuntu odpala się od ręki.

Pytam, ale jak narazie nic konkretnego się nie dowiedziałem, więc szukam pomocy gdzie się da.