Mini recenzja interfejsu www dla OpenWrt Kamikaze
Ostatnia zmiana: 2013-11-26 18:43


Wstęp

Gargoyle jest nowym GUI dla OpenWrt. Nie jest samym w sobie odłamem tej dystrybucji - jest tylko dodatkowym zestawem pakietów udostępniający zaawansowany system konfiguracyjny. Interfejs zastał zrealizowany przy pomocy techniki AJAX i tym samym obsługą przypomina popularne Tomato. Celem tego GUI było stworzenie wygodnego interfejsu umożliwiającego łatwą i szybką konfigurację systemu, zawierającą tylko niezbędne elementy do działania systemu.

Gargoyle można zainstalować na dwa sposoby - instalując pakiety na istniejące OpenWrt (Kamikaze 7.09) lub flashując ruter odpowiednio przygotowanym obrazem.
Lista obsługiwanych ruterów pokrywa się z listą sprzętu obsługiwanego przez OpenWrt - w szczególności popularne Linksysy WRT54G(L), Asusy WL-500gP czy La Fonery będą działały bez problemu.

Poniższy opis dotyczy instalacji Gargoyle w wersji 1.0.0 Beta 2 (wydanej 26 sierpnia 2008 - różniącej się od Beta1 poprawkami w kodzie) na urządzeniu La Fonera (podstawę stanowiło Kamikaze 7.09). Niektóre sekcje mogą być specyficzne dla tego urządzenia (nie sprawdzałem tego GUI dla Linksysa).

Po instalacji obrazu domyślnie wyłączony jest interfejs WLAN, wyłączony jest dostęp przez telnet oraz ssh (!). Niezbędne jest zalogowanie przez WWW (uwaga: ustawione jest domyślnie hasło: password, login: root). Konfiguracja podzielona jest na kilka sekcji: status, połączenia, firewall oraz system. Poniżej opis opcji (screenshoty pochodzą ze strony domowej projektu i są od wersji Beta1. Nie zmieniły się, więc wykorzystałem jest do tej mini recenzji)

Status

Overview

Zakładka informacyjna prezentująca informacje o systemie: ogólny status systemu - nazwa urządzenia, zużycie pamięci, uptime, data, adres ip LAN i WAN, tryb WLAN oraz status QoS upload i download. Zakładka informacyjna prezentująca informacje o systemie.


(kliknij, aby powiększyć)

Bandwidth Usage

Statystyki obciążenia łącza (ale tylko WAN): upload, download (w oknie 15 minut, 15 godzin, 15 dni lub rok) w postaci wykresu oraz całkowity (dzienne lub miesięczne) transfer danych w postaci liczbowej

Po włączeniu QoS istnieje możliwość naniesienia na wykres jednej z klas QoS upload oraz download.


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)

Web Usage

Jest nową zakładką w Beta2 i monitoruje czas dostępu do witryn internetowych (możliwość monitorowania wszystkich, wybrania określonych lub wykluczonych z listy).
To tylko informacja o dostępnie do stron przez hosty, nie filtr dostępu!

QoS Distribution

Wykresy kołowe przedstawiające procentowy udział poszczególnych klas w ogólnym ruchu upload i download. Dostępne po włączeniu QoS.


(kliknij, aby powiększyć)

Current Connections

Lista aktualnych aktywnych połączeń tcp/udp, adres źródłowy, docelowy, ilość przetransportowanych danych.

Connections

Basic

Adres sieci LAN, tryby pracy Wireless, ustawienia WAN (static/DHCP)

W przypadku La Fonery dostępne były opcje "Connect via Wireless Client (Routed)" - czyli przełączenie w tryb klienta przez wifi. Ale uwaga - interfejs WLAN można przestawić w tryb AP+Client (czy "tryb mieszany" zgodnie z moim opisem). Odbiór sygnału przez Wifi (w trybie apclient), a jego dalsze rozprowadzanie przez wifi (w trybie AP) oraz ethernet. Wszystko w NAT.

Opcja "Ethernet Port Connects to WAN (not LAN)" umożliwia "normalne" dostarczenie sygnału przez ethernet i jego propagacja przez Wifi. Tryby pracy interfejsu radiowego w tym przypadku to AP i Ad-Hoc. Możliwość klonowania adresu MAC oraz ustawienia MTU.

Oczywiście istnieje możliwość filtrowania mac adresów (WLAN) oraz dostęp do 14 (!) kanałów. Z innych opcji radia - wyłączenie rozgłaszania SSID oraz izolacja klientów. To wszystko.


(kliknij, aby powiększyć)

DHCP

Włączenie/ wyłączenie serwera dhcp oraz ustawienie static dhcp - możliwość przypisania konkretnych adresów ip dla adresów MAC.


(kliknij, aby powiększyć)

Dynamic DNS

Możliwość włączenia serwisu DynDNS.


(kliknij, aby powiększyć)

Firewall

Port Forwarding

Przekierowanie pojedynczych portów, zakresu portów, włączenie DMZ oraz UPnP.


(kliknij, aby powiększyć)

QoS (Upload)

Włączenie qos dla upload - definicja klas, portów, protokołów (Layer7).


(kliknij, aby powiększyć)

(kliknij, aby powiększyć)

Qos (Download)

Opcje dostępne jak wyżej tylko dla download.

System

Router Access

Włączenie dostępu przez http i https. Możliwość zmiany portów, włączenie Remote Web Admin Access. Dodatkowo włączenie dostępu przez ssh (domyślnie jest wyłączone), zmiana hasła administratora.


(kliknij, aby powiększyć)

Identification

Możliwość zmiany nazwa rutera.

Time

Informacje o bieżącej godzinie, możliwość ustawienie strefy czasowej oraz serwerów NTP.


(kliknij, aby powiększyć)

Backup / Restore

Pobranie i restore konfiguracji z pliku.

Update Firmware

Możliwość upgrade firmware z poziomu WWW - w przypadku La Fonery dostępny jest wybór plików rootfs oraz vmlinux.

About

Informacje o autorach oraz treść licencji GPLGargoyle udostępnia niezbędne minimum do konfiguracji systemu i robi to (IMHO) w dobry sposób. Konfiguracja staje się prosta i przyjemna, a wykresy umożliwiają zapoznanie się z bieżącym obciążeniem sieci. Należy nadmienić, że to GUI nadal ma status beta ale wszystko jest stabilne i działało sprawnie przez kilka dni testów. Znaczenie opcji jest zrozumiałe i zmiana parametrów wprowadzała żądane zmiany do systemu. Większość monitorów jest domyślnie wyłączona i wymaga ręcznego włączenia. Interfejs jest bardzo interaktywny i nawet na takim słabym ruterku jakim jest La Fonera (zegar 180MHz, 16MB ramu) działa sprawnie i wydajnie. Oczywiście wszystkie wykresy realizowane są w czasie rzeczywistym.

Zachęcam do testów i zgłaszania uwag autorowi - uważam że to GUI jest niezłą konkurencją w stosunku do pozostałych i warto się z nim zapoznać bliżej.

Strona domowa projektu, obrazy firmware dla ruterów forum użytkowników oraz opisy instalacji - http://www.gargoyle-router.com/index.php