Temat: Problem z instalacją modułu compal-laptop

Sprawa ma się następująco:

Ściągnąłem pliki źródłowe do modułu compal-laptop 0.3.0, następnie zainstalowałem program Compal Laptop Control i otworzyłem wskazany w opisie na stronie internetowej programu Compal Laptop Control plik readme.

Zgodnie z tym co napisane w readme polskim rozpakowałem paczkę z źródłami wszedłem w nowoutworzony folder z plikami źródłowymi i następnie skompilowałem i chciałem zainstalować moduł. Niestety przy instalacji wyświetlił się błąd, podobnie zresztą już na etapie kompilacji (wcześniej nie zauważyłem bo jednak większość tego co konsola pokazuje nie rozumiem).

Oto zapis z konsoli:

shai@shaibook:~/Pulpit/compal-laptop-0.3.0$ make
Building Compal Laptop Extras...
make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-2.6.24-19-generic'
  CC [M]  /home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.o
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c: In function ‘wlan_rfk_set’:
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:131: error: ‘RFKILL_STATE_UNBLOCKED’ undeclared (first use in this function)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:131: error: (Each undeclared identifier is reported only once
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:131: error: for each function it appears in.)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:134: error: ‘RFKILL_STATE_SOFT_BLOCKED’ undeclared (first use in this function)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c: In function ‘wlan_rfk_get’:
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:153: error: ‘RFKILL_STATE_HARD_BLOCKED’ undeclared (first use in this function)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:156: error: ‘RFKILL_STATE_UNBLOCKED’ undeclared (first use in this function)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:156: error: ‘RFKILL_STATE_SOFT_BLOCKED’ undeclared (first use in this function)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c: In function ‘bluetooth_rfk_set’:
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:168: error: ‘RFKILL_STATE_UNBLOCKED’ undeclared (first use in this function)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:171: error: ‘RFKILL_STATE_SOFT_BLOCKED’ undeclared (first use in this function)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c: In function ‘bluetooth_rfk_get’:
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:190: error: ‘RFKILL_STATE_HARD_BLOCKED’ undeclared (first use in this function)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:193: error: ‘RFKILL_STATE_UNBLOCKED’ undeclared (first use in this function)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:193: error: ‘RFKILL_STATE_SOFT_BLOCKED’ undeclared (first use in this function)
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c: In function ‘compal_rfkill’:
/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.c:215: error: ‘struct rfkill’ has no member named ‘get_state’
make[2]: *** [/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0/compal-laptop.o] Error 1
make[1]: *** [_module_/home/shai/Pulpit/compal-laptop-0.3.0] Error 2
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-2.6.24-19-generic'
make: *** [compal-laptop] Error 2
shai@shaibook:~/Pulpit/compal-laptop-0.3.0$ sudo make install
Installing Compal Laptop Extras...
cp compal-laptop.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/misc
cp: cannot stat `compal-laptop.ko': No such file or directory
make: *** [install] Error 1
shai@shaibook:~/Pulpit/compal-laptop-0.3.0$ sudo modrobe compal-laptop
sudo: modrobe: command not found
shai@shaibook:~/Pulpit/compal-laptop-0.3.0$ sudo modprobe compal-laptop
FATAL: Module compal_laptop not found.
shai@shaibook:~/Pulpit/compal-laptop-0.3.0$ sudo make install
Installing Compal Laptop Extras...
cp compal-laptop.ko /lib/modules/`uname -r`/kernel/drivers/misc
cp: cannot stat `compal-laptop.ko': No such file or directory
make: *** [install] Error 1

Zapewne popełniłem jakiś podstawowy błąd/niedopatrzenie, prosze więc o pomoc.

Pozdrawiam shai~

2

Odp: Problem z instalacją modułu compal-laptop

Pewnie, i pisze o tym na stronie. Wersja 0.3.0 przeznaczona jest dla 2.6.27 i gałęzi -next. Użyj wersji 0.2.5

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Dziękuję za pomoc.

4 (edytowany przez kossak 2008-11-22 15:18:19)

witam.
również mam problem z uruchomieniem tego modułu. siedze na arch linux na laptopie compal jhl90, z repozytoriów ściągnąłem i zainstalowałem paczkę compal-laptop-control, (prawdopodonie) razem z nią moduł compal-laptop, jednak przy próbie zainicializowania modułu wyskakuje error:

$ sudo modprobe compal-laptop
FATAL: Error inserting compal_laptop (/lib/modules/2.6.27-ARCH/kernel/drivers/misc/compal_laptop.ko): No such device
sudo ls /lib/modules/2.6.27-ARCH/kernel/drivers/misc/
acer-wmi.ko      eeprom_93cx6.ko    intel_menlow.ko  tc1100-wmi.ko
asus-laptop.ko      enclosure.ko         ioc4.ko          thinkpad_acpi.ko
compal-laptop.ko  fujitsu-laptop.ko  msi-laptop.ko    tifm_7xx1.ko
compal_laptop.ko  hp-wmi.ko         phantom.ko       tifm_core.ko
eeepc-laptop.ko   hpilo.ko         sony-laptop.ko

w katalogu jest zarówno compal-laptop.ko jak i compal_laptop.ko, wersje z myślnikiem skopiowałem mając nadzieje, że to coś pomoże.

szukałem paczki z źródłem gdzieś, ale  [ur=http://eko.one.pl/index.php?page=compal-laptop]tu[/url] jest tylko patch...
wie ktoś może co z tym dalej zrobić?
help...

5

Przecież w 2.6.27 jest już moduł. Nakładasz patch, kompilujesz jądro, w ostateczności kopiujesz tylko moduł.

Ew załaduj moduł z opcją force=1, bo też pisze i na stronie i w parametrach modułu.

6

Również mam problem na ubuntu 8.10 (  2.6.27-9-generic #1 SMP Thu Nov 20 21:57:00 UTC 2008 i686 GNU/Linux )
na FL90 ( bios 1.19 )

Otóż pomimo stosowania się do instrukcji, odpalając moduł z prawami roota otrzymuję:

http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/28546/compal_laptop_control_screen.png_20.05KB.html

Taki sam komunikat otrzymuję dodając force=1
II sprawa, nie wiem jak zaaplikować tego patcha z (0.2.8) patch for 2.6.27   

zainstalowałem tylko moduł 0.2.8.

Byłbym bardzo wdzięczny za instrukcję. Bardzo mi zależy na kontroli załadowania baterii.

7

Autor compal-laptop-control opisał to - uruchamiając program ze zwykłego usera nie masz praw do zapisu do tych plików - trzeba je sobie nadać. I masz to opisane w tym programie.

8 (edytowany przez blackdragon 2008-11-30 19:27:23)

Oraz uruchom go z prawami roota:
No właśnie pisalem, że robiłem wszystko co było w

instrukcja /usr/share/doc/compal-laptop-control/README.p napisał/a:

(...)
$ sudo compal-laptop-control

Innym sposobem jest ustawienie praw roota dla pliku wykonywalnego:

$ sudo chmod +s /usr/bin/compal-laptop-control

Teraz możesz uruchomić aplikację bez sudo:

$ compal-laptop-control

OSTRZEŻENIE: powyższy sposób da uprawnienia roota każdemu użytkownikowi,
więc bądź z tym ostrożny!

Aby uniknąć uruchamiania aplikacji z uprawnieniami administratora, możesz
ustawić uprawnienia odpowiednich plików podczas startu systemu. Dodaj poniższą
linię:

chmod 666 /sys/devices/platform/compal-laptop/{bluetooth,lcd_level,wlan}

...do pliku nazwanego /etc/rc.local albo podobnego, właściwego dla Twojej
dystrybucji.
(...)

... no i dalej to samo hmm

/sys/devices/platform/compal-laptop$ ls -la
total 0
drwxr-xr-x  3 root root    0 2008-11-30 12:33 .
drwxr-xr-x 11 root root    0 2008-11-30 12:33 ..
-rw-rw-rw-  1 root root 4096 2008-11-30 12:38 bluetooth
-rw-r--r--  1 root root 4096 2008-11-30 12:38 charging_level
lrwxrwxrwx  1 root root    0 2008-11-30 12:34 driver -> ../../../bus/platform/drivers/compal-laptop
-r--r--r--  1 root root 4096 2008-11-30 12:38 modalias
drwxr-xr-x  2 root root    0 2008-11-30 12:38 power
lrwxrwxrwx  1 root root    0 2008-11-30 12:34 subsystem -> ../../../bus/platform
-rw-r--r--  1 root root 4096 2008-11-30 12:34 uevent
-rw-rw-rw-  1 root root 4096 2008-11-30 12:38 wlan

9

Tu wszystko jest ok, masz dobre uprawnienia (poza charging_level)