Temat: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Cześć.
drugi raz wystąpił u mnie problem z zawieszeniem się routera.

Po kolei:
TP-LINK TL-WDR3600 (na płytce nr 2050500272 Rev:1.3) - starsza wersja, ledy niebieskie, nie zielone
+ na pokładzie od dawna gargoyle-1.6.2.2 (w wersji tutejszej)
Używany jako prosta brama (WLAN z kablówki) + AP na 2,4 + serwer VPN. Router nie jest zarzynany (WAN 30/2Mbit), 1 NAS, 3 komputery + 2-3 telefony na raz - to jest max. Od czasu do czasu używam vpn.

Problem po raz pierwszy wystąpił ok. początku września - po wifi brak możliwości połączenia nowego sprzętu pokój obok, przy działającym wcześniej zestawionym połączeniu w pokoju, gdzie stoi router. Po próbie restartu (podejście a'la windows - zrestartujmy urządzenie smile) okazało się, że znikąd nie można się połączyć - bliżej/dalej, wifi/kabel. Brak odpowiedzi na ssh, niemożność wejścia go GUI.
W końcu - tryb failsafe i dla spokoju wgrałem na nowo soft. Skonfigurowałem wszytko od zera (przywrócenie backupu nic nie dało - znów cegiełka, pomimo takiej samej obrazu wersji przed i po wgraniu). I zapomniałem o problemie.

Przedwczoraj powtórka - objawy te same. Korzystam z netu przez wifi, jest ok. A pokój obok głos kolegi, że nie można podpiąć się do sieci. Sieć jako taka była widoczna (na win7), ale przy próbie połączenia zerowy efekt - znów brak połączenia i nadal widoczna sieć.
Reset z poziomu GUI (logowanie do gg bezproblemowe) - i koniec. Zero odpowiedzi ze strony routera, jak poprzednio.

Tym razem jednak nie mogłem dostać się do trybu failsafe. Ustawiłem na komputerze 192.168.1.2/24, podpiąłem kablem do portu LAN routera. Przytrzymanie przycisku reset (tuż po włączeniu prądu oraz  później), klikanie wiele razy po starcie - zero.
Zapala się dioda power (pierwsza), dioda WPS (ostatnia) oraz dioda od konkretnego portu, do którego akurat jest wpięty kabel od komputera.
Skojarzyłem świecącą diodę od WPS z trybem recovery bootloadera - i w ten sposób załadowałem na nowo obraz z gg 1.6.2.2.

Pytanie, co może być powodem takiego wieszania się routera? Jakieś sugestie, z czym może to być związane? Samo wgranie softu na nowo nie jest jakoś tragicznie ciężkie, tylko po co ustawiać kolejny raz to samo - zwłaszcza, że niekiedy korzystam z vpn, więc dochodzi mi wygenerowanie kont na nowo i podmiana kluczy.
Ale pół biedy z naprawą po awarii - najbardziej mnie martwi przyczyna problemów.

2

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Może po prostu pada Ci urządzenie?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Nie wykluczam i tego, w końcu to tylko elektronika smile

Spróbowałem wgrać (przez gui) świeże wydanie, ale po zakończeniu (jak mniemam) procesu ładowania dostaję ciekawy objaw - zapalają się prawie wszystkie ledy (poza WiFi 5GHz) w rytmie 1s świecenia - 3s przerwy, tak bez przerwy. Dioda zasilania świeci się non stop, co akurat jest raczej normalne.
Chyba wrócę do gg@aa - stare, ale może jeszcze nieco podziała.
Jeśli to problem sprzętowy - jakiś monitoring zrobić? Czy szkoda sensu?

Ale zakładając, że jego dni mogą być policzone - z poradnika nadal wynika, że w WDR3600/4300 nadal jest jedną z sensownych opcji, jeśli nie zamierzam cudować z zastosowaniami. (swoją drogą - dobry informator, dzięki Ci za niego).

4

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Statystyki ujawniają że wdr3600 jest używany, więc miganie led to nie problem samego obrazu. Możesz zrobić mały eksperyment - wgraj oryginalny soft, zobacz przez parę dni czy będzie stabilnie działać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Wróciłem do używanego wcześniej gargoyle-1.6.2.2, działam na nim normalnie i wysyłam statystyki wink
Jak pisałem, po poprzedniej takiej akcji miałem parę miesięcy normalnego działania.
Jeśli sytuacja się powtórzy, to może rzeczywiście wrócę do oryginalnego softu - tylko czy taka częstotliwość występowania umożliwi cokolwiek wyłapać.

Czy poleciłbyś jakieś pakiety do monitorowania stanu sprzętu, np. czy jest w tym sprzęcie jest może czujka temperatury? Nic innego znanego ze zwykłych komputerów nie przychodzi mi do monitorowania.

6

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Nie ma żadnych czujników niestety.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

No cóż, chyba odpuszczę sobie instalowanie zewnętrznego termometru w środku…
Póki co router działa, oby długo i stabilnie.
Czy jest sens próbować jeszcze raz wgrać chaos calmer + luci, ale tym razem przez tryb failover, skoro normalnie nie bardzo idzie?

8

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Możesz spróbować przecież.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Miałem podobny problem z wdr4300. Regularnie po ok 10 dniach wyglądało jak by zaczął się w kółko kręcić jakiś proces. Zalogowanie wifi utrudnione lub niemożliwe, restart nie pomagał. Zalogowanie do routera trwało kilka minut. Factory i wgranie ustawień dawało spokój na kilka dni. Zmieniłem soft na 1.6.1.2 i od pół roku zero problemów. Modem LTE i postawiony serwer z dyskiem  zewnętrznym nigdy nie zaliczył zwichy.

10

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Sprawdziłem z CC - wgrałem przez tryb recovery bootloadera, skoro przez ładowanie z gargulca nie chciało zadziałać.
Zobaczymy - na razie zeskoczenie "innością" LuCI smile Ale udało się wprowadzić najważniejsze ustawienia, przyjdzie czas na bliższe poznanie się.

11 (edytowany przez robert 2015-12-23 01:14:11)

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Miałem podobne objawy. Przez rok "zero" problemów z Gargoyle 1.6.1 i 1.6.2 i pewnego dnia problemy z Wifi. słaby zasięg, po kablu internet chodził po wyłączeniu Wifi. Poszedł do serwisu i wymiana na nowy. Przez rok naprawdę nie było z nim problemów. Obecnie nowy nie używany leży na szafie i czeka na nowego właściciela wraz z czterema latami pozostałej gwarancji. smile Reasumując serwis pomógł w moim przypadku.

PS.Reinstalacja Gargoyle czy powrót do oryginalnego softu nie pomogły.

12

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Mój w tym momencie chodzi stabilnie (paczka z 2015-Nov-28 09:31:48), nikt z użytkowników nie skarży się na stabilność połączenia.
Natomiast poza podstawową kongifuracją nic nie zmieniałem - np. nie mam zrobionego serwera openvpn (który wcześniej był standardowo w obrazie gargulca), a który miałem uruchomiony.

13

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

I skończyło się dobre - przymierzałem się do podłubania przy openvpn, po restarcie router przestał odpowiadać w normalny sposób.
Podejście jak poprzednio - reset do "czystego", przez wgranie w failsafe aktualnego (r48023) CC+LuCI.
Ciekawa sytuacja - po wgraniu systemu dało się zalogować telnetem, zmienić hasło, reboot -> wejście po ssh. Ale brak możliwości wejścia przez przeglądarkę do LuCI. Sprawdziłem w konsoli - nic nie nasłuchiwało na 80 i 443. Restart - bez zmian. Powtórzyłem wgranie tego samego obrazu - sytuacja nie poprawiła się.

Wróciłem do poprzedniej wersji (r47662), ww. problemy nie występują. Generalnie sprzęt działa, ale brak zaufania, niestabilne toto - przesiadka na niedawno kupiony WDR4300.


Na tym problematycznym WDR3600 znalazłem problemy w dmesgu (wcześniej w ogóle o tym nie pomyślałem)  - każdorazowo po starcie w logu pojawiają się problemy z overlayem:

mount_root: switching to jffs2 overlay
jffs2: notice: (442) read_dnode: node CRC failed on dnode at 0x1747a4: read 0xb37b5a32, calculated 0xc068c57d
jffs2: notice: (442) check_node_data: wrong data CRC in data node at 0x001608e0: read 0xb88147d4, calculated 0x8670a604.
jffs2: notice: (442) check_node_data: wrong data CRC in data node at 0x00152b14: read 0xfd62514c, calculated 0xb318ae.
jffs2: notice: (442) jffs2_get_inode_nodes: Node header CRC failed at 0x14b604. {1985,e002,08000929,462e8492}
jffs2: notice: (442) check_node_data: wrong data CRC in data node at 0x00134e88: read 0xae763fdf, calculated 0xa0610f70.
jffs2: notice: (442) check_node_data: wrong data CRC in data node at 0x0014c6f0: read 0xa602080, calculated 0x591e4362.
jffs2: notice: (442) check_node_data: wrong data CRC in data node at 0x00143d34: read 0xbfdf1869, calculated 0xdcfca26a.

(usunąłem znaczniki czasu, ww. wpisy mieszczą się w przedziale 8-20s).
Pomijając różnice czasowe, to późniejsze info jest przy każdym restarcie takie samo, te same obszary i błędy.

Mam wrażenie, że może to świadczyć o uszkodzeniach flasha, ale prosiłbym kogoś bardziej ogarniętego w temacie o opinię.
Jeśli to problem (fizyczny?) z kością, to może warto by wymienić? Gwarancja skończyła się 2 tygodnie przed rozpoczęciem tego wątku smile

14

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

A czasami nie zainstalowałeś wersji bez gui? Pokaż cat /etc/banner po instalacji.


A te błędy - to tak, coś się dzieje z systemem plików więc może to od padania flash. W sumie dość nie częsty przypadek smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Jak już pisałem - wróciłem do r47662, po tym jak paczka z r48023 robiła problem.
Z tego, co widzę po plikach, jakie zaciągnąłem, to jest z gui - luci-15.05-ar71xx-generic-tl-wdr3600-v1-squashfs-sysupgrade.bin (md5 760aba543159822c8660d1ee3b9c4a31). Mogę wieczorem ponowić wgranie tego obrazu, czemu nie, zobaczymy co i jak.

A co do wymiany flasha - z tego co widzę na forum, to pepe2k ma w stopce "Podejmę się naprawy każdego routera, wymienię RAM i FLASH na większy", więc chyba trzeba nawiązać kontakt.

16

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Dla eksperymentu - wróć do oryginalnego softu, popraw najnowszym dostępnym na stronie tplinka, zrób ustawienia fabryczne i wgraj ponownie factory. Jak na którymś etapie będzie problem to coś się dzieje z pamięcią.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

17

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Znalazłem jakiś oryginalny bez boot, chyba od tego trzeba zacząć. A potem to już jakoś pójdzie, pod wieczór siądę w domu do tematu.

18

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Chyba mam dość. Przy próbie wgrania coś jest nie tak. Odpalam recovery bootloadera (reset wciśnięty + włączenie), w logu tftpd mam jakiś ślad

# tail -f /var/log/syslog|fgrep tftpd
Jan 12 00:16:58 sqoorch tftpd[6763]: tftpd: trying to get file: wdr3600v1_tp_recovery.bin
Jan 12 00:16:58 sqoorch tftpd[6763]: tftpd: serving file from /var/lib/tftpboot 

oglądam sobie wiresharkiem, co się dzieje w trakcie - i widać, że coś tam się przesyła, dioda od stosownego kabla miga. Po chwili przestaje, a router miga diodami 1:3 (jak wcześniej) - niezależnie od tego, czy próbuję wgrać obraz oryginalny, aa+gg albo cc+luci.
Przy włączeniu bez próby wejścia w jakikolwiek tryb ratunkowy to samo. Uparte stworzenie smile

19

Odp: WDR3600 + gg 1.6.2.2 - dwukrotny "pad"

Wymień więc flash.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.