1 (edytowany przez santaclaus21 2017-04-28 07:58:06)

Temat: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Kupiłem zrobiony router z przerobiony CC dla urządzenia jak w temacie (Vodafone 802). Mam to samo urządzenie z CC w którym nie działa WiFi.

Chciałbym skopiować 1:1 zawartość firmware/epromu z jednego do drugiego, tak by mieć obydwa na chodzie.
Jak to najprościej zrobić? Backup jeszcze przed CC robiłem za pomocą:

./brntool.py –read=ARV752DPW_whole.dump –addr=0xB0000000 –verbose –size=0x800000

Natomiast nie wiem jak go wrzucić z powrotem, wgrać do pamięci i z pamięci ubootem pod adres 0xB0000000 czy jakoś inaczej?
Router jest dość popularny na naszym rynku (i posiada 3 USB smile więc zrobionym flashem może być wiele osób zainteresowany smile Z resztą po to kupiłem "zrobiony" router.

2

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Pewnie po prostu wejść do uboota, załadować plik i zrobić cp.b

PS. Pamiętaj że w ten sposób robisz także kopię bootloadera który później nadpiszesz.

PS2. Może i tani. ale usb kiepsko w nim działa.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez santaclaus21 2017-04-26 19:41:58)

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

RE: PS - mam świadomość, ale nie rozumiem czy to niesie jakieś zagrożenie ze sobą ?

Rozumiem, że z poziomu OpenWRT przez SSH nie ma opcji takiego backupa/restora, tylko serial i uboot?

4

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Z poziomu openwrt możesz zgrać dowolną partycję. I zapisać tylko te które nie mają statusu read-only (więc uboota możesz nie ruszyć, ale firmware tak).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

A w firmware znajduje się wifi czy na innej partycji? Jak to można zgrać i wrzuć na drugim (też przez SSH), na obu mam BB.

6

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Nie ma czego takiego, po prostu zgrywasz/podmieniasz partycję rootfs.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7 (edytowany przez matrix 2017-04-27 09:36:12)

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

mtd6:  "board_config" czyli ostatnie 64k (za wiki) tam o ile się orientuje siedzą ustawienia wifi

Co do USB w 802 nie wiem ale w 803 rzeczywiście są jaja smile w bb działają wszystkie 3 usb, po upgrade do cc zostaje jeden górny. Z kolei po wymianie na lede pada górny a ożywają dwa pozostałe. To jeżeli chodzi o działanie bo nie testowałem prędkości.

8

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Nadal twierdzę że nie ma czego takiego. Danych kalibracyjnych nie podmieniaj bo jeszcze gorzej może być, a czy działa wifi czy nie w tym modelu bardziej odpowiada sterownik  - a ten masz w obrazie a nie na oddzielnej partycji.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9 (edytowany przez matrix 2017-04-27 12:02:22)

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Nie chodzi o podmianę ale o przypadkowe SKASOWANIE tej partycji. To nie tplink/netgear którego programujesz z pozycji przeglądarki. Tutaj erase + cp.b NIESTETY dla niektórych czasem ze skasowaniem ostatnich 64k pamięci co uwala wifi!!!! co zresztą można poczytać na forach. Gość ma backup (tak zalecają na openwrt) więc zawsze może przywrócić. Zresztą w lantikach są z tą partycją jakieś jaja. Chyba w aa należało dokonać konwersji big/little endian by sieć działała. Osobiście nie testowałem ale gdzieś na forach widziałem takie info.

10

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Więc jeszcze raz - zgraj i podmień tylko partycję rootfs - reszty nie ruszaj i nie kasuj. Nawet przypadkiem nie kasuj jak by Cię korciło.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Ten który kupiłem służyć ma tylko jako dawca. O router do którego będę kopiował szczególnie się nie martwię, już go uśmierciłem kilka razy, choć nie mam ochoty lutować więcej R80 którego ledwo widać.

@matrix: tak czytałem większość wątków w sieci odnośnie 802/803 - większość dotyczy 803A a zabieg z kopiowałem ostatnich 64k niestety nie zadziałał na moim egzemplarzu. Poza tym AA działało tylko chyba modeswitch był tam jakiś stary i nie odpaliłem swoich modemów. Tylko dlatego kupiłem dawcę, leży mi drugi 802 - o zabawie z nim powstało kilka wątków.

@Cezary: co do USB i wydajności.. ten zrobiony 802 który dziś dotarł, działa jak dla mnie wyjątkowo przyzwoicie, nie muszę stosować dodatkowych HUBów do drukarki i modemu jak w MR3220 który służył poczciwie kilka lat. Warto było dać 58 zł a w tym 12 miesięczna gwarancja.

Zabieram się zatem do roboty smile

12

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

root@OpenWrt:/tmp# dd if=/tmp/backup_mtd4.bin of=/dev/mtd4
dd: can't open '/dev/mtd4': Permission denied

Nie umiem chyba wejść do failsafe. Naciskanie na żaden z przycisków chyba nie powoduje kompletnie nic. Jak więc zrobić to po SSH bez rozbierania i seriala?

13

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

mtd -r write /tmp/backup_mtd4.bin /dev/mtd4

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

root@OpenWrt:/tmp# mtd -r write /tmp/backup_mtd4.bin /dev/mtd4
Could not open mtd device: /dev/mtd4
Can't open device for writing!

15 (edytowany przez matrix 2017-04-27 23:12:14)

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

cat /dev/mtdblock2 > /tmp/img.bin

mtd -r write /tmp/img.bin /dev/mtd2 czyli kompletny firmware (bez uboot i ostatnich 64k)

i po reboocie  OK oczywiście na 803a

16 (edytowany przez santaclaus21 2017-04-27 23:04:42)

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Zrobiłem dla pewności czyszczenie danych jak w tutku na yutubie, ale nie pomogło:

mtd -r erase rootfs_data
telnet 192.168.1.1

Próbowałem mtd unlock, nie mogę odblokować partycji mtd4/5/6 na przykład firmare się odblokowuje. Mam kopię wszystkich 6 partycji... tylko nie wiem co dalej smile

Wiem gdzie są piny, ale chwilowo oddałem USB>serial poza tym jak pisałem pragnę zrobić wszystko przez SSH bez otwierania routera po raz kolejny.

17 (edytowany przez santaclaus21 2017-04-28 07:57:21)

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

mtd unlock firmware
mtd -r write /tmp/backup_mtd2.bin /dev/mtd2

Router śmiga jak dziki i wszystko działa.
Obraz partycji dla zainteresowanych: https://ufile.io/h8xwv
Ustawienia po restorze: 192.168.2.1 / pass: btejestsuper / wifi: "Zdzisia znasz?"

Tylko chyba trzeba postawić najpierw CC (15.05) za pomocą Wiki.. później przywrócić partycję i mamy Vodafone 802 w pełni działającego.

P.S. Oprogramowanie jest przerabiane przez znaną w kraju firmę, z drugiej zaś strony OpenWRT jest na otwartej licencji.. Anyway, gdyby mi ktoś dał tego gotowca, nie zarwał bym kilku nocy. Router wkrótce na olx/alledrogo. Śmiga aż miło.

18

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Fajnie wiedzieć że działa. Ostatnio odpuściłem na Allegro (poniżej 10 zeta) bo był z AA i komentarzem że na wyższych firmware nie działa wifi. Zresztą gdzieś na forach znalazłem podobne komentarze. Widać firma poprawiła soft. Niedobra wiadomość że już za 9,95 czy 12 jak w ostatnich tygodniach nie kupi się na Aledrogo smile

19 (edytowany przez santaclaus21 2017-04-28 08:21:06)

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

@matrix: świat jest mały hahaha. Ten router za 9.95 to pacjent z tego wątka. Wygrała go moja żona (poniżej 20PLN~8paka bym z domu nie wypuścił - kupiłem za 30 i zarwałem ok. 5 nocy przez niego). Teraz jest za 45 na olx wink Jak nie pójdzie za min 35 to pojawi się ponownie na alledrogo. Teraz jest w pełni działający i dodaję uchwyt do ściany z innego zakupionego modelu.

A tak w gwoli ścisłości:
- na AA powinno wszystko działać, ja miałem jakieś problemy z modeswitchem
- na BB i CC defaultowo nie działa WiFi (na forach znajdziesz opis jak to naprawić w modelu 803A - ale ten sposób nie działa): tu przychodzi z pomocą TEN wątek, po wgraniu CC robisz reflash firmware na ten który udostępniłem i działa.
- na LEDE nie działa USB.

Do zobaczenia na alledrogo big_smile

Subiektywnie uważam, że nie znajdziecie lepszego routera z więcej jak 1 USB (co u mnie było wymaganiem) - poniżej 100 PLN. Próbowałem 3 różne HUBy (tzw. USB2.0 z alledrogo > odradzam) do MR3220 - każdy z nich pracował w trybie USB1.1 sad Dziś również wiem, że tani, z działającym hiSpeed to m.in: iBOX IUHT008C.

20 (edytowany przez matrix 2017-04-28 08:30:31)

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

3 razy USB (powiedzmy extroot, hspa/lte, digitemp/drukarka) 64 RAMu, 8 fasha  i można kupić nawet poniżej 20 (choć ostatnio trochę podrożały) + możliwość wgrania boota po kompletnym uwaleniu (np po wgraniu lewego uboota, nawiasem mówiąc już trafiłem na taki w którym tftp nie działało a ładowania po uarcie  nie zaimplementowano)
W zasadzie jedyną zabawką która może dorównać (choć oczywiście inna półka cenowa) to TP WDR3600 z "czterema" USB.

21

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Tego poniżej 20 nie będzie smile
1) to był mój
2) udostępniłem w wątku obraz partycji - teraz większość zainteresowanych "zrobi" sobie ten router.

Niestety lutowanie i uruchamianie trybu UART nie należy do najszybszych czynności a u mnie poleciał przy pierwszej próbie podmiany uboota. Dziś wolał bym dać to 58 zł (aktualna cena z 12m GW) niż przechodzić to wszystko od nowa. Ambicje czasami lepiej schować "w buty".

Poza tym miód malina. Mógłby być troszkę mniejszy ale nie ma tragedii i tak jest w pozycji pionowej. Modem na kabelku żeby zrobić jak najlepszą widoczność do przekaźnika.

P.S. Nie działa mi drukarka (9100) na USB z tyłu (?) wie ktoś coś o tym? Uwalone gniazdko, czy konfiguruje się gdzieś do czego ma prowadzić lp0 ?

22 (edytowany przez Scotch 2017-04-28 13:20:42)

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

@santaclaus21 i matrix

Naprawdę uważacie, że ten Vodafone jest taki super i w atrakcyjnej cenie???
Na Alledrogo jest ZyXEL P-2812HNU-F3 za 35 zł.
Ma 2 porty USB, 2 rdzeniowy procek 500MHz, 128MB Flash, 128MB RAM, pełne wsparcie w LEDE (również modemu adsl/vdsl).

Jedyny poważny mankament, to słaby zasięg i wydajnośc po WiFi

23 (edytowany przez santaclaus21 2017-04-28 13:21:21)

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

@Scotch: podzielisz się tajemną wiedzą jak go znalazłeś ? https://allegro.pl/listing?string=2812H … i-1-5-0222

A jeśli nawet 1 sztukę wyczaisz to V802 jest bardzo popularny i cały czas dostępny.
Chętnie kupię tego zyxela ale go nie mogę znaleźć....

edit: Znalazłem chyba, aukcja 6798569960. Szkoda, że nie ma tego więcej na rynku w tej cenie.

24

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

W temacie aukcji nie ma pełnej nazwy modelu.
Link bezpośredni: http://allegro.pl/multimodem-telenor-zy … 69960.html

Pozdrawiam

25

Odp: Kompletna kopia firmware, jak? - OpenWRT CC (Vodafone 802)

Dzięki za info. Na przyszłość na pewno się przyda.