1

Temat: Asus RT-AC68U

Witam.

Jakiś czas temu wszedłem w posiadanie routera Asus RT-AC68U. Ponieważ nie zauważyłem na forum żadnego wątku związanego z tym urządzeniem postanowiłem go założyć. I zdać oczywiście pierwsze pytanie.

Chciałbym zmienić firmware za openwrt lub dd-wrt z interfejsem graficznym (preferuję LUCI jednak może byc tez Gargoyle).

Czy istnieje jakiś firmware na RT-AC68U \ wymienionymi wyżej interfejsami?
Jeśli nie lecz istnieją inne interfejsy graficzne to jaki polecacie?
Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tym urządzeniem a w szczególności zmiana firmware?

DuDuS

2

Odp: Asus RT-AC68U

To jest broadcom, pod openwrt radio może nie działać. Advancedtomato sobie zainstaluj, ale to już po za tematem tego forum.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Asus RT-AC68U

HI

Dzięki Cezary. Czy Advancedtomato do dobry firmware? Posiada wszystkie te funkcje co openwrt z tego forum (korzystam na Netgear)

DuDuS

4

Odp: Asus RT-AC68U

Tomato jest inne. Poklikaj sobie na stronie projektu (jest demo) to zobaczysz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Asus RT-AC68U

HI

Czy w kwestii AC68U nic się nie zmieniło i jedynie Tomato mi pozostaje? W styczniu po Twoich wyjaśnieniach zainstalowałem Tomato, ale nie udało mi się go skonfigurować tak aby prawidłowo działała moja sieć VPN. Tak więc tymczasowo odpuściłem temat. Ale może coś się zmieniło?

DuDuS

6

Odp: Asus RT-AC68U

Nie używam broadcomów - sam soft do urządzenia jest, ale z tego co pamiętam to zmian dla wifi jakiś specjalnych nie było. Stawiał bym że sytuacja jest taka sama jak była, możesz wgrać i sprawdzić.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Asus RT-AC68U

OK

Popatrze znowu na Tomato. Ale który byś polecał. SHIBBY czy ADVANCED? A może inny?
Dzięki za info i miłego wieczoru Cezary :-)

DuDuS

8

Odp: Asus RT-AC68U

advanced budowany jest na bazie shibbiego, ale ma inne gui. IMO ładniejsze.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: Asus RT-AC68U

HI

Mnie oczywiście najbardziej odpowiada LUCI, no ale tego interfejsu to niestety nie będę miał w tomato :-(
Jeśli idzie o konfigurację OPENWRT, to który firmware daje szersze możliwości? Jeśli oczywiście masz taką wiedzę Cezary.

DuDuS

10

Odp: Asus RT-AC68U

Jeżeli wgrałeś openwrt to masz openwrt, nie wiem o co pytasz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11 (edytowany przez woma1 2016-10-27 22:01:24)

Odp: Asus RT-AC68U

HI

Nie wgrałem nigdy na RT-AC68U openwrt, gdyż nie obsługuje WiFi na tym routerze. W styczniu wgrałem jakiś Tomato, ale nie udało mi się skonfigurować na nim OPENVPN. Chciałem teraz wrócić do tematu licząc na to, że coś sie zmieniło w tomato. Pytanie która dystrybucja daje szersze możliwości konfiguracji VPN.

A LUCI to mam na Netgear, stąd moja uwaga o tym interfejsie.

DuDuS

12

Odp: Asus RT-AC68U

Nadal nie wiem o co pytasz. Czy prościej skonfigurować openvpn w tomato czy openwrt? Nie używam tomato na codzień, więc odpowiedzi nie dostaniesz na takie pytanie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13 (edytowany przez woma1 2016-10-27 23:05:59)

Odp: Asus RT-AC68U

HI

NIE PYTAM czy łatwiej na OPENWRT czy na TOMATO (bo na OPENWRT wiem jak to zrobić i hula aż miło).
Pytam czy szersze możliwości konfiguracji OPEVPN (openvpn, openvpn, openvpn) daje ADVANCED TOMATO czy SHIBBY TOMAATO.

DuDuS

14

Odp: Asus RT-AC68U

woma1 napisał/a:

HI

NIE PYTAM czy łatwiej na OPENWRT czy na TOMATO (bo na OPENWRT wiem jak to zrobić i hula aż miło).
Pytam czy szersze możliwości konfiguracji OPEVPN (openvpn, openvpn, openvpn) daje ADVANCED TOMATO czy SHIBBY TOMAATO.

DuDuS

Złe forum na takie pytanie. Ilu ludzi tu używa tomato?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: Asus RT-AC68U

OK

Kapuję. Będę zatem próbował walczyć. Ale skoro jest wątek RT-AC68U to myślałem, że ktoś korzysta i ma doświadczenia z tomato.

DuDuS

16 (edytowany przez jzef 2016-10-28 15:03:26)

Odp: Asus RT-AC68U

Może zainteresuj się asuswrt-merlin. Nie wiem co potrafi to firmware ale interfejs też ma ładny i obsługuje OpenVPN:
https://asuswrt.lostrealm.ca/sites/default/files/pictures/ovpn-routing_sm.png

17

Odp: Asus RT-AC68U

A o Tomato pytaj u Shibby'ego: https://openlinksys.info/forum/index.php

OpenWrt: WAX206/NWA50AX/EA6350v3 || W szufladzie: WNDR4300/TL-WDR4300/SR3200

18

Odp: Asus RT-AC68U

HI

Wszystkim bardzo dziękuję za zainteresowanie i pomoc. Myślę że faktycznie najlepiej będzie dalsze pytania kierować do Shibby'ego.

DuDuS :-)

19

Odp: Asus RT-AC68U

Nie instaluj tomato czy innego dd-wrt (w przypadku dd akurat nie rozumiem ich problemów bo przecież mają źródła z broadcom'a, a wifi jeśli chodzi o zasięg i stabilność działa gorzej niż na moim poczciwym WDR3600).
Kolega jzef zaproponował najlepszy soft pod ten klocek jeśli zależy Ci na "normalnym" działaniu wifi.
Mam R7000, czyli praktycznie bliźniak tego asusa i wiem co mówię/piszę smile
Merlin ma dobre buildy, ale wiadomo - do openwrt daleko.

20

Odp: Asus RT-AC68U

HI

Walczyłem już z Merlinem, ale nie udało mi si e skonfigurować do mojego VPN. A na OpenWrt i różnych urządzeniach(Netgera, TP-Link) hula aż miło (no ale nie na RT-AC68U). Po prostu w konfiguracji brakuje niektórych parametrów które są mi nieodzowne.

DuDuS

21 (edytowany przez g0f3r 2016-10-31 18:48:17)

Odp: Asus RT-AC68U

woma1 napisał/a:

HI

Walczyłem już z Merlinem, ale nie udało mi si e skonfigurować do mojego VPN. A na OpenWrt i różnych urządzeniach(Netgera, TP-Link) hula aż miło (no ale nie na RT-AC68U). Po prostu w konfiguracji brakuje niektórych parametrów które są mi nieodzowne.

DuDuS

Masz w takim razie problemy ze rozumieniem tekstu pisanego - powodów nie znam. Ale... użyj wyszukiwarki z hasłem "user scripts"  bo szczerze wątpię byś miał konfigurację grubszą niż ja smile No chyba że musisz klikać to kup inny sprzęt i postaw na nim windowsa...

22

Odp: Asus RT-AC68U

HI g0f3.

Dziękuję za wyczerpujące wyjaśnienia. Bardzo mi pomogły w rozwiązaniu problemu. Będę wdzięczny za następne.

DuDuS

23

Odp: Asus RT-AC68U

HI

Wracam do tematu. Zdecydowałem się przejść na Merlin. Wydaje się być najsensowniejszym rozwiązaniem dla tego routera. Przekonała mnie obsługa WireGuard, na ktory powoli chciałbym przejść z OpenVpn (szybszy, bezpieczniejszy i prostszy w konfiguracji). Na Mikrotiku mam serwer Wiregurad, i chciałbym w drugiej lokalizacji mieć klienta.

Pytanie. Jak najlepiej (czytaj najbezpieczniej,  czyli bez uceglenia urządzenia) przejść z OpenWRT (który mam w wersji 15 na routerze od kilku lat) na Merlina?

DuDuS

24

Odp: Asus RT-AC68U

Wróć do oryginalnego oprogramowania, przywróć ustawienia domyślne i dalej już robisz co chcesz.

PS, na openwrt też ma wireguarda. W sumie obecnie to jest na prawie wszystkim...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

25 (edytowany przez woma1 2022-07-11 08:57:36)

Odp: Asus RT-AC68U

HI

Dzięki za info Cezary. Ja wiem że na nowym Openwrt jest Wireguard, ale nadal nie ma z tego co wiem WiFi. Chyba że się mylę?

Czyli najpierw oryginalny ROM a potem Merlin?

Pytanie moje było skierowane raczej na techniczną stronę bezpiecznego przeflaszowania ROM Merlin. Czy zrobić to jako upgrade z Openwrt, czy przez tftp? Jeśli przez tftp, to jak wejśc na tym Asusie w ten tryb. Osobiście chciałbym to zrobić możliwie prosto.

DuDuS