1 (edytowany przez sciss 2017-12-06 16:00:06)

Temat: Karta WIFI do serwera jako AP

Hej.
Postawiłem sobie w domu serwer oparty o płytę główną ASROCK j4205-itx, zainstalowany na nim jest Debian Stretch. Serwer robi obecnie głównie za NAS i centrum multimedialne podpięte pod TV. Stoi akurat w pokoju, gdzie jest słabe pokrycie WIFI ze strony nieco leciwego już rutera TP-Link 1043nd v1 działającego pod Chaos Calmer 15.05.1 (r49484) z którym jest spięty kablem ethernet, na którym osiąga 1Gbps.

(Niestety próbnie zainstalowane LEDE na 1043nd v1 obniżyło znacznie przepustowość tej maszyny oraz powodowało resety przy większym obciążeniu sieci)

Anyway, chciałbym rozszerzyć funkcję tego serwera o AP, żeby uzyskać lepszy zasięg (i prędkość) wifi w drugim końcu mieszkania. Routerem głównym pozostałby 1043nd (lub jakiś inny w przyszłości). Płyta główna ma wolne sloty:
- 1 x PCI Express 2.0 x1 Slot
- 1 x M.2 Socket (Key E), supports type 2230 WiFi/BT module
plus oczywiście wolne sloty USB 3.0

Jaką polecilibyście kartę WIFI, obsługującą tryb AP na linuxie do tego celu? Podstawowym wymogiem jest minimum tryb ac. Najlepiej żeby karta ta była na slocie M.2, jak nie to na USB, na końcu na PCI (wolę mieć wolne na ew. jakąś drugą kartę ethernet). Ale oczywiście najważniejsze żeby bezproblemowo chodziła na linuxie jako AP.

2

Odp: Karta WIFI do serwera jako AP

Ja bym raczej polecił oddzielne urządzenia po prostu. Kupując kartę do komputera masz dużą szansę że będzie to broadcom bez szansy na uruchomienie tego jako ap.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez sciss 2017-12-06 15:57:08)

No właśnie tego chciałem uniknąć - dokupywania kolejnej żrącej prąd maszyny, gdy obok już stoi chodzący 24/7 energooszczędny komputer. Próbowałem już szukać odpowiedniej karty, ale bez większych rezultatów. Myślałem, że bardziej wtajemniczeni będą mieli jakieś lepsze typy hmm
EDIT: Ale jakaś dowolna karta z Atherosem na pokładzie będzie gwarancją sukcesu w tym przypadku?

4

Jak znajdziesz kartę z atherosem to tak.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

OK, dzięki za info Cezary. Będę szukał takiej karty.