Temat: Jaki ruter, jaki modem?

Witam,

Tak kombinuję, że zaraz chyba się zakiwam na śmierć :-). Stąd moja prośba o pomoc.

Przenoszę się w nowe miejsce, w którym internet jest tylko komórkowy (i jak na razie nie ma LTE). Miejsce to jest położone w najwyższym punkcie okolicy i domek ten jest otoczony drzewami, co ma taką konsekwencję, że po wyjściu z modemem (pożyczonym) poza obręb drzew mam transfer rzędu 6-8 megabitów. W domku, nawet na piętrze, nawet po wystawieniu za okno nie ma nawet 1 megabita (drzewa są wysokie i gęste).

Oczywiście będzie konieczne wyrzucenie tego modemu poza domek i zapewne wrzucenie go na drzewo, co nie powinno być problemem, bo można go umieścić w skrzynce, prąd puścić kablem, a internet po wifi albo po kablu.

Modem do odbioru sygnału komórkowego muszę na pewno kupić.
I teraz przedstawiają się jakby trzy możliwe opcje:
1. Mam ruter tl-wr1043nd, do którego można by dokupić najprostszy i najtańszy modem na fiutku USB (i to nawet nie musi być LTE, byle tańszy), ale który trzeba by najpierw skonfigurować, wgrać odpowiednie firmware (niestety teraz jest dd-wrt, co powoduje jakby dodatkowe komplikacje). Kiedyś mnie to kręciło, teraz nie za bardzo. Niepokoi mnie możliwość znacznego poboru prądu z rutera przez modem - to wada. Czy modem nie usmaży mi tego rutera? Fiutka USB można za to wziąć i podłączyć kiedyś do laptopa - to zaleta. Nie wiem, czy takie modemy na USB są przystosowane do pracy ciągłej - znowu mogą się grzać lub coś, potencjalnie wada.
2. Ruter wifi z wbudowanym modemem komórkowym (do którego wkłada się kartę sim). Ten zapewne będzie przeznaczony do użytku ciągłego.
3. Smartfon jako hotspot wifi rozdzielający internet komórkowy. Smartfon zapewne będzie się grzał i ciągnął ostro prąd z baterii, do tego stopnia, że nie będzie możliwe jej doładowanie za pomocą podłączonej ładowarki - wada. Zaleta - można podejść i wziąć telefon do ręki z internetem i gdzieś jechać, tyle tylko, że ten telefon będzie musiał leżeć cały czas na dworze, też nie za dobrze. Brak możliwości podłączenia zewnętrznej anteny komórkowej (przy czym raczej chodziło by w tym przypadku tylko o antenę kierunkową bez kabla przedłużającego, bo już sam modem będzie umieszczony dość wysoko).

Na razie skłaniam się ku rozwiązaniu nr 1, bo pozwoli mi przetestować do końca technologię bez ponoszenia kosztów, ale być może rozwiązanie nr 2 byłoby lepsze.

A jakie są ogólnie wasze zapatrywania?
Jaki modem do tl-wr1043nd, żeby chodziło bez problemu i był najlepszy stosunek jakości do ceny?

Pozdrawiam,
Michał

2

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

WR1043 + hub zewnętrzny z własnym zasilaniem + modem usb. Może to działać 24h, problemu nie będzie, tylko zasilanie dobre musisz zapewnić.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez mick123 2016-07-13 10:41:46)

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź, chociaż jednak nie obeszło się bez pewnych frustracji (jak to zwykle bywa). Dlatego też opisuję, co po kolei zrobiłem, krok po kroku, bo modem już działa i odpowiedź ta już jest pisana przez internet 3g.

1. Najpierw powrót do oryginalnego firmware z tej strony:
http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic. … mp;start=0
wybrałem oczywiście wersję TP-Link WR1043N/ND v1.x , ponieważ mam wersję modemu 1.9.

2. Później wgranie firmware Gargoyle:
http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/chaos_ … actory.bin

3. Później konfiguracja obecnego LAN-a i WAN-a oraz ssh, ale tutaj to nieistotne.
Ważne jest, żeby wiedzieć, że logi systemowe da się odczytać za pomocą GUI (System -> Logi systemowe), bo przez ssh mi się odczyt zwiesza.

4. Konfiguracja modemu zte mf669 (pożyczony i podłączony przynajmniej na razie bez huba aktywnego):
Opcje Konfiguracja -> Podstawowa:
-> Połączenie = Modem USB (ppp)
-> Technologia = 2G/3G/2G (zależy od modemu)
-> Urządzenie = /dev/ttyUSB1
-> Kod PIN - trzeba podać swój
-> Operator - trzeba podać swojego, ale akurat dla Plusa jest tych konkretnych przypadków od metra, a każdy powoduje podanie innego hasła. Na szczęście przypomniało mi się, że wpisywałem lata temu wszędzie internet, więc wybrałem odpowiednią opcję.
Sprawdzanie każdej kombinacji urządzenia i operatora Plusa niezbyt mi się uśmiechało.

Pozdrawiam.
Michał

4

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

3. Co ci sie zawiesza? Jak odczytujesz logi?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez mick123 2016-07-27 21:55:47)

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

> 3. Co ci sie zawiesza? Jak odczytujesz logi?

Sorki, zapomniałem już, co wtedy robiłem, zresztą dużej uwagi temu nie poświęcałem, żeby to zaczęło działać, tylko aby szybciej, aby szybciej, heh. Takie czasy (nad czym ubolewam, ale co zrobić), a dla mnie teraz szczególnie taki czas - ta przeprowadzka...

Anyways, chciałbym się podzielić jeszcze jednym spostrzeżeniem, które aczkolwiek proste i nieskomplikowane, to jednak sprawy trochę upraszcza.

Przeszukałem forum pod kątem huba zewnętrznego z własnym zasilaniem, zgodnie z wcześniejszą wskazówką. Ale jak wiadomo huby te nieraz odmawiają współpracy z modemami. Tutaj:

http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=13395

znajduje się opis kabla USB typu Y wraz z jego schematem do samodzielnego polutowania:

http://s30.postimg.org/sqxobt0pt/polaczenie.jpg

Jest to inne rozwiązanie problemu zasilania.
Ale być może jest to nadal nadmierna komplikacja, ponieważ jeszcze prościej będzie kupić zasilacz - np. na alledrogo można kupić taki model:

ZASILACZ do HUBA DC 5V 2A HUB AKTYWNY - AS15
(tak - ten zasilacz nie ma gniazda/wtyczki USB tylko wtyczkę typu jack - i tak ma być - my sobie poradzimy z tym inaczej)

lub skorzystać z jakiegoś posiadanego i połączyć go z już posiadanym kablem USB bezpośrednio.

Sprawa jest oczywiście dziecinnie prosta:
- linie danych w kablu USB pozostają bez żadnych zmian - nie rozcinamy ich w ogóle. Trochę to wymaga precyzji i finezji, ale da się zrobić zestrugując cienkie warstwy izolacji i dobierając się w ten sposób do żył.
- do linii masy (jej nie przecinamy) podłączana jest masa zasilacza (żeby dostać się do kabelków z zasilacza, odcinamy wtyczkę typu jack).
- linię +5V biegnącą normalnie z routera odcinamy i w to miejsce podłączamy zasilanie +5V z zasilacza.

W ten sposób eliminujemy jeszcze parę połączeń (lutowanych i/lub wtyczkowe), dzięki czemu cały zestaw jest bardziej niezawodny. Niestety czasami wszystkie te problemy z niewłaściwym funkcjonowaniem urządzeń USB wynikają z tak głupich rzeczy jak właśnie fizyczne rozłączenie kabli (szczególnie jeśli hub/kable gorszej jakości, a teraz wszystko takie... chińskie).

A cała rzecz staje się jeszcze prostsza do przeprowadzenia przez laika.

6

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

Witam ponownie,

Kupiłem w końcu modem Huawei E3372s-153 Hilink. Skonfigurować się sam, bez niczego i śmiga jak marzenie - 30 Mbitów downloadu przy dobrej pogodzie i gdy antena wisi wyżej i na zewnątrz. No ale niestety na razie nie wisi wyżej, tylko nadal w środku i tak będzie jeszcze przez dłuższą chwilę, przez co niekiedy następuje rozłączenie połączenia modemowego.


Gdy następuje rozłączenie połączenia modemowego, zapewne ruter (czyli Gargulec) wysyła do przeglądarki przekierowanie do strony autoryzacji pinem w modemie w celu wprowadzenia pinu. Jest to zazwyczaj całkowicie niepotrzebne w przypadku zaznaczenia opcji wyłączenia weryfikacji pinem, ale dzieje się rzecz jeszcze gorsza - po wyświetleniu tej strony autoryzacji niemożliwy jest powrót do poprzedniej strony, ponieważ w przeglądarce kasowana jest historia poprzedniego linka (no tak właściwie to ten poprzedni link jest zastępowany linkiem strony autoryzacji modemu). Efekt jest taki, że traci się często wyszukane linki i jest to dość wkurzające - nie znasz dnia ani godziny. Czy coś się da z tym zrobić w konfiguracji modemu (a może przeglądarki)?

7

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

Modem robi ci przekierowanie całego ruchu na swoje gui. Gargoyle nic o takim modemie nie wie, a tym bardziej że nie ma pinu. Żadnych przekierowań nie robi.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8 (edytowany przez mick123 2016-10-09 20:56:51)

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

Skoro tak, to wygląda na to, że Gargulec został niesłusznie pomówiony :-).

Okazuje się, że istnieje dokładnie takie rozwiązanie problemu, jakiego szukałem.
To wtyczka NoRedirect:
https://addons.mozilla.org/en-us/firefo … src=search

Konfiguracja wtyczki (po przejściu do jej ustawień):
Klikamy przycisk Add w celu dodania nowej pozycji i wpisujemy:

http://192.168.8.1/.*
(wstawiamy własny IP modemu)

Pola Source, Allow i Dns error pozostawiamy niezaznaczone. Dzięki niezaznaczeniu pola Dns error wyświetla się odmienny niż zawsze komunikat z linkiem do modemu, dzięki czemu wiemy, że modem coś od nas chce.
A po kliknięciu tego linka do modemu wcześniejszy link pozostaje w historii. Tak więc idealnie.

9

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

[edit: cezary]

Co myślicie?

10

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

Myślę to że to była paskudna reklama produktu. Ładnie tak?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

Witam,

Odgrzebię ten wątek trochę. Oryginalnie ten post miał zawierać wiele lamentacji i próśb o pomoc, na całe szczęście poradziłem sobie sam i od kilkunastu minut działa (i byle działało dalej). Ale zacznijmy od początku - może się komuś przyda, może ja się też czegoś nauczę, a może zgłoszę przy okazji bugi w gui Gargulca.

Modem, który miałem czyli Huawei E3372s-153 (Hilink) uległ awarii i po wielu perypetiach wymieniono mi go na nowy - E3372h-153, ale to już nie Hilink.

Problem u mnie jest taki (był już na starym Hilinku), że LTE dość często tu rwie (mimo że sygnał jest w zielonym zakresie), za to HSPA chodzi bez zarzutu - dosłownie dniami bez rozłączenia. Więc chodziło o to, żeby ustawić HSPA, a nie LTE.
Podłączyłem ten nowy nieHilink do routera i oczywiście próbował zawsze wejść na LTE, co oczywiście zaraz kończyło się zerwaniem połączenia (niezależnie od opcji opisanych poniżej - chyba że była bardzo ładna pogoda i nie rwało). Działało ustawienie "Modem USB (NCM)" razem z "/dev/ttyUSB0" i "Modem USB (ppp)" razem z "4G/3G/2G (zależne od modemu)" oraz "/dev/ttyUSB1" - co już jest dziwne, bo różne urządzenia? Skanowanie urządzeń powoduje przywieszenie i pojawienie się w liście rozwijanej tej opcji wszystkich pozycji HTML źródłowego strony (jest dużo pozycji), więc tu też był problem.
Opcje "Tylko 3G" i "Preferowane 3G" w zasadzie nie działały i co gorsza po ich zapisaniu jako konfiguracji nie dało się wejść na stronę konfiguracji Gargulca (wyświetlało się tylko tło strony i początek ramki i koniec). Ale sam modem działał dalej, bo na inne strony się dało wejść. Raz mi się udało uzyskać połączenie na "Tylko 3G" i wtedy wszedł w stronę konfiguracji.

Z konsoli nie umiem wpisać poleceń AT do modemu - czy to wina putty czy nie umiem tego ^M wpisać??? Więc nawet nie za wiele mogłem się zorientować, o co temu modemowi chodzi.

Monitor połączenia też uruchamiałem, ale jak to się tak źle synchronizuje, to on tu nie pomoże.

Anyways, w końcu zdecydowałem się na przerobienie go na wersję Hilink według instrukcji:
http://www.bez-kabli.pl/viewtopic.php?f=12&t=45272
Weszła i zadziałała ta para softu: 22.315.01.00.00_M i webui 17.100.13.01.03 mod 1.0

Jeśli ma się wybór, jednak zawsze lepiej brać Hilink... taka moja opinia - chociaż piszą niektórzy, że Hilinki się bardziej grzeją itd... nie wiem, co o tym myśleć. Ponadto na wsi LTE jednak rwie i w zasadzie może się nie opłacać brać wersji LTE... Na allegro wersje nie-LTE i Hilink bardzo staniały... i warto się nad tym zastanowić. U mnie na HSPA+ i tak jest 16 megabitów.

I teraz pozostaje jeszcze tylko jeden mały problem. Byłoby dobrze móc wyłączyć ten modem Hilink, żeby nie działał w nocy. Motywacja jest prosta: nie chcę, żeby się mi znowu popsuł.
Tylko jak to zrobić programowo - odładowanie sterowników np. USB w ruterze chyba nic nie da (a jeśli by miało dać - to jakie odładować, żeby się to udało), bo modem i tak będzie podłączony do zasilania (ma podłączone dodatkowe zasilanie 2A wg wskazówek) i się będzie próbował synchronizować...
Wtedy na komputerze uruchamiałby się jakiś skrypcik wyłączający i włączający modem w odpowiednich porach...

12

Odp: Jaki ruter, jaki modem?

Jeżeli to jest 1043nd v1 to nie masz możliwości wyłączenia zasilania na usb, wyładowanie sterowników usb też nie wiele da.
Jakiś przekaźnik odcinający zasilanie?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.