Temat: OpenWRT dla niekumatych :)

Witam.

Od jakiegoś czasu mam router WL-500gP, nie mogę powiedzieć że oryginalne oprogramowanie jest zachwycające bowiem funkcja na której najbardziej mi zależało działa fatalnie - download master dla sieci BT, non stop komunikat Quening a prawdziwe zasysanie /z wyświetlonym statusem i prędkością/ to sporadyczne zjawisko. Zacząłem czytać to i owo i znalazłem informację o OpenWRT dla tego właśnie routera głównie na openwrt.pl. Niestety moja znajomość systemów uniksowych ogranicza się do wiedzy że istnieją smile a opcja "konsola" zdaje się mnie przerastać hmm Stąd moje pytanie - czy ktokolwiek słyszał o gotowej dystrybucji w której zawarte są wszystkie pakiety - bez konieczności ich dogrywania - np. obsługa PPPoE, usb, wifi, klient BT i ftp a nade wszystko GUI?! A moja rola to jedynie wgranie jej do routera i późniejsza komfortowa konfiguracja przez www. Co prawda znalazłem tutaj przygotowaną dystrybucję która ma to i owo ale nie wszystko niestety, dodatkowo graficzny interfejs dla BT zdaje się opracowany dla WhiteRussian już nie jest dostępny /info o jego usunięciu/. Lub jeśli nie ma takiej dystrybucji to czy można liczyć na pomoc przy wgrywaniu potrzebnych pakietów step-by-step z odpowiedzią na najbanalniejsze nawet pytania? Dodam że tutorial z openwrt.pl zakłada elementarną wiedzę ot choćby w wydawaniu komend której nie posiadam.

Pozdrawiam, Marcin.

PS. Szukam również informacji na jakich portach pracuje klient BT w oryginalnym oprogramowaniu asusa jednak bez rezultatu - wiadomo coś o tym?

2

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

Ok, wziąłem się za to sam. Poszło gładko i .. stoję w kropce - nie wiem jak odpalić net sad Zapewne wynika to z mojej konfiguracji - asusa mam podpiętego pod FRITZ'a 7140 - modem adsl+router z dhcp, w panelu frycka widzę że dhcp przydzielił adres asusowi ale nadal nie mam netu, nie wiem co dalej smile
Żeby nie mnożyć wątków mam jeszcze pytanie - skorzystałem ze zmodyfikowanego obrazu http://eko.one.pl/openwrt/kamikaze/kami … .4-mod.trx w opisie znalazłem informację że automatycznie zamontuje mi dysk - używam hdd w obudowie na usb - ma 80GB i nie wiem jak prawidłowo powinienem go spartycjonować - mowa bowiem o pierwszej partycji z jakimś systemem plików /rozumiem że obojętne czy fat czy ext/ i drugiej swap - czy pierwszą będzie partycja którą utworzę jako pierwszą czy ma to być np dysk logiczny etc..  no i czy swap może mieć 4,5GB czy to stanowczo za dużo?
Czy mogę doinstalować do tego jakiś interfejs graficzny? A jeśli tak to jaki?

To tyle na bieżąco - będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam, M.

3

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

Nie, nie zamontuje automatycznie, chyba że to włączysz. Poczytaj jeszcze raz.

Zacznij od czyania nt. konfiguracji kamikaze - to bez tego nic nie zrobisz. I nie to forum, openlinksys.info jak już.

4,5G to stanowczo za dużo - 256MB wystarczy. Jako gui: x-wrt bo innego wyboru nie masz, ale ono jest dla kamikaze jeszcze niedopracowane w pewnych szczegołach.

Bardziej oryginalny firmware przypomina oleg (tak sie soft nazywa); są tez instrukcje jak wgrać torrenty itd.

A do kamikaze masz wszystko na moich stronach...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

Muszę przyznać że Twoja strona to naprawdę spora pomoc - jestem kompletnym laikiem w sprawach systemów uniksowych - jak wspominałem do tej pory wiedziałem jedynie że istnieje. Jestem na etapie konfiguracji x-wrt dla kamikaze 7.09, sporo zaskoczeń na początek ale powiem szczerze że coraz bardziej linux wydaje mi się logiczny - ot choćby próba podpięcia dysku usb, okazuje się że wszystko można doinstalować z sieci wskazując tylko źródło a w razie błędu pokazuje jakiej biblioteki mu brak i po jej dograniu pakiet przechodzi gładko instalację! Niech ktoś mi wskaże taką możliwość w windzie gdzie wywala błąd z niezrozumiałym komunikatem hmm Mam już sporo pytań ale żeby nie mnożyć niepotrzebnie wątków postaram się zebrać je do kupy, mam nadzieję że znajdziesz /cie/ odrobinę czasu żeby pomóc człowiekowi który ma pierwszy kontakt z tym systemem. Co do samej x-wrt faktycznie czegoś tam nie obsługuje ale ja nie wymagam za wiele. Przynajmniej na początek smile

Pozdrawiam, M.

5

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

No więc pierwsze pytania:

1. Montowanie dysków. Dlaczego pomimo wykonywania instrukcji krok-po-kroku stąd http://openwrt.pl/ USB/HDD w interfejsie x-wrt nie pokazuje mi ich jako zamontowane? Mam info "All conected devices.... i jest info, ale w Mountes USB/SCSI devices nie mam nic, pomimo że komendy free i df w SSH pokazują mi że jest ok.

2. Pomimo instalacji ctorrenta i YODCTCS któe przebiegły bez kłopotu nie mam YODCTCS dostępnego na 192.168.1.1:18000 gdzie 192.168.1.1 jest domyślnym adresem routera.

3. Co to znaczy:

"Po instalacji (ctorrenta i YODCTCS) należy pamiętać o poprawnym ustawieniu ścieżek w pliku /etc/dctcs.conf !"

i jak to zrobić?

4. Dlaczego w interfejsie x-wrt w zakładce Graphs nie mam informacji a jedynie puste okienka jak "po brakującym obrazku w przeglądarce"?

5. Trochę na wyrost - ale chcąc powrócić do oryginalnego softu asusa lub wgrać inną kompilację muszę włączyć boot_wait czy wystarczy standardowa procedura z wciśnięciem reset przy wyłączonym zasilaniu?

Pozdrawiam, M.

6

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

pasza_sadyka napisał/a:

1. Montowanie dysków. Dlaczego pomimo wykonywania instrukcji krok-po-kroku stąd http://openwrt.pl/ USB/HDD w interfejsie x-wrt nie pokazuje mi ich jako zamontowane? Mam info "All conected devices.... i jest info, ale w Mountes USB/SCSI devices nie mam nic, pomimo że komendy free i df w SSH pokazują mi że jest ok.

Ot, taka uroda x-wrt. Spytaj się twórców x-wrt czemu robią niektóre rzeczy inaczej niż powinni smile

2. Pomimo instalacji ctorrenta i YODCTCS któe przebiegły bez kłopotu nie mam YODCTCS dostępnego na 192.168.1.1:18000 gdzie 192.168.1.1 jest domyślnym adresem routera.

Polecenie ps i zobacz czy w ogóle jest uruchomiony.

3. Co to znaczy:
"Po instalacji (ctorrenta i YODCTCS) należy pamiętać o poprawnym ustawieniu ścieżek w pliku /etc/dctcs.conf !"
i jak to zrobić?

Dokładnie to co jest napisane - dctcs masz swój plik konfiguracyjny (/etc/dctcs.conf) w którym trzeba parę rzeczy ustawić - chociażby gdzie ma ściągacz (czy gdzie masz dysk zamontowany)

4. Dlaczego w interfejsie x-wrt w zakładce Graphs nie mam informacji a jedynie puste okienka jak "po brakującym obrazku w przeglądarce"?

A tu już niedoczytałeś. IE nie obsłujuje svg i musisz odpowiedni plugin zainstalować, żeby widzieć wykresy

5. Trochę na wyrost - ale chcąc powrócić do oryginalnego softu asusa lub wgrać inną kompilację muszę włączyć boot_wait czy wystarczy standardowa procedura z wciśnięciem reset przy wyłączonym zasilaniu?

To drugie - w asusie nie ma boot_wait, w linksysach jest.

PS. Powinieneś tomato zobaczyć, tez chodzi na asusie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

root@OpenWrt:~# ps
  PID  Uid     VmSize Stat Command
    1 root        400 S   init
    2 root            SW  [keventd]
    3 root            RWN [ksoftirqd_CPU0]
    4 root            SW  [kswapd]
    5 root            SW  [bdflush]
    6 root            SW  [kupdated]
    9 root            SW  [mtdblockd]
   54 root            SWN [jffs2_gcd_mtd4]
   67 root        408 S   logger -s -p 6 -t
   69 root        404 S   init
   78 root        392 S   /sbin/syslogd -C16 -m 0
   83 root        372 S   /sbin/klogd
  251 root            SW  [khubd]
  459 root        372 S   crond -c /etc/crontabs
  463 root        416 S   /usr/sbin/dropbear -p 22
  471 root        412 S   httpd -p 80 -h /www -r OpenWrt
  490 nobody      452 S   /usr/sbin/dnsmasq --dhcp-range=lan,192.168.1.100,192.168.1.250,255.255.255.0,12h -I eth0.1
  500 root        316 S   /usr/bin/dctcs
  545 root        448 S   udhcpc -t 0 -i eth0.1 -b -p /var/run/eth0.1.pid -R
  546 root        600 R   /usr/sbin/dropbear -p 22
  547 root        508 S   -ash
  552 root        412 R   ps

Ja tu nie widzę ctorrenta hmm

8

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

I masz nie widzieć. Będzie jak będzie się coś ściągało. dctcs masz uruchomiony, powinien być normalnie dostępny pod 18000.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

Niestety - nic nie mam na http://192.168.1.1:18000 sad pomimo tego że w pliku konfiguracyjnym jest podany ten właśnie port.

10

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

to jeszcze zobacz przez logread oraz dmesg czy nie ma tam cześć związanego z dctcs - bo być może nie chce się uruchomić.

A także - zobacz inne przeglądarki, bo może masz coś wyłączone/blokowane.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

a Ja mialem jakis czas temu problem, że moja przeglądarka mnie nie wpuszczala pomimo,że mialem wszystko zainstalowane to nic nie widzialem -z poradą Cezarego zainstalowałem firefoxa i przejżałem na oczy. Na ekranie mojego komputera ukazał sie DCTCS w pełnej krasie.

Pozdrawiam.

12

Odp: OpenWRT dla niekumatych :)

jeszcze bym proponował zajrzeć do pliku dctcs.conf bo tam sie ustala, na ktorym porcie bedziesz widzal DCTCS i jak cos tam jest zmienione to i to mogło się zmienić i wtedy nie 192.168.1.1:18000 a 192.168.1.1:?????.