1 (edytowany przez macarooni 2018-08-10 13:11:58)

Temat: Czy D-Link DWR-921 ma zwykły modem czy taki z Androidem/WebUI/HiLink?

MR6400 według wiki openwrt ma modem z systemem Android OS i web interfejsem. Do tego to komplikuje sprawę z port forwardingiem i adres IP webui może kolidować z tym routera itp. Obsługa tego modemu jest skomplikowana i można go zbrickować. MR200 wydaje się mieć te same minusy plus instalacja openwrt jest utrudniona.

Średnio mnie kręci coś takiego. Z routerów z wbudowanym modemem pozostaje więc tylko DWR-921. Mam wersję C3, ale mogę wymienić na C1, jesli ma modem, który by mi bardziej odpowiadał. Czy on ma zwykły klasyczny modem taki jak E398 czy nie-hilinkowe E3276, E3372 bez Androida, WebUI, HiLinków itp.? Jakiego protokołu i sterownika używa? Czy jest to NCM, QMI czy coś innego?

Patrząc na logi to chyba używa QMI:
usbcore: registered new interface driver cdc_wdm
Queue of usbnet RX [1514][60] TX[1514][60]
qmi_wwan 1-1:1.4: usbnet0: register 'qmi_wwan' at usb-rt3xxx-1, WWAN/QMI device, 52:29:40:65:b1:67
usbcore: registered new interface driver qmi_wwan
usbcore: registered new interface driver usbserial
USB Serial support registered for generic
usbcore: registered new interface driver
usbserial_generic usbserial: USB Serial Driver core
USB Serial support registered for GSM modem (1-port)

Czy w takim routerze z wbudowanym modemem nie będzie problemów z za małą mocą dostarczaną do modemu przez router jak to ma miejsce z modemami na USB i wynikającymi z tego problemami ze stabilnością połączenia i ogólnie działania urządzenia?

2

Odp: Czy D-Link DWR-921 ma zwykły modem czy taki z Androidem/WebUI/HiLink?

Oba (C1 i C3) mają modemy zwykłe, nie "hlinkowe" obsługiwane przez qmi. Czyli takie jak trzeba. Te routery są tak zaprojektowane żeby ten modem działał i dostarczają odpowiedniej już mocy.

Oczywiście taki zestaw możesz sobie sam zbudować - płyta od mikrotika/compexa/jjplus/pcengines, do tego modem jaki chcesz - quectela, sierrę czy huawei na minipcie i masz podobny zestaw ale zbudowany wg własnych potrzeb.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Czy D-Link DWR-921 ma zwykły modem czy taki z Androidem/WebUI/HiLink?

Dokumentacja jest dosyc szczatkowa, a jest kilka sposobow na konfiguracje tego modemu, nie wiem czym sie roznia, ani ktore sa tzw. good practice, nawet oficjalna dokumentacja mowi o wielu sposobach w roznych artykulach i kompletnie nie tlumaczy nic poza daniem komend. Nie widze tez jakichs dokladniejszych dokumentacji typu man uqmi, nic.

Gdy konfiguruje modem zgodnie z https://openwrt.org/toh/d-link/d-link_dwr-921 czyli protokol wwan to interfejs nie startuje przy starcie routera, nawet gdy dorzuce uci set network.wan.auto='1' i uruchomie uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --start-network internet --autoconnect. Na dodatek mozliwe, ze przy jakiejs probie wystartowal, ale moze sie wydawac, sprawdzilem doslownie kazda kombinacje ustawien i nic. Jak sie z tym uporac?

Gdy skonfigurowalem modem jako protokol qmi to startuje przy starcie systemu. Dlaczego w tamtym wiki polecaja nie proto qmi a proto wwan?

Tutaj https://openwrt.org/docs/guide-user/net … /ltedongle z kolei mowia by ustawiac jako protokol dhcp, tego nie testowalem, ale to jeszcze dziwniejsze.

Chce wymuszac tryb lte only. Mozna to zrobic przez uci set network.wan.modes='lte' i przez uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --set-network-modes lte, w luci w ogole nie ma takiej opcji (dla proto wwan, qmi i dhcp). Czym sie roznia te opcje i jak dzialaja (tj. czy zmiana zostaje miedzy restartami routera i po reflashowaniu routera, czy jest zapisywana w pamieci modemu) i ktorej uzyc, a moze obu?

4 (edytowany przez Cezary 2018-08-12 20:25:33)

Odp: Czy D-Link DWR-921 ma zwykły modem czy taki z Androidem/WebUI/HiLink?

wwan jest dość ogólny i sam rozpoznaje czym jest modem. Czasami średnio mu to idzie. Za dużo by wyjaśniać - ale nie używaj go. Skonfiguruj przez qmi, i tak masz jeden modem.

Ty nie masz modemu hilink/hostless, więc dhcp ciebie nie dotyczy. Czytaj uważnie artykuły.

Użyj tylko jednej opcji - tej w network. Skrypty robią dokładnie to samo przez uqmi. Opis konfiguracji masz u mnie: http://eko.one.pl/?p=openwrt-3g

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.